Częstochowa – dla kogo to właściwe miejsce, jeżeli chce zmienić miejsce pracy i życia?

cze 22, 2023 | porady, praca

rozmowa kwalifikacyjna kobieta rekruterzy

Kojarzona głównie z klasztorem na Jasnej Górze Częstochowa to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Stanowi siedzibę powiatu częstochowskiego. To nie tylko ważny ośrodek kultury, ale również miasto akademickie, które może pochwalić się doskonale rozbudowaną infrastrukturą i bogatym zapleczem społeczno-ekonomicznym. Czy to jednak dobre miejsce do pracy i życia?

Dlaczego warto mieszkać w Częstochowie?

Osoby, które rozważają przeprowadzkę do Częstochowy w poszukiwaniu pracy, często zwracają uwagę na prosperujący rynek nieruchomości. W mieście powstaje coraz więcej mieszkań, wciąż pojawiają się także propozycje z rynku wtórnego. Nowe i wygodne osiedla przyciągają głównie młodych ludzi, którzy doceniają ich malownicze położenie i dogodną lokalizację. Ceny w Częstochowie są o wiele niższe niż w wielkich aglomeracjach.

Warto zwrócić uwagę również na to, że mieszkańcy Częstochowy mają bardzo szeroki dostęp do:

 • licznych placówek oświatowych,
 • służby zdrowia,
 • atrakcji kulturalnych i rekreacyjnych.

Można powiedzieć, że miasto zapewnia wszystko, czego potrzeba zarówno do życia prywatnego, jak i rozwoju zawodowego.

Na uwagę zasługuje także polityka społeczna. Władze miasta chcą w nim stworzyć dogodne warunki do życia dla wszystkich osób, a zwłaszcza dla młodych ludzi. Różnego rodzaju programy zdrowotne, darmowe przedszkola i dofinansowania do opieki nad dziećmi mają sprawić, by młodzi ludzie to właśnie Częstochowę wybrali za swoje miejsce do pracy i życia. Lokalne władze aktywnie wspierają szkolnictwo, tworzą atrakcyjne miejsca pracy i chcą wciąż przyciągać do miasta nowych mieszkańców. Z ofertami pracy można zapoznać się przykładowo na stronie https://www.gowork.pl/praca/czestochowa;l.

Dla życia w Częstochowie nie bez znaczenia jest również jej dogodne położenie. Miasto położone jest na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych, co gwarantuje możliwość sprawnego przemieszczania się do okolicznych miejscowości.

Sytuacja na rynku pracy w Częstochowie

Z uwagi na to, że Częstochowa stanowi bardzo ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny, administracyjny i handlowo-usługowy, uznawana jest za doskonałe miejsce do życia i pracy i to dla pracowników różnych branż.

W październiku 2022 roku stopa bezrobocia w Częstochowie wynosiła 3,1% i była niższa niż kiedykolwiek wcześniej. W tym czasie w całym województwie śląskim stopa bezrobocia wynosiła 3,7%, a w skali kraju – 5,1%. Śmiało można więc powiedzieć, że sytuacja na częstochowskim rynku pracy napawa optymizmem. Miasto rozwija się dynamicznie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

Wśród branż, które niezmiennie zgłaszają zapotrzebowanie na nowych pracowników wymienić można między innymi:

 • branżę budowlaną – na częstochowskim rynku pracy poszukiwani są brukarze, cieśle, dekarze, blacharze, elektrycy, inżynierzy budownictwa, inżynierzy mechaniki, kierownicy budowy, lakiernicy, murarze, tynkarze, monterzy, a także niewykwalifikowani pracownicy budowlani,
 • branżę produkcyjną – w Częstochowie poszukiwani są pracownicy produkcji, pracownicy fizyczni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa mięsa i ryb, robotnicy obróbki drewna,
 • branżę motoryzacyjną – zatrudnienie od zaraz w Częstochowie znaleźć mogą blacharze, lakiernicy oraz mechanicy pojazdów samochodowych,
 • branżę logistyczną i transportową – na pracę od zaraz w Częstochowie liczyć mogą osoby chętne na zatrudnienie w magazynie spedycyjnym, a także kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • ochronę zdrowia – w Częstochowie praca czeka na lekarzy wszystkich specjalizacji, logopedów, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, położne, pielęgniarki, weterynarzy oraz ratowników medycznych.

Perspektywy rozwoju zawodowego w Częstochowie

Osoby, które poważnie myślą o swojej karierze zawodowej w Częstochowie, na pewno ucieszą się z wiadomości, że na rozwój zawodowy w tym regionie wpływa wiele czynników, takich jak:

 • liczne parki technologiczne i centra biznesowe – są to miejsca, które przyciągają przedsiębiorców i inwestorów oraz stwarzają liczne możliwości zatrudnienia,
 • rozwinięta edukacja – w Częstochowie działa wiele uczelni i szkół, dzięki którym pracownicy wciąż mogą poszerzać zakres swoich kwalifikacji i zdobywać nowe umiejętności,
 • rozwinięta turystyka – Częstochowa stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, głównie ze względu na obecność klasztoru i sanktuarium,
 • inwestycje infrastrukturalne – modernizacja lotniska, rozwój komunikacji miejskiej i rozbudowa dróg to czynniki, które przyciągają nowe inwestycje oraz umożliwiają rozwój różnym sektorom gospodarki.

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Bawienie się to nie tylko doskonała frajda dla dzieci w każdym wieku, ale i czynność istotna dla ich rozwoju. Podczas zabawy maluch ma szansę rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, spędzać miło czas i odkrywać zależności, a także zacieśniać relacje, jeśli zabawa odbywa się w towarzystwie. Już dwutygodniowe dziecko może wykazywać zainteresowanie np. kontrastowymi obrazkami, nie ma więc chwili do stracenia. Zabawka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Marzy Ci się podróż dookoła świata, niczym w powieści Juliusa Verne? Na zrealizowanie tego planu warto przeznaczyć więcej niż 80 dni, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Jak? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe, znane jako self storage, pojawiły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły tam popularność, zwłaszcza w latach 60. XX wieku. Idea polega na tym, że klienci wynajmują jednostki magazynowe o różnych rozmiarach, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb – od małych skrytek po duże pomieszczenia.

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Wybierasz się na urlop w Trójmieście? Warto zaplanować pobyt tak, by jak najpełniej skorzystać z bogatej oferty tego urokliwego miejsca. Dzisiaj podpowiadamy, gdzie zjeść śniadanie, by zapewnić sobie udany start dnia!