Choroby roślin, które zdarzają się w każdym ogrodzie

hobby, porady, zdrowie

ogród

Zbliża się wiosna, przyroda budzić się do życia. Jest to szczególna pora roku dla każdego ogrodnika. Wysiew nasion, przycinanie pędów, sadzenie i nawożenie roślin to podstawowe prace, które trzeba wykonać, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem. Nie zawsze jednak, pomimo naszych usilnych starań udaje się uzyskać oczekiwane efekty. Rośliny osłabione trudnymi warunkami panującymi podczas zimy narażone są na ataki różnych chorób. W razie infekcji prawidłowa ocena sytuacji i natychmiastowe podjęcie działania może uratować nasz ogród.

Najczęściej występujące choroby roślin

Plamistości liści i igieł

plamistość liści

Gdy na liściach roślin ozdobnych pojawiają się okrągłe, brązowe plamy najczęściej mamy do czynienie z plamistością liści. Choroba może mieć podłoże grzybowe, bakteryjne lub wirusowe. Aby uratować roślinę należy jak najszybciej usunąć wszystkie zainfekowane liście zarówno z rośliny jak i obumarłe, które opadły na ziemię. Pozwoli to ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Następnie zdrową część rośliny dokładnie opryskujemy jednym z dostępnych na rynku preparatów (Baymat, Proplant, Dithane NeoTec, Domark, Kaptan, Merpan, Ridomil, Signum, Zato, Biosept, Biochikol).

Plamistość igieł początkowo objawia się pojawieniem niewielkich żółtych plamek na igłach, które z czasem powiększają swój rozmiar i ciemnieją, osiągając barwę brunatną. Aby zahamować rozwój choroby postępujemy podobnie jak w przypadku plamistości liści. Brak szybkiego działania może doprowadzić do obumarcia całej rośliny. Więcej informacji o ochronie iglaków przed porażeniem znajdziecie na: https://fajnyogrod.pl/porady/choroby-iglakow-rodzaje-przyczyny-zwalczanie-krok-po-kroku/

Fytoftoroza

Fytoftoroza to choroba o podłożu grzybowym, która najczęściej atakuje rośliny ozdobne. W przeciwieństwie do plamistości liści i igieł jest trudna do szybkiego wykrycia ponieważ w pierwszej kolejności atakuje system korzeniowy. Roślina ma utrudnioną możliwość pobierania wody, przez co nie otrzymuje wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych. Liście, igły i pędy zaczynają brązowieć i opadać. Należy jak najszybciej podjąć kroki ratunkowe, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się choroby. Niestety dla roślin mocno objętych chorobą nie ma ratunku. Należy je wykopać, zutylizować, a miejsce po nich dokładnie odkazić mocnym środkiem grzybobójczym.

 

Mączniak prawdziwy

Kolejną chorobą, która może zaatakować rośliny ozdobne w ogrodzie jest mączniak prawdziwy. Objawem jest pojawienie się na liściach, kwiatach i pędach charakterystycznego białego nalotu przypominającego mąkę. Po usunięciu objętych chorobom części roślin konieczny jest dokładny oprysk grzybobójczy.

Szara pleśń

Jest to choroba roślin ozdobnych wywołana przez grzyb Botrytis cinerea. Występuje najczęściej wiosną lub jesienią po obfitych deszczach. Atakuje naziemną część roślin tworząc na jej powierzchni szary nalot. Choroba ta jest niebezpieczna dla naszego ogrodu ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia. Najlepszą metodą walki z szarą pleśnią są opryski preparatami zawierającymi w składzie grzyba – Pythium oligandrum.

Rdza liści

rdza liści

Jest to choroba, która na pierwszy rzut oka nie wygląda groźnie, przez co często jest bagatelizowana. Jej głównym objawem jest pojawienie się na spodzie liści pomarańczowych punktów przypominających rdzę. Z czasem przenosi się na pędy i kwiaty doprowadzając stopniowo do obumarcia rośliny. Wszystkie miejsca objęte chorobą należy usunąć i odpowiednio zutylizować. Zapobiegawczo warto stosować naturalne środki, które niszczą rdzę i wzmacniają roślinę np. napar ze skrzypu lub odwar z piołunu.

Więcej informacji o najczęstszych chorobach roślin znajdziecie na: https://kb.pl/porady/najczestsze-choroby-roz-i-sposoby-ich-zwalczania/

Często jedynym ratunkiem dla roślin objętych chorobom jest usunięcie zainfekowanych miejsc. Nie trudno sobie wyobrazić jaki ma to wpływ na wygląd naszego ogrodu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Częste, dokładne oględziny roślin, usuwanie wszystkich niepokojących zmian oraz stosowanie odpowiednich preparatów ochronnych zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia chorób. Warto poświęcić na to czas, aby móc cieszyć się pięknym, pełnym kwiatów ogrodem.