Co to jest certyfikat na drona

kursy, porady

dron

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne zyskały na przestrzeni ostatnich kilku lat ogromną popularność. Zazwyczaj są wykorzystywane do rekreacyjnego latania i robienia fotografii czy filmów z wakacji, ale mogą też z powodzeniem służyć do celów komercyjnych (zarobkowych) oraz badawczych. W tym drugim przypadku wymagane jest posiadanie specjalnego certyfikatu.

Swoiste prawo jazdy

Certyfikat na dron (inaczej świadectwo kwalifikacji operatora) jest wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i uprawnia m.in. do rejestrowania imprez okolicznościowych, przeprowadzania pomiarów geodezyjnych, monitorowania wybranych obszarów, prezentowania pokazów artystycznych czy kontrolowania sieci energetycznych. Taki dokument zezwala ponadto na publikowanie materiałów wizualnych pozyskanych dzięki dronowi na portalach społecznościowych. Stanowi zatem świetne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju influencerów.
Aby otrzymać certyfikat, trzeba najpierw zapisać się na kurs UAVO VLOS NSTS-01 lub UAVO BVLOS NSTS-05. Ten pierwszy przygotowuje do legalnego sterowania maszynami docierającymi na maksymalną odległość 500 metrów. Drugi z kolei gwarantuje uczestnikowi swobodne latanie poza zasięg widoczności wzroku. Co istotne, dzięki dysponowaniu formalną licencją można eksplorować za pomocą dronu nawet tereny silnie zaludnione, lotniska czy strefy geograficzne DRA.

Bez wytężonej motywacji ani rusz

Standardowy kurs na dron obejmuje dwa kluczowe etapy. Cześć teoretyczna ma przede wszystkim na celu przyswojenie podstawowych informacji na temat budowy bezzałogowych statków latających, obowiązujących procedur operacyjnych, technicznych środków minimalizujących zagrożenia w powietrzu i na ziemi, a także meteorologii i nawigowania. Trwa przeważnie kilkanaście godzin, a odbywa się w trybie zdalnym bądź stacjonarnym (w zależności od firmy szkoleniowej). Część praktyczna natomiast polega głównie na doskonaleniu umiejętności w zakresie sterowania dronem pod okiem doświadczonego, wykwalifikowanego instruktora. Mamy tutaj do czynienia choćby z nauką pilotażu czy analizowaniem czynników atmosferycznych. Zwieńczeniem obu etapów jest oczywiście egzamin państwowy przeprowadzany przez podmiot zewnętrzny wpisany na listę ULC.

Pamiętajmy o potencjalnych konsekwencjach

Osoby użytkujące drony zarobkowo i zawodowo bez posiada certyfikatu muszą się liczyć z konkretnymi konsekwencjami, ponieważ poważnie naruszają przepisy ruchu lotniczego. W grę wchodzi finansowa kara grzywny do 15 000 zł, a nawet kara ograniczenia wolności do pięciu lat. Powodem jest to, że bez odpowiednich kompetencji znacznie wzrasta ryzyko spowodowania wypadku skutkującego uszkodzeniem mienia albo uszczerbkiem na zdrowiu postronnej osoby. Licencja pełni zatem rolę gwarancji bezpieczeństwa. Szczegółowe wytyczne odnośnie kar znajdziemy w rozporządzeniu nr 2019/945/UE oraz nr 2019/947/UE (dyrektywy unijne dotyczące bezzałogowych systemów powietrznych). Na zakończenie warto dodać, że za zwykły kurs przygotowujący do uzyskania certyfikatu (https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/) zapłacimy około 1000 zł, a za wydanie fizycznego dokumentu 44 zł.

materiał zewnętrzny

Dlaczego warto mieć własne narty?

Dlaczego warto mieć własne narty?

Uwielbiasz zimowe szaleństwo na stoku? Wyjeżdżasz na ferie wraz z całą rodziną, a może wybierasz się kilka razy do roku na doskonalenie swoich umiejętności, co jest dla Ciebie zastrzykiem dobrych emocji? Dziś podpowiemy Ci, dlaczego warto mieć własne narty, zamiast wypożyczać sprzęt na miejscu. Jest kilka ważnych powodów!

Rodzaje gier planszowych

Rodzaje gier planszowych

Zastanawiasz się, co kupić dziecku pod choinkę? A może szukasz pomysłu na świetną zabawę dla całej rodziny? Wybierz jedną z wielu gier planszowych. Ten artykuł pomoże ci odróżnić poszczególne rodzaje takich gier i wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia.

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

Złota polska jesień w tym roku przestała być tylko legendarnym zjawiskiem, o którym opowiadają rodzice i dziadkowie – mieliśmy niezwykłą okazję podziwiać ją długo na własne oczy. Wysokie temperatury, słoneczne poranki i popołudnia, rzadkie opady deszczu i mozaiki najpiękniejszych jesiennych barw tworzą naszą, niestety coraz trudniejszą codzienność. Wiemy jednak, że zima czeka za rogiem i wkrótce da o sobie znać. Aby zatem uniknąć zaskoczenia i nie dać się złapać nieprzygotowanym warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, które pozwoli nam przejść przez tę chłodną porę zdrowo i aktywnie.

Kulig – pomysł na imprezę prywatną lub firmową

Kulig – pomysł na imprezę prywatną lub firmową

Organizujesz imprezę prywatną lub firmową? Uważasz, że idealnym pomysłem na integrację będzie kulig? Białystok to doskonałe miejsce, aby zrealizować taki plan. To atrakcja, która - mimo upływu lat - cieszy się ogromną popularnością i tak samo bawi uczestników. Jak...