Audiobooki – czy warto je słuchać? 7 dowodów na to, że tak!

wrz 6, 2023 | książki, porady, relaks

Audiobooki

Audiobooki to inaczej książki mówione. Nazwa bierze się stąd, że treść danego dzieła dociera do nas w postaci wypowiadanej. Czy warto je słuchać? Oczywiście, że tak! Aby przekonać Was jeszcze bardziej, poniżej przedstawiamy kilka powodów, które spowodują, że jeszcze chętniej spróbujesz takiej formy lektury.

1. Pierwsze opowieści trafiają do nas ustnie

Każdy z nas pamięta pierwsze rymowanki, przypowieści i legendy opowiadane ustami babć, dziadków czy rodziców. Takim też elementem zetknięcia się z lekturami są audiobooki. Pięknie czytane przez głosy topowych polskich autorów baśnie, bajki i legendy usypiały niejedną osobę do snu. Oralna tradycja kojarząca się nam z dzieciństwem jest więc kontynuowana w ten sposób.

2. Odprężenie po ciężkim dniu

Każdy marzy o relaksie po ciężkim dniu. Jedni lubią zanurzyć się w lekturze książki, inni ruszyć na wycieczkę rowerową, a jeszcze kolejni obejrzeć serial. Dobrym rozwiązaniem są audiobooki. Wystarczy zamknąć oczy i oddać się opowieści. Wtedy nasza głowa odpoczywa, ciało się relaksuje, a oczy regenerują.

3. Poszerzanie horyzontów

Łatwiej nam sięgnąć po audiobooka autora, do którego nie jesteśmy przekonani, niż zakupić jego nowy tytuł, nie wiedząc, na co się decydujemy. Audiobook trwa też o wiele krócej od czasu, który musielibyśmy poświęcić na przeczytanie książki od deski do deski. Dzięki temu możemy próbować różnych gatunków literackich, eksperymentować z nowymi tłumaczeniami czy próbować innych autorów.

4. Kolektywna lektura

Niektóre z powieści są naprawdę sporych rozmiarów. Inne z kolei są tak pięknie wydane, że szkoda z nich korzystać. Bezproblemowe są w tym wypadku audiobooki. Nie potrzebujesz miejsca na biurku lub wolnych rąk do podtrzymywania księgi. Wystarczy, że włączysz nagranie i dasz się ponieść. To też możliwość na wspólne doświadczenie lektury w kilka osób – z partnerem, przyjaciółką czy całą rodziną.

5. Urozmaicenie w podróży

Kiedy ruszasz na wakacje, w delegację lub dojeżdżasz do pracy codziennie komunikacją miejską, często ciężko znaleźć miejsce na wygodne siedzenie, a co dopiero spokojną lekturę. Dzięki audibookom możesz spędzić ten czas w ciekawy sposób, wędrując wraz z bohaterami po interesujących miejscach. A sama podróż skończy się niemożliwe szybko.

6. Edukacja poprzez słuch

W nauce języków najczęstszym problemem jest dla nas akcent. Poprzez słuchanie audiobooków możemy odtwarzać za lektorem brzmienie poszczególnych słów, przyzwyczaić się do melodii języka oraz lepiej rozumieć sam tekst. Niektóre platformy oferują powieści w oryginalnych wydaniach, a także pozwalają na wypożyczenie lub wykupienie dostępu do podręczników. Przewodniki turystyczne to również świetna okazja na przesłuchanie najważniejszych ciekawostek dotyczących danego kraju przed samą podróżą do niego. Niezależnie od tematu, który cię interesuje – audiobooki zapewnią ci szybkie przedstawienie wiedzy.

7. Symultaniczne czynności

Musisz posprzątać mieszkanie? Czeka się spacer z psem? A może nudne prasowanie? Czynności kojarzące nam się jako czasochłonne i nieciekawe miło przełamać właśnie audiobookami. W ten sposób możesz wykonać konieczne obowiązki, a jednocześnie wykorzystać czas na nie przeznaczony w zupełnie nowy sposób. Zanurzysz się wtedy w ulubioną powieść obyczajową, zawalczysz o serce ukochanej, zdobędziesz zamek z rycerzami lub rozwiążesz kolejną zagadkę kryminalną.

materiał zewnętrzny

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Bawienie się to nie tylko doskonała frajda dla dzieci w każdym wieku, ale i czynność istotna dla ich rozwoju. Podczas zabawy maluch ma szansę rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, spędzać miło czas i odkrywać zależności, a także zacieśniać relacje, jeśli zabawa odbywa się w towarzystwie. Już dwutygodniowe dziecko może wykazywać zainteresowanie np. kontrastowymi obrazkami, nie ma więc chwili do stracenia. Zabawka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Marzy Ci się podróż dookoła świata, niczym w powieści Juliusa Verne? Na zrealizowanie tego planu warto przeznaczyć więcej niż 80 dni, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Jak? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe, znane jako self storage, pojawiły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły tam popularność, zwłaszcza w latach 60. XX wieku. Idea polega na tym, że klienci wynajmują jednostki magazynowe o różnych rozmiarach, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb – od małych skrytek po duże pomieszczenia.

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Wybierasz się na urlop w Trójmieście? Warto zaplanować pobyt tak, by jak najpełniej skorzystać z bogatej oferty tego urokliwego miejsca. Dzisiaj podpowiadamy, gdzie zjeść śniadanie, by zapewnić sobie udany start dnia!