5 kluczowych różnic między rowerami gravelowymi i szosowymi

porady, Rekreacja

rower gravelowy

Zastanawiasz się, czym różnią się rowery szosowe i rowery gravelowe? Istnieje więcej różnic między nimi niż tylko rzucające się w oczy opony. Oto dlaczego te dwa typy rowerów są przeznaczone do kompletnie innego trybu jazdy.

Opony – rowery gravelowe mają większe opony

Szosówki są zwykle standardowo wyposażone w opony o szerokości 25-28 mm, maksymalnie do 32 mm. Są one gładkie i wyposażone w minimalistyczny bieżnik, zapewniający podstawową przyczepność w mokrych warunkach.

Opony do rowerów gravelowych są z drugiej strony dostępne w większej liczbie kombinacji wzorów i grubości bieżnika, a typowa opona ma od 38 mm do 50 mm szerokości. Warto zauważyć, że na rowery gravel z powodzeniem można zakładać opony szosowe, ale nie na odwrót.

Geometria i pozycja jazdy

Jest to coś, co trudno zauważyć, porównując oba typy rowerów gołym okiem, ale jest to jedna z bardziej namacalnych różnic, gdy przejedziesz się, tymi dwoma rowerami. Rowery szosowe są zaprojektowane tak, aby były szybkie, podczas gdy rowery szutrowe są zaprojektowane z myślą o kontroli i stabilności.

Poza tym różna jest pozycja jazdy. Rowery szosowe zapewniają bardziej agresywną, aerodynamiczną pozycję ze schylonym ciałem. Jest to idealna pozycja do szybkiej jazdy, ale może być męcząca podczas dłuższych przejażdżek. Rowery gravelowe prowadzi się z drugiej strony w zrelaksowanej, prostej w pozycji, kluczem jest jak najlepsza stabilność.

Koła zębate – jedna, czy dwie przekładnie?

Rowery gravelowe mogą być wyposażone w jedną lub dwie przekładnie (tarcze), przy czym rynek coraz bardziej zmierza w kierunku konfiguracji z jedną tarczą. Z drugiej strony rowery szosowe są prawie wyłącznie wyposażone w podwójną tarczę.

Waga – rowery gravel są zdecydowanie cięższe

Zazwyczaj rowery szosowe są zauważalnie lżejsze od rowerów gravelowych. W wielu przypadkach rower szosowy może być o ponad kilogram lżejszy od roweru gravelowego. Ponadto, po uwzględnieniu masy opon gravelowych, waga szybko się sumuje.

Punkty mocowania w konstrukcji rowerów – jedna z mniej oczywistych różnic

Jest to coś, co naprawdę odróżnia rowery gravel od szosowych. Rowery gravelowe są przeznaczone do przygód, jazdy poza utartymi szlakami i jazdy w mniej uczęszczanych miejscach. W miejscach taki przydatny jest dodatkowy osprzęt i akcesoria, w związku z tym tego typu rowery mają zwykle punkty mocowania na całej ramie roweru. Niektóre z nich służą do montażu błotników i sakw, inne do montażu dodatkowych koszyków na bidon lub bagażu.

Z drugiej strony rowery szosowe są znacznie bardziej wyrafinowane i dostosowane do konkretnego zadania, jakim jest szybka jazda po gładkim asfalcie. Chociaż można znaleźć punkty montażowe dla błotnika lub bagażnika na sakwy, to nie ma ich za wiele.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.

Korzyści z inwestowania w złoto

Korzyści z inwestowania w złoto

Inwestowanie w złoto od wieków było uważane za bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. W obliczu zmieniających się warunków rynkowych, korzyści z inwestowania w ten cenny metal są niezaprzeczalne.