Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

bezpieczeństwo, finanse, oszczędzanie

kredyt

Posiadanie kilku kredytów jednocześnie może być bardzo problematyczne. Z jednej strony pojawiają się bowiem kłopoty natury finansowej, gdyż każde zobowiązanie trzeba spłacać w ustalonym terminie, z drugiej zaś kredytobiorca może zwyczajnie zapomnieć o konieczności zapłaty kolejnej raty, gdy ma ich do uregulowania kilka. Rozwiązaniem okazuje się być kredyt konsolidacyjny. Czym dokładnie jest?

Konsolidacja zobowiązań kredytowych

Konsolidowanie to nic innego jak łączenie kilku elementów w jeden. W kontekście kredytu oznacza to, że zamiast kilku zobowiązań będziemy posiadali jedno. Co ciekawe, czasami istnieje możliwość połączenia ze sobą nie tylko kredytów, ale również innych zobowiązań o charakterze kredytowym, na przykład pożyczek.

Zalet konsolidacji jest kilka, a wśród nich najczęściej wymienia się jedną ratę zamiast kilku. Sumarycznie rata jest niższa, co wydłuża okres kredytowania, lecz z drugiej strony pozwala w lepszy sposób zarządzać domowym budżetem. Konsolidację kredytu można przeprowadzić w niemal każdym momencie, jednak klient musi spełnić kilka warunków, stawianych przez banki.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może zostać przyznany osobie, która posiada więcej, niż jedno zobowiązanie o charakterze kredytowym. Nie dotyczy on kredytobiorców, którzy spłacają wyłącznie jeden kredyt i chcieliby zmienić jego warunki, bowiem wtedy mówimy o kredycie refinansowym. Tymczasem kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć kilka zobowiązań w jedno. Aby go otrzymać, należy złożyć do banku stosowny wniosek.

Przedstawia się w nim między innymi specyfikę posiadanych zobowiązań. Co ważne, banki w przypadku kredytów konsolidacyjnych sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, tak jak w przypadku tradycyjnych produktów, gdzie mamy do czynienia z realną wypłatą gotówki. O kredyt konsolidacyjny mogą więc starać się osoby, które sumiennie spłacają swoje zobowiązania i posiadają środki na ich dalsze, terminowe regulowanie.

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Pozostaje pytanie, dlaczego warto wziąć kredyt konsolidacyjny? Jego główną zaletą jest fakt, iż zamiast kilku rat płacimy tylko jedną, w dodatku niższą. Pozwala to w lepszy sposób zarządzać środkami finansowymi. Co więcej, nie musimy pamiętać o tym, aby wykonać w danym miesiącu kilka przelewów — wystarczy zapłacić ratę kredytu konsolidacyjnego, a bank udzielający go rozliczy się we własnym zakresie z innymi instytucjami, w których zaciągnęliśmy zobowiązania. Należy jednak mieć na uwadze, że kredyt konsolidacyjny nie jest sposobem na uniknięcie spłaty kredytów.

Owszem, za jego pomocą można wydłużyć okres kredytowania i w lepszy sposób zarządzać budżetem, jednak zobowiązania, tak czy inaczej, będziemy musieli spłacić. Nie jest to więc środek dla nieuczciwych kredytobiorców, którzy myślą o tym, jak uniknąć dokonywania płatności. Co więcej, kredytobiorca, który chce uzyskać kredyt konsolidacyjny, musi sumiennie spłacać swoje zobowiązania. Nie jest to więc rozwiązanie dla zadłużonych, którzy nie spłacają rat w terminie.

Dowiedz się więcej na https://intuum.pl/doradca-kredytowy-lodz/

materiał zewnętrzny

10 najbogatszych ludzi w Europie

10 najbogatszych ludzi w Europie

10. Alexey Mordashov & family (szacowany majątek w 2021 roku: $29 100 000 000),
8. Gerard Wertheimer (szacowany majątek w 2021 roku: $34 500 000 000),
8. Alain Wertheimer (szacowany majątek w 2021 roku: $34 500 000 000)

10 najbogatszych ludzi w Ameryce Południowej

10 najbogatszych ludzi w Ameryce Południowej

10. Alberto Bailleresa (majątek w 2021 roku: 9 200 000 000),
9. Luis Carlos Sarmiento (majątek w 2021 roku: 11 000 000 000),
8. Jorge Molla Filho (majątek w 2021 roku: 11 300 000 000)

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie propanem to niezwykle wygodny sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Jest ono doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą ogrzewać wnętrze gazem, a zarazem nie mają możliwości podłączenia obiektu do sieci. Jakie zbiorniki są niezbędne do ogrzewania propanem i jakie są zalety takiego źródła ciepła?

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Bardzo wiele osób jest zmuszonych do zaciągnięcia pożyczki. Nie ma się temu, co dziwić, bo praca na etacie nie każdemu daje wystarczający zarobek. Nie zawsze więc mamy z czego odłożyć na nasze potrzeby. Wówczas z pomocą przyjść nam mogą wspomniane już pożyczki. Czasami tracimy nad nimi kontrolę, ale nawet wtedy istnieje rozwiązanie. Jest nim kredyt konsolidacyjny.