Białystok turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć?

ciekawe miejsca, podróż - porady, Polska

las

Białystok to miasto, które znajduje się w północno-wschodniej części Polski. Jest ono położone na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą.

W mieście tym od dawna żyli ludzie różnych narodowości, wyznania czy wyznawcy różnych kultur, co z pewnością ma duży wpływ na to, w jaki sposób ukształtował się charakter tego miasta. 

Dużą część tej powierzchni zajmują tu tereny zielone, takie jak parki i skwery, który tworzą specyficzny, przyjemny mikroklimat. W obrębie miasta znajdują się również dwa rezerwaty przyrody, które są pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. Aglomeracja miejska znajduje się w sąsiedztwie Narwiańskiego Parku Narodowego. Taka sytuacja, w której rezerwaty przyrody znajdują się tak blisko miasta, jest z pewnością unikatowa. W latach 90. m. in. z tego powodu Białystok został przyjęty do projektu Sieci Zdrowych Miast.

Najciekawsze atrakcje turystyczne, które zostały stworzone zarówno przez człowieka, jak i przez naturę

Niewątpliwie dużą atrakcją, nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców, jest obecność przyrody w bliskiej odległości od miasta. Sprawia to, że odwiedzanie takich miejsc może być szczególnie przyjemne i dogodne, gdyż nie wymaga podejmowania długich wypraw. Jednym z takich miejsc jest Rezerwat przyrody „Las Zwierzyniecki”. Został on założony w czerwcu 1996 roku przez zarządzenie Ministra Środowiska. celem jego założenia było zachowanie drzewostanu grądu wilgotnego. Kierowano się przede wszystkim względami naukowymi i dydaktycznymi. Już od dawna znajdował się na tym obszarze zwierzyniec rodziny Branickich, w którym urządzano m. in. wiele dworskich polowań. Wśród fauny tego zwierzyńca znajdowały się m. in. bażanty, jelenie, łabędzie, kuropatwy czy też dzikie kaczki. Od ok. końca XVIII młodzież zdobywała tu wiedzę na temat botaniki, ziołolecznictwa czy ogrodnictwa. W XIX wieku Zwierzyniec ten stał się lasem komunalnym. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, kiedy przebywa się w Białymstoku.

Innymi miejscami, wartymi poznania i zobaczenia są również oczywiście zabytki Białegostoku, które są bardzo różnorodne, głównie za sprawą różnorodnych kultur czy wyznać. Jednym z bardzo ciekawych zabytków tego miasta jest Pałac Branickich. Jest to jedna z lepiej zachowanych magnackich rezydencji, która powstała w końcu XVII wieku. Styl budowli określa się jako późny barok. Czasem określana jest ona mianem „Wersalu Podlasia” czy też „Polskiego Wersalu”. Początki tej budowli sięgają jeszcze XVI wieku, kiedy nosiła cechy gotyckie i renesansowe. Jednak w późniejszym okresie przebudowany przez trzech architektów na styl późnego baroku. Zespół parkowo-pałacowy znajduje się na dwóch poziomach, górnym i dolnym. W górnej części znajduje się pałac i ogród francuski, który ma kształt regularnego czworoboku. Natomiast na dolnym parterze znajduje się ogród w typie angielskim, który otoczony został promenadami. Zespół ten ma dość dużą powierzchnię, a także stanowi ważną część terenów zielonych Białegostoku.

Inną barokową budowlą, która wpisuje się w zabytki architektury sakralnej, jest Cerkiew św. Marii Magdaleny. Jest to prawosławna cerkiew filialna w tym mieście, która początkowo, w XVIII w. stanowiła świątynię katolicką. Od XIX wieku natomiast jest to świątynia wyznania prawosławnego. Jest to świątynia barokowa, która wybudowana została w formie rotundy. Wzniesiono ją na wysokim wzgórzu, które pierwotnie, w czasach XVIII w., znajdowało się poza obrębem miasta. W pobliżu znajduje się również cmentarz.

Ciekawym zabytkiem architektury sakralnej jest Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Jest to zespół świątynny, który składa się z dwóch budynków sakralnych połączonych ze sobą. Pierwszy z nich, starszy, pochodzi z XVII wieku, natomiast nowszy to początek XX w. Styl starej części uznawany jest za późnorenesansowy, natomiast jej wyposażenie to głównie styl przypadający na późny barok. Na samym początku jednak świątynia ta miała cechy stylu typowego dla późnego gotyku wraz z elementami renesansu litewskiego i mazowieckiego. Ściany pokryte są natomiast polichromią z XVIII w. Ołtarz główny w tej świątyni jest wykonany z drewna. Jest on pokryty białą polichromią wraz ze złoceniami. Nad ołtarzem tym wisi obraz przedstawiający scenę wniebowzięcia NMP, który został namalowany przez barokowego artystę, związanego z rodem Branickich. Zauważyć tam można również rzeźbę o cechach stylu rokokowego, które są unikatowe dla ikon, ponieważ wykorzystane zostały tu wątki apokryficzne.

Więcej atrakcji w tym urokliwym mieście można znaleźć na stronie https://podroztrwa.pl/bialystok-atrakcje/ gdzie znajdziemy aż 15 pomysłów na to jak zaplanować urlop w Białymstoku. 

materiał zewnętrzny

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.