Audiobooki – czy warto je słuchać? 7 dowodów na to, że tak!

książki, porady, relaks

Audiobooki

Audiobooki to inaczej książki mówione. Nazwa bierze się stąd, że treść danego dzieła dociera do nas w postaci wypowiadanej. Czy warto je słuchać? Oczywiście, że tak! Aby przekonać Was jeszcze bardziej, poniżej przedstawiamy kilka powodów, które spowodują, że jeszcze chętniej spróbujesz takiej formy lektury.

1. Pierwsze opowieści trafiają do nas ustnie

Każdy z nas pamięta pierwsze rymowanki, przypowieści i legendy opowiadane ustami babć, dziadków czy rodziców. Takim też elementem zetknięcia się z lekturami są audiobooki. Pięknie czytane przez głosy topowych polskich autorów baśnie, bajki i legendy usypiały niejedną osobę do snu. Oralna tradycja kojarząca się nam z dzieciństwem jest więc kontynuowana w ten sposób.

2. Odprężenie po ciężkim dniu

Każdy marzy o relaksie po ciężkim dniu. Jedni lubią zanurzyć się w lekturze książki, inni ruszyć na wycieczkę rowerową, a jeszcze kolejni obejrzeć serial. Dobrym rozwiązaniem są audiobooki. Wystarczy zamknąć oczy i oddać się opowieści. Wtedy nasza głowa odpoczywa, ciało się relaksuje, a oczy regenerują.

3. Poszerzanie horyzontów

Łatwiej nam sięgnąć po audiobooka autora, do którego nie jesteśmy przekonani, niż zakupić jego nowy tytuł, nie wiedząc, na co się decydujemy. Audiobook trwa też o wiele krócej od czasu, który musielibyśmy poświęcić na przeczytanie książki od deski do deski. Dzięki temu możemy próbować różnych gatunków literackich, eksperymentować z nowymi tłumaczeniami czy próbować innych autorów.

4. Kolektywna lektura

Niektóre z powieści są naprawdę sporych rozmiarów. Inne z kolei są tak pięknie wydane, że szkoda z nich korzystać. Bezproblemowe są w tym wypadku audiobooki. Nie potrzebujesz miejsca na biurku lub wolnych rąk do podtrzymywania księgi. Wystarczy, że włączysz nagranie i dasz się ponieść. To też możliwość na wspólne doświadczenie lektury w kilka osób – z partnerem, przyjaciółką czy całą rodziną.

5. Urozmaicenie w podróży

Kiedy ruszasz na wakacje, w delegację lub dojeżdżasz do pracy codziennie komunikacją miejską, często ciężko znaleźć miejsce na wygodne siedzenie, a co dopiero spokojną lekturę. Dzięki audibookom możesz spędzić ten czas w ciekawy sposób, wędrując wraz z bohaterami po interesujących miejscach. A sama podróż skończy się niemożliwe szybko.

6. Edukacja poprzez słuch

W nauce języków najczęstszym problemem jest dla nas akcent. Poprzez słuchanie audiobooków możemy odtwarzać za lektorem brzmienie poszczególnych słów, przyzwyczaić się do melodii języka oraz lepiej rozumieć sam tekst. Niektóre platformy oferują powieści w oryginalnych wydaniach, a także pozwalają na wypożyczenie lub wykupienie dostępu do podręczników. Przewodniki turystyczne to również świetna okazja na przesłuchanie najważniejszych ciekawostek dotyczących danego kraju przed samą podróżą do niego. Niezależnie od tematu, który cię interesuje – audiobooki zapewnią ci szybkie przedstawienie wiedzy.

7. Symultaniczne czynności

Musisz posprzątać mieszkanie? Czeka się spacer z psem? A może nudne prasowanie? Czynności kojarzące nam się jako czasochłonne i nieciekawe miło przełamać właśnie audiobookami. W ten sposób możesz wykonać konieczne obowiązki, a jednocześnie wykorzystać czas na nie przeznaczony w zupełnie nowy sposób. Zanurzysz się wtedy w ulubioną powieść obyczajową, zawalczysz o serce ukochanej, zdobędziesz zamek z rycerzami lub rozwiążesz kolejną zagadkę kryminalną.

materiał zewnętrzny

17 ciekawostek o historii Czarnogóry

17 ciekawostek o historii Czarnogóry

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Czarnogóry (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Nazwa „Czarnogóra” (Crna Gora) zaczęła być używana w XIII wieku w odniesieniu do górzystego regionu w serbskiej prowincji Zeta.

21 ciekawostek o edukacji w Finlandii

21 ciekawostek o edukacji w Finlandii

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Finlandii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W fińskich szkołach stosuje się system ocen w skali od 4 do 10, gdzie 10 to ocena najwyższa, a 4 oznacza niezaliczenie przedmiotu.

10 ciekawostek o armii Bangladeszu

10 ciekawostek o armii Bangladeszu

Zbiór informacji i ciekawostek o armii Bangladeszu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Armia Bangladeszu powstała w 1971 roku, po wywalczeniu niepodległości.

13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie

13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Dominikanie (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Dominikana korzysta z systemu oceniania od 1 do 100, gdzie 70% jest minimalnym wynikiem zaliczającym.