Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

bezpieczeństwo, finanse, oszczędzanie

kredyt

Posiadanie kilku kredytów jednocześnie może być bardzo problematyczne. Z jednej strony pojawiają się bowiem kłopoty natury finansowej, gdyż każde zobowiązanie trzeba spłacać w ustalonym terminie, z drugiej zaś kredytobiorca może zwyczajnie zapomnieć o konieczności zapłaty kolejnej raty, gdy ma ich do uregulowania kilka. Rozwiązaniem okazuje się być kredyt konsolidacyjny. Czym dokładnie jest?

Konsolidacja zobowiązań kredytowych

Konsolidowanie to nic innego jak łączenie kilku elementów w jeden. W kontekście kredytu oznacza to, że zamiast kilku zobowiązań będziemy posiadali jedno. Co ciekawe, czasami istnieje możliwość połączenia ze sobą nie tylko kredytów, ale również innych zobowiązań o charakterze kredytowym, na przykład pożyczek.

Zalet konsolidacji jest kilka, a wśród nich najczęściej wymienia się jedną ratę zamiast kilku. Sumarycznie rata jest niższa, co wydłuża okres kredytowania, lecz z drugiej strony pozwala w lepszy sposób zarządzać domowym budżetem. Konsolidację kredytu można przeprowadzić w niemal każdym momencie, jednak klient musi spełnić kilka warunków, stawianych przez banki.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może zostać przyznany osobie, która posiada więcej, niż jedno zobowiązanie o charakterze kredytowym. Nie dotyczy on kredytobiorców, którzy spłacają wyłącznie jeden kredyt i chcieliby zmienić jego warunki, bowiem wtedy mówimy o kredycie refinansowym. Tymczasem kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć kilka zobowiązań w jedno. Aby go otrzymać, należy złożyć do banku stosowny wniosek.

Przedstawia się w nim między innymi specyfikę posiadanych zobowiązań. Co ważne, banki w przypadku kredytów konsolidacyjnych sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, tak jak w przypadku tradycyjnych produktów, gdzie mamy do czynienia z realną wypłatą gotówki. O kredyt konsolidacyjny mogą więc starać się osoby, które sumiennie spłacają swoje zobowiązania i posiadają środki na ich dalsze, terminowe regulowanie.

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Pozostaje pytanie, dlaczego warto wziąć kredyt konsolidacyjny? Jego główną zaletą jest fakt, iż zamiast kilku rat płacimy tylko jedną, w dodatku niższą. Pozwala to w lepszy sposób zarządzać środkami finansowymi. Co więcej, nie musimy pamiętać o tym, aby wykonać w danym miesiącu kilka przelewów — wystarczy zapłacić ratę kredytu konsolidacyjnego, a bank udzielający go rozliczy się we własnym zakresie z innymi instytucjami, w których zaciągnęliśmy zobowiązania. Należy jednak mieć na uwadze, że kredyt konsolidacyjny nie jest sposobem na uniknięcie spłaty kredytów.

Owszem, za jego pomocą można wydłużyć okres kredytowania i w lepszy sposób zarządzać budżetem, jednak zobowiązania, tak czy inaczej, będziemy musieli spłacić. Nie jest to więc środek dla nieuczciwych kredytobiorców, którzy myślą o tym, jak uniknąć dokonywania płatności. Co więcej, kredytobiorca, który chce uzyskać kredyt konsolidacyjny, musi sumiennie spłacać swoje zobowiązania. Nie jest to więc rozwiązanie dla zadłużonych, którzy nie spłacają rat w terminie.

Dowiedz się więcej na https://intuum.pl/doradca-kredytowy-lodz/

materiał zewnętrzny

Antigua i Barbuda finanse

Antigua i Barbuda finanse

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Antigui i Barbudy (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).

Angola finanse

Angola finanse

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Angoli (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).

Kto zatwierdza taryfy za wodę i ścieki?

Kto zatwierdza taryfy za wodę i ścieki?

W dzisiejszym środowisku gospodarczym i ekologicznym, zarządzanie dostępem do wody oraz odpowiednim gospodarowaniem ściekami staje się niezwykle istotnym wyzwaniem dla wielu lokalnych samorządów i operatorów infrastruktury wodno-ściekowej. Aby skutecznie zarządzać tymi zasobami i utrzymać ich trwałość, często konieczne jest wnioskowanie o zatwierdzenie taryf na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.

Porównanie dwóch opcji zakupu samochodu – komisu samochodowego i dealera

Porównanie dwóch opcji zakupu samochodu – komisu samochodowego i dealera

W poszukiwaniu idealnego samochodu używanego stajemy przed dylematem, który może być niemal tak ważny, jak sam wybór konkretnego modelu auta. Czy lepiej komis samochodowy, czy może zaufać ofercie autoryzowanego dealera? Ten artykuł ma na celu porównanie tych dwóch opcji, ukazując ich zalety i potencjalne minusy, aby pomóc przyszłym nabywcom podjąć świadomą decyzję.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo