Co to jest certyfikat na drona

kursy, porady

dron

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne zyskały na przestrzeni ostatnich kilku lat ogromną popularność. Zazwyczaj są wykorzystywane do rekreacyjnego latania i robienia fotografii czy filmów z wakacji, ale mogą też z powodzeniem służyć do celów komercyjnych (zarobkowych) oraz badawczych. W tym drugim przypadku wymagane jest posiadanie specjalnego certyfikatu.

Swoiste prawo jazdy

Certyfikat na dron (inaczej świadectwo kwalifikacji operatora) jest wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i uprawnia m.in. do rejestrowania imprez okolicznościowych, przeprowadzania pomiarów geodezyjnych, monitorowania wybranych obszarów, prezentowania pokazów artystycznych czy kontrolowania sieci energetycznych. Taki dokument zezwala ponadto na publikowanie materiałów wizualnych pozyskanych dzięki dronowi na portalach społecznościowych. Stanowi zatem świetne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju influencerów.
Aby otrzymać certyfikat, trzeba najpierw zapisać się na kurs UAVO VLOS NSTS-01 lub UAVO BVLOS NSTS-05. Ten pierwszy przygotowuje do legalnego sterowania maszynami docierającymi na maksymalną odległość 500 metrów. Drugi z kolei gwarantuje uczestnikowi swobodne latanie poza zasięg widoczności wzroku. Co istotne, dzięki dysponowaniu formalną licencją można eksplorować za pomocą dronu nawet tereny silnie zaludnione, lotniska czy strefy geograficzne DRA.

Bez wytężonej motywacji ani rusz

Standardowy kurs na dron obejmuje dwa kluczowe etapy. Cześć teoretyczna ma przede wszystkim na celu przyswojenie podstawowych informacji na temat budowy bezzałogowych statków latających, obowiązujących procedur operacyjnych, technicznych środków minimalizujących zagrożenia w powietrzu i na ziemi, a także meteorologii i nawigowania. Trwa przeważnie kilkanaście godzin, a odbywa się w trybie zdalnym bądź stacjonarnym (w zależności od firmy szkoleniowej). Część praktyczna natomiast polega głównie na doskonaleniu umiejętności w zakresie sterowania dronem pod okiem doświadczonego, wykwalifikowanego instruktora. Mamy tutaj do czynienia choćby z nauką pilotażu czy analizowaniem czynników atmosferycznych. Zwieńczeniem obu etapów jest oczywiście egzamin państwowy przeprowadzany przez podmiot zewnętrzny wpisany na listę ULC.

Pamiętajmy o potencjalnych konsekwencjach

Osoby użytkujące drony zarobkowo i zawodowo bez posiada certyfikatu muszą się liczyć z konkretnymi konsekwencjami, ponieważ poważnie naruszają przepisy ruchu lotniczego. W grę wchodzi finansowa kara grzywny do 15 000 zł, a nawet kara ograniczenia wolności do pięciu lat. Powodem jest to, że bez odpowiednich kompetencji znacznie wzrasta ryzyko spowodowania wypadku skutkującego uszkodzeniem mienia albo uszczerbkiem na zdrowiu postronnej osoby. Licencja pełni zatem rolę gwarancji bezpieczeństwa. Szczegółowe wytyczne odnośnie kar znajdziemy w rozporządzeniu nr 2019/945/UE oraz nr 2019/947/UE (dyrektywy unijne dotyczące bezzałogowych systemów powietrznych). Na zakończenie warto dodać, że za zwykły kurs przygotowujący do uzyskania certyfikatu (https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/) zapłacimy około 1000 zł, a za wydanie fizycznego dokumentu 44 zł.

materiał zewnętrzny

Na co zwracać uwagę, wybierając apartament na wynajem?

Na co zwracać uwagę, wybierając apartament na wynajem?

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje w nieruchomości zwykle oznaczają dobrze ulokowane pieniądze. Posiadasz oszczędności i podjąłeś decyzję o inwestowaniu w lokale na wynajem? Podpowiadamy, czym warto kierować się podczas poszukiwań odpowiedniego apartamentu!

Najważniejsze informacje na temat pierwszej miesiączki

Najważniejsze informacje na temat pierwszej miesiączki

Pierwsza miesiączka to wielkie wydarzenie dla dziewczynki, która wchodzi w okres dorastania. To moment, kiedy staje się kobietą, a jej ciało przygotowuje się do nowej roli. Pierwsza menstruacja może przerazić, jednak wystarczy świadomie i spokojnie podejść do tematu, aby tego uniknąć. Czym charakteryzuje się pierwsza miesiączka? W jakim wieku się ona pojawia? Sprawdź poniżej!

Zestawy LEGO, z których ucieszą się zarówno dorośli, jak i dzieci

Zestawy LEGO, z których ucieszą się zarówno dorośli, jak i dzieci

Klocki LEGO to marka, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Coraz częściej popularne zestawy klocków są wybierane jako prezent dla bliskich, czy to z okazji urodzin, czy też innej okazji. Budowanie z LEGO to czynność, która pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu. Jednocześnie, umożliwia również rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Jakie zestawy mogą ucieszyć zarówno młodszych, jak i starszych miłośników klocków?

Wybór odpowiednich słów kluczowych w procesie pozycjonowania

Wybór odpowiednich słów kluczowych w procesie pozycjonowania

Słowa kluczowe są jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania strony internetowej. Wybór właściwych fraz jest kluczowy nie tylko dla globalnej widoczności strony, ale również w kontekście lokalnym, jak np. pozycjonowanie Bydgoszcz. Te krótkie wyrażenia tekstowe są podstawą, na której wyszukiwarki jak Google budują rankingi. Dlatego też warto zrozumieć, jakie słowa kluczowe są dla Twojej strony najkorzystniejsze. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór popularnych fraz, ale o takie, które są najbardziej związane z Twoją działalnością, produktami czy usługami.