poznań grafika

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Stolica Wielkopolski jest świadectwem różnorodności naszego narodowego dziedzictwa i umiłowania tradycji. Mieszają się tu wielowiekowa historia, różne style architektoniczne, bogata kultura i smaczna regionalna kuchnia. Warto spróbować rogali świętomarcińskich i zobaczyć trykające się na wieży koziołki.

Czym jeszcze Poznań zachęcić może do odwiedzin? Oto kilka propozycji atrakcji turystycznych, które trzeba tu zobaczyć. 

Atrakcje turystyczne

Warto zajrzeć do Zamku Cesarskiego, który jest jednocześnie centrum wystawowym, połączonym m.in. z kinem, teatrem, barami, kawiarniami i muzeum. W pobliżu zamku można trafić na często organizowane koncerty, zwłaszcza w święta narodowe.

Cytadela to dawne Wzgórze Winiarskie, które od końca lat 20. XIX wieku stało się twierdzą niemiecką. Po wojnie zmieniono je w park miejski. Warto tu przyjść na jeden z wielu koncertów, odbywających się na wielkiej łące w samym sercu parku. Na obszarze tym znajdują się m.in. dwa muzea wojskowe oraz jeden z trzech Dzwonów Pokoju na świecie (pozostałe są w Nowym Jorku i Hiroszimie), są też instalacje artystyczne przypominające ludzkie sylwetki, stworzone przez Magdalenę Abakanowicz. 

Stary Rynek w Poznaniu

Z pewnością jest to klimatyczne miejsce, po którym warto przejść się nawet kilka razy. Obejrzeć kolorowe kamienice, wypić dobrą kawę i zjeść coś regionalnego. Pozdrowić poznańskie koziołki, najsłynniejszy symbol Poznania i zobaczyć, jak w samo południe stykają się ze sobą rogami.

Renesansowy Ratusz kryje takie pomieszczenia jak Sala Wielka, Sala Królewska czy Sala Sądowa. Z jego wieży codziennie odgrywany jest hejnał. Wewnątrz budynku znajduje się także Muzeum Historii Miasta Poznania.

Stolica Wielkopolski słynie z przepysznego wyrobu cukierniczego – świętomarcińskich rogali. Kolejną atrakcją turystyczną Pozniania to Muzeum Rogalowe. Znajduje się ono w jednej z uliczek prowadzących na starówkę.  To miejsce, w którym można poznać sekret wypiekania słodkiego przysmaku oraz go skosztować. Prowadzący warsztaty potrafią w niezwykle dowcipny sposób przekazać historię rogalików i opowiedzieć o procesie ich powstawania. 

Szlakiem barów mlecznych

Poza atrakcjami turystycznymi Poznania, ciekawą i smaczną przygodą będzie spacer szlakiem barów mlecznych. Jest ich sporo w mieście, a praktycznie w każdym takim miejscu serwują duże porcje domowego jedzenia w rozsądnych cenach. Nadmiar kalorii można spalić np. w Termach Maltańskich, czyli w ogromnym parku wodnym. Znajdują się tam baseny sportowe i rekreacyjne, zjeżdżalnie, brodziki dla dzieci, basen solankowy, jacuzzi czy łaźnie tureckie i parowe.

Aby mieć szybki i łatwy dostęp do dworca PKP, można zatrzymać się np. na Jeżycach w hotelu Gaja. Stamtąd również blisko jest do budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich czy Starego Rynku oraz innych atrakcji turystycznych w Poznaniu.

Po intensywnym zwiedzaniu miasta można odpocząć korzystając z jednej z wielu propozycji hotelowych (np. http://gaja-hotel.pl/). 

...