Białystok turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć?

ciekawe miejsca, podróż - porady, Polska

las

Białystok to miasto, które znajduje się w północno-wschodniej części Polski. Jest ono położone na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą.

W mieście tym od dawna żyli ludzie różnych narodowości, wyznania czy wyznawcy różnych kultur, co z pewnością ma duży wpływ na to, w jaki sposób ukształtował się charakter tego miasta. 

Dużą część tej powierzchni zajmują tu tereny zielone, takie jak parki i skwery, który tworzą specyficzny, przyjemny mikroklimat. W obrębie miasta znajdują się również dwa rezerwaty przyrody, które są pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. Aglomeracja miejska znajduje się w sąsiedztwie Narwiańskiego Parku Narodowego. Taka sytuacja, w której rezerwaty przyrody znajdują się tak blisko miasta, jest z pewnością unikatowa. W latach 90. m. in. z tego powodu Białystok został przyjęty do projektu Sieci Zdrowych Miast.

Najciekawsze atrakcje turystyczne, które zostały stworzone zarówno przez człowieka, jak i przez naturę

Niewątpliwie dużą atrakcją, nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców, jest obecność przyrody w bliskiej odległości od miasta. Sprawia to, że odwiedzanie takich miejsc może być szczególnie przyjemne i dogodne, gdyż nie wymaga podejmowania długich wypraw. Jednym z takich miejsc jest Rezerwat przyrody „Las Zwierzyniecki”. Został on założony w czerwcu 1996 roku przez zarządzenie Ministra Środowiska. celem jego założenia było zachowanie drzewostanu grądu wilgotnego. Kierowano się przede wszystkim względami naukowymi i dydaktycznymi. Już od dawna znajdował się na tym obszarze zwierzyniec rodziny Branickich, w którym urządzano m. in. wiele dworskich polowań. Wśród fauny tego zwierzyńca znajdowały się m. in. bażanty, jelenie, łabędzie, kuropatwy czy też dzikie kaczki. Od ok. końca XVIII młodzież zdobywała tu wiedzę na temat botaniki, ziołolecznictwa czy ogrodnictwa. W XIX wieku Zwierzyniec ten stał się lasem komunalnym. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, kiedy przebywa się w Białymstoku.

Innymi miejscami, wartymi poznania i zobaczenia są również oczywiście zabytki Białegostoku, które są bardzo różnorodne, głównie za sprawą różnorodnych kultur czy wyznać. Jednym z bardzo ciekawych zabytków tego miasta jest Pałac Branickich. Jest to jedna z lepiej zachowanych magnackich rezydencji, która powstała w końcu XVII wieku. Styl budowli określa się jako późny barok. Czasem określana jest ona mianem „Wersalu Podlasia” czy też „Polskiego Wersalu”. Początki tej budowli sięgają jeszcze XVI wieku, kiedy nosiła cechy gotyckie i renesansowe. Jednak w późniejszym okresie przebudowany przez trzech architektów na styl późnego baroku. Zespół parkowo-pałacowy znajduje się na dwóch poziomach, górnym i dolnym. W górnej części znajduje się pałac i ogród francuski, który ma kształt regularnego czworoboku. Natomiast na dolnym parterze znajduje się ogród w typie angielskim, który otoczony został promenadami. Zespół ten ma dość dużą powierzchnię, a także stanowi ważną część terenów zielonych Białegostoku.

Inną barokową budowlą, która wpisuje się w zabytki architektury sakralnej, jest Cerkiew św. Marii Magdaleny. Jest to prawosławna cerkiew filialna w tym mieście, która początkowo, w XVIII w. stanowiła świątynię katolicką. Od XIX wieku natomiast jest to świątynia wyznania prawosławnego. Jest to świątynia barokowa, która wybudowana została w formie rotundy. Wzniesiono ją na wysokim wzgórzu, które pierwotnie, w czasach XVIII w., znajdowało się poza obrębem miasta. W pobliżu znajduje się również cmentarz.

Ciekawym zabytkiem architektury sakralnej jest Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Jest to zespół świątynny, który składa się z dwóch budynków sakralnych połączonych ze sobą. Pierwszy z nich, starszy, pochodzi z XVII wieku, natomiast nowszy to początek XX w. Styl starej części uznawany jest za późnorenesansowy, natomiast jej wyposażenie to głównie styl przypadający na późny barok. Na samym początku jednak świątynia ta miała cechy stylu typowego dla późnego gotyku wraz z elementami renesansu litewskiego i mazowieckiego. Ściany pokryte są natomiast polichromią z XVIII w. Ołtarz główny w tej świątyni jest wykonany z drewna. Jest on pokryty białą polichromią wraz ze złoceniami. Nad ołtarzem tym wisi obraz przedstawiający scenę wniebowzięcia NMP, który został namalowany przez barokowego artystę, związanego z rodem Branickich. Zauważyć tam można również rzeźbę o cechach stylu rokokowego, które są unikatowe dla ikon, ponieważ wykorzystane zostały tu wątki apokryficzne.

Więcej atrakcji w tym urokliwym mieście można znaleźć na stronie https://podroztrwa.pl/bialystok-atrakcje/ gdzie znajdziemy aż 15 pomysłów na to jak zaplanować urlop w Białymstoku. 

materiał zewnętrzny

Jak zdrowo jeść w czasie wakacji?

Jak zdrowo jeść w czasie wakacji?

Wakacje za pasem, a jak wakacje to i urlop! Słońce, czas wolny, pyszne jedzenie i zimne picie to właśnie to co kojarzy nam się z latem. Nie po to jednak dbamy o naszą sylwetkę cały rok, by w okresie wakacyjnym zaprzepaścić to objadaniem się bez umiaru niezdrowym jedzeniem.

Beskid – niezapomniane wakacje

Beskid – niezapomniane wakacje

Często mówi się o tym, że uwielbiamy cudze chwalić, a swego nie znamy. To znane przysłowie jest w wielu przypadkach adekwatne, choć przyznać trzeba, że Polacy w kwestii wakacji mocno zmieniają swoje przyzwyczajenia i chętnie wybierają się na wakacje również na naszym krajowym podwórku. Zwłaszcza, że zobaczyć można wspaniałe miejsca i zdobyć cudowne wspomnienia za znacznie mniejsze pieniądze, aniżeli w przypadku wielu znanych zagranicznych kurortów.

Co zabrać na narty

Co zabrać na narty

Nim postawisz pierwsze kroki na stok narciarski, sprawdź co zabrać na narty. Warto odbyć kursy przygotowawcze do niezapomnianych chwil.

Polska ciekawostki – część 11

Polska ciekawostki – część 11

Najdłużej panującym władcą w Polsce był Władysław Jagiełło – 48 lat (1386-1434). Najdłuższą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. Ma 23 753 m długości. We Wrocławiu znajduje się najstarsze zoo w Polsce. Utworzone zostało w 1865 roku.