Atrakcje w Gdańsku – Co warto zobaczyć w tym pięknym mieście?

ciekawe miejsca, Polska, polskie morze

atrakcje w Gdańsku

Gdańsk to najstarsze miasto w Polsce, które posiada ponad 1000 – letnią tradycję. Zabytki, ciekawa historia oraz położenie nad Morzem Bałtyckim sprawia, że nie tylko Polacy kierują swoje kroki do tego miasta. To symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz powstania Solidarności. 

Atrakcje w Gdańsku:

  1. Fontanna Neptuna to posąg, który jest symbolem i wizytówką Gdańska. Znajduje się ona w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – Długim Targu. W miejscu gdzie teraz stoi fontanna była studnia, jednak Rada Miejska zdecydowała o powstaniu innej, ciekawej budowli. Posąg ma 2 metry wysokości i waży ok. 650 kg. W czasie II wojny światowej została ukryta.
  2. Ratusz Głównego Miasta to bardzo charakterystyczny budynek w mieście. Niektóre fragmenty pochodzą aż z XIV wieku. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Gdańska. Warto zwiedzić to miejsce, szczególnie okazała jest Wielka Sala Rady inaczej zwana Salą Czerwoną. Zdobienia przypominają Pałac Dożów w Wenecji. Ciekawa jest również Sala Biała, w której wiszą portrety królów polskich i wielki marmurowy kominek. To tutaj odbywały się sądy, audiencje królewskie oraz podpisywano większość umów międzynarodowych.
  3. Brama Żuraw to symbol Gdańska oraz całej Polski. To dźwig portowy największy i najstarszy, zbudowany w latach 1442 – 1444. Służył do stawiania masztów i przeładunku towarów, a dodatkowo była to brama miejska.
  4. Bazylika Mariacka to największa gotycka świątynia w Europie, która została zbudowana z cegieł. Budowano ją etapami przez ponad 159 lat. Wewnątrz możemy podziwiać wiele średniowiecznych zabytków jak na przykład „Piękna Madonna Gdańska”. Niesamowitym zabytkiem jest 3 – kondygnacyjny zegar astronomiczny z 1470 roku, który osiąga 14 metrów wysokości.
  5. Muzeum Bursztynu, w którym poznamy prehistoryczną faune i florę zamkniętą w bursztynie oraz przedmioty zrobione tego materiału. Gdańsk to Światowa Stolica Bursztynu. Targi bursztynu co roku przyciągają tysiące kupców tego kruszcu.
  6. Plaża w Gdańsku to najpiękniejsza i najszersza plaża na wybrzeżu. Znajduje się na granicy z Sopotem. Wzdłuż plaży ciągnie się ścieżka rowerowa oraz deptak.
  7. Park Oliwski to przepiekny teren. Spacerując alejkami możemy podziwiać piękne, fantazyjnie przystrzyżone krzewy i piękne kwiaty. Wśród takiej przyrody można cudownie odpocząć od zgeiłku życia w mieście. Żyją tutaj kaczki i łabędzie.
  8. Molo w Gdańsku, którego historia sięga aż do 1900 roku. W okresie miedzywojennym zostało powiększone o 250 metrów, jednak nie przetwała do dzisiajeszów czasów. Obecna kontrsukcja ma długość 130 metrów. Wstęp na molo jest bezpłaty, a po obu stronach znajdują się kąpieliska z różnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. 

To jedynie kilka wymienionych atrakcji w Gdańsku, jest ich znacznie więcej, dlatego warto zajrzeć na fajnepodroze.pl/gdansk-atrakcje/ i zaplanować zwiedzanie tego pięknego miasto. 

materiał zewnętrzny

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Rysy ciekawostki

Rysy ciekawostki

Rysy to góra w Tatrach Wysokich znajdująca się na granicy polsko-słowackiej. Północno-zachodni wierzchołek Rysów jest najwyższym szczytem w Polsce. Wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Rysy?

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.