Co zabrać na wakacyjny wyjazd nad morze

podróż - porady, polskie morze, Sprzęt turystyczny, wolny czas

zachód słońca nad morzem

Wakacje to idealna pora na wyjazd nad morze. Choć pogoda bywa kapryśna, nie zawsze dopisuje, a na plaży towarzyszy nam tłum, dobrze jest poczuć bliskość nieposkromionej siły, wolności i dzikości, jaką uosabia morze. Aby pobyt uczynić jak najprzyjemniejszym i mieć jak najwięcej czasu na skupienie się na sobie i kontakcie z naturą, warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej zawartości waliz. Z artykułu dowiecie się, o czym należy pamiętać, wybierając się na nadmorską wyprawę.

Pakowanie kluczem do udanych wakacji

Jak w każdym aspekcie życia, także i w pakowaniu, nie można mieć wszystkiego. Możemy nabyć największe nawet walizki, najpojemniejsze sakwojaże, najobszerniejsze torby, a mimo wszystko napotkamy na opór w postaci limitowanego miejsca. Nie możemy pozwolić sobie na duże bagaże, jeśli wybieramy się w podróż pociągiem bądź autobusem. Większą swobodę zapewnia nam samochód, jednak i tam należy zachować umiar w pakowaniu. A co, jeśli towarzyszą nam dzieci, co z kolei znacząco wpływa na objętość pakunków?

Rzeczy niezbędne nad morzem

Aby nasze pakowanie było efektywne, a przede wszystkim, aby nie zabrakło nam najpotrzebniejszych rzeczy, należy ułożyć plan i podzielić przedmioty według kilku kategorii.

  • Rzeczy pierwszej potrzeby. Do tej kategorii możemy zaliczyć te przedmioty, z którymi nie rozstajemy się nawet wtedy, kiedy wychodzimy z domu na kilka minut. Trudno nam się wtedy obyć bez telefonu, portfela, kluczy czy dowodu, a w razie szybkich przejażdżek również prawa jazdy. Dopilnujmy, aby ułożyć je na wierzchu i mieć do nich łatwy dostęp.
  • Dokumenty. W bagażu podręcznym powinny się znaleźć również podstawowe dokumenty. Jeśli wybieramy się za granicę – paszport. Jeśli będziemy się poruszać pociągiem/ autokarem / samolotem – bilet. Jeśli nasze miejsce noclegowe tego wymaga – rezerwację. Warto również pomyśleć o skompletowaniu najistotniejszych elementów historii medycznej, jeśli jest taka potrzeba. Może się przydać książeczka zdrowia, karta ciąży czy karta ubezpieczenia. Istotne jest też posiadanie przy sobie informacji o lekach, zażywanych na stałe.
  • Oczywiście, jak na każde wakacje, trzeba się zaopatrzyć w ważne środki płatnicze. Wybierając się zagranicę wymieńmy w porę walutę, podróżując po kraju zadbajmy, aby karta działała, a drobne w portfelu na parkingi i inne opłaty były dostępne.
  • Elektronika. Kto z nas nie zapomniał nigdy ładowarki? Czy to do laptopa, czy telefonu. Trzymanie tego typu sprzętu zawsze pod ręką zaoszczędzi czas, a przede wszystkim – pieniądze i nerwy.

Odzież i akcesoria, które należy zabrać nad morze

Źródłem wytężonych przemyśleń i wahań jest podczas pakowania kompletowanie odzieży. Pogoda się zmienia, często gwałtownie w ciągu dnia przechodzi od słonecznego żaru do wietrznego, chłodnego orzeźwienia. Chcąc przygotować się na to pierwsze, zabierzmy z sobą parasol, okulary przeciwsłoneczne, ręczniki i stroje kąpielowe. Dobrze również zadbać o specjalne buty do wody. Przygotowując się na piesze wyprawy spakujmy wygodne sportowe cichobiegi, przewiewną odzież i cieplejszą bluzę czy kurtkę. Oczywiście nie wolno zapomnieć o najbardziej podstawowych, a przez to traktowanych za pewnik i często zapominanych, częściach garderoby, takich jak bielizna, pidżama czy nakrycie głowy.

rodzina nad morzem

Produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne potrzebne nad morzem

Kolejnym drażliwym momentem jest pakowanie kosmetyczki. Do tych codziennie używanych akcesoriów, takich jak antyperspirant, szczotka do włosów czy pasta do zębów, należy bowiem dodać kosmetyki, które przydają się głównie w wakacje. Potrzebujemy zaopatrzyć się w krem z mocnym filtrem, środki na komary i kleszcze, a także pomyśleć o dobraniu palety kolorów w zestawie do makijażu tak, aby dopasować odcienie do zmieniającej się, zażywającej słońca cery. Panowie muszą zadbać o produkty do golenia lub, jeśli noszą zarost – do jego pielęgnacji. W gorącym letnim okresie bardzo ważne jest również zadbanie o nawilżenie skóry, przez stosowanie np. nuxe olejek do pielęgnacji ciała i twarzy. Dla najmłodszych konieczne może być zabranie zapasu pieluszek, chusteczek nawilżanych i oliwki do ciała. Kosmetyczka dla całej rodziny może się zatem okazać pokaźną skrzyneczką!

zabawki na plaży

Przedmioty zapewniające rozrywkę nad morzem

Kiedy zmęczą nas już kąpiele, spacery i zwiedzanie, przyjdzie czas na poszukiwanie stacjonarnych rozrywek. Osobom ceniącym ciszę i skupienie, przyjemność mogą przynieść książki, krzyżówki czy zwykły długopis i notes do zapisywania pomysłów albo wykonywania drobnych szkiców. Nie zaszkodzi przy tym odrobina dobrej muzyki, dlatego przydadzą się również słuchawki. Dla wielbicieli audiowizualnych form relaksu użyteczny będzie tablet. Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednie zabezpieczenie dzieciom rozrywek nad wodą. W internecie znajdziemy szeroki wybór zabawek plażowych, które zapewnią najmłodszym bezpieczeństwo i wygodę nad wodą. Jedną z ulubionych zabawek nieposkromionych szkrabów są piłki plażowe.

Co powinno się znaleźć w apteczce

Ostatnia, ale nie najmniej ważna, rzecz – apteczka. Często wyjeżdżamy bez kawałka plasterka, o całym zestawie nawet nie wspominając. Apteczka, poza podstawowymi rzeczami, takimi jak bandaż, gaza czy plastry, powinna zawierać również chustę trójkątną, przydatną do zakładania temblaków czy improwizowania opatrunków uciskowych. Na każdy wojaż mogą się przydać środki na biegunkę, a także maść na ukąszenia komarów czy poparzenia słoneczne. Dodatkowo, w okresie letnim, kiedy na swoich wakacyjnych szlakach spotykamy wiele owadów, przyda się na wszelki wypadek wapno na reakcje uczuleniowe.

Zapewnienie sobie udanych i pozbawionych stresu wakacji może paradoksalnie kosztować wiele nerwów przed. Warto jednak przede wszystkim mieć z tyłu głowy jedną myśl: wakacje są dla nas odskocznią od codzienności, możliwością złapania dystansu do rutyny, w jakiej funkcjonujemy. Postarajmy się zatem trochę mniej się przejmować, a trochę więcej cieszyć!

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Przyglądając się liczbom lotów opuszczających polskie lotniska z pewnością można stwierdzić, iż zapaść branży turystycznej wywołana pandemią COVID-19 jest już dawno za nami. Coraz więcej pasażerów decyduje się na wycieczki do najodleglejszych zakątków świata. Czasami jednak nasze plany są pokrzyżowane przez takie komplikacje jak odwołanie czy opóźnienie lotu. Co można zrobić z taką sytuacją? Czy należne jest odszkodowanie?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo