Co to jest certyfikat na drona

kursy, porady

dron

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne zyskały na przestrzeni ostatnich kilku lat ogromną popularność. Zazwyczaj są wykorzystywane do rekreacyjnego latania i robienia fotografii czy filmów z wakacji, ale mogą też z powodzeniem służyć do celów komercyjnych (zarobkowych) oraz badawczych. W tym drugim przypadku wymagane jest posiadanie specjalnego certyfikatu.

Swoiste prawo jazdy

Certyfikat na dron (inaczej świadectwo kwalifikacji operatora) jest wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i uprawnia m.in. do rejestrowania imprez okolicznościowych, przeprowadzania pomiarów geodezyjnych, monitorowania wybranych obszarów, prezentowania pokazów artystycznych czy kontrolowania sieci energetycznych. Taki dokument zezwala ponadto na publikowanie materiałów wizualnych pozyskanych dzięki dronowi na portalach społecznościowych. Stanowi zatem świetne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju influencerów.
Aby otrzymać certyfikat, trzeba najpierw zapisać się na kurs UAVO VLOS NSTS-01 lub UAVO BVLOS NSTS-05. Ten pierwszy przygotowuje do legalnego sterowania maszynami docierającymi na maksymalną odległość 500 metrów. Drugi z kolei gwarantuje uczestnikowi swobodne latanie poza zasięg widoczności wzroku. Co istotne, dzięki dysponowaniu formalną licencją można eksplorować za pomocą dronu nawet tereny silnie zaludnione, lotniska czy strefy geograficzne DRA.

Bez wytężonej motywacji ani rusz

Standardowy kurs na dron obejmuje dwa kluczowe etapy. Cześć teoretyczna ma przede wszystkim na celu przyswojenie podstawowych informacji na temat budowy bezzałogowych statków latających, obowiązujących procedur operacyjnych, technicznych środków minimalizujących zagrożenia w powietrzu i na ziemi, a także meteorologii i nawigowania. Trwa przeważnie kilkanaście godzin, a odbywa się w trybie zdalnym bądź stacjonarnym (w zależności od firmy szkoleniowej). Część praktyczna natomiast polega głównie na doskonaleniu umiejętności w zakresie sterowania dronem pod okiem doświadczonego, wykwalifikowanego instruktora. Mamy tutaj do czynienia choćby z nauką pilotażu czy analizowaniem czynników atmosferycznych. Zwieńczeniem obu etapów jest oczywiście egzamin państwowy przeprowadzany przez podmiot zewnętrzny wpisany na listę ULC.

Pamiętajmy o potencjalnych konsekwencjach

Osoby użytkujące drony zarobkowo i zawodowo bez posiada certyfikatu muszą się liczyć z konkretnymi konsekwencjami, ponieważ poważnie naruszają przepisy ruchu lotniczego. W grę wchodzi finansowa kara grzywny do 15 000 zł, a nawet kara ograniczenia wolności do pięciu lat. Powodem jest to, że bez odpowiednich kompetencji znacznie wzrasta ryzyko spowodowania wypadku skutkującego uszkodzeniem mienia albo uszczerbkiem na zdrowiu postronnej osoby. Licencja pełni zatem rolę gwarancji bezpieczeństwa. Szczegółowe wytyczne odnośnie kar znajdziemy w rozporządzeniu nr 2019/945/UE oraz nr 2019/947/UE (dyrektywy unijne dotyczące bezzałogowych systemów powietrznych). Na zakończenie warto dodać, że za zwykły kurs przygotowujący do uzyskania certyfikatu (https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/) zapłacimy około 1000 zł, a za wydanie fizycznego dokumentu 44 zł.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.