Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek odwołania imprezy turystycznej?

Nikt nie lubi, gdy planowana podróż nie może dojść do skutku. Jednak o ile z rozczarowaniem i zawodem dość łatwo możemy sobie poradzić, to finansowe konsekwencje odwołanej podróży mogą być bardzo dotkliwe. Proces odzyskiwania środków bywa trudny, długotrwały, a w wielu przypadkach – całkowicie niemożliwy. Warto więc rozważyć zakup ubezpieczenia kosztów imprezy turystycznej.
Na czym polega ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej?
Przedmiotem ubezpieczenia jest ryzyko poniesienia kosztów związanych z odwołaniem bądź przerwaniem imprezy turystycznej z powodów określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Oznacza to, że gdy wyjazd nie dojdzie do skutku, np. z powodu choroby bliskiej osoby albo konieczności stawienia się w sądzie, ubezpieczyciel wypłaci nam koszty związane z rezygnacją z wyjazdu. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie kraje świata.
Możemy wybierać wśród wielu wariantów ubezpieczeń. Przykładowo ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej oferowane przez SIGNAL IDUNA obejmuje zwrot 100% lub 80% kosztów poniesionych w związku z rezygnacją z podróży lub udziału z konferencji, anulacją biletu lub rezerwacji noclegów albo też z przerwaniem uczestnictwa w imprezie turystycznej. Pakiet można rozszerzyć o klauzulę COVID i w ten sposób zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy w podróży przeszkodzi nam izolacja lub też gdy nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu z powodu gorączki.
W jakich przypadkach warto wykupić ubezpieczenie?
To rozwiązanie jest szczególnie polecane w sytuacji, gdy:
- planujemy podróż z dużym wyprzedzeniem – jeśli data podróży jest znacznie oddalona w czasie może wystąpić wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą stanąć nam na drodze.
- mamy wśród bliskich osoby przewlekle chore – wówczas może dojść do sytuacji, że wyjazd zostanie odwołany z powodu konieczności zaopiekowania się członkiem rodziny, np. jeśli jego stan ulegnie pogorszeniu lub trafi do szpitala.
- osoba ubezpieczona lub współuczestnik podróży spodziewa się dziecka – nieprzewidziane powikłania ciąży również mogą uniemożliwić udział w imprezie turystycznej.
- obawiamy się o sytuację pandemiczną – warto wówczas wybrać takie ubezpieczenie, które obejmuje zwrot kosztów np. w przypadku zachorowania na chorobę COVID-19.
Oczywiście to nie są jedyne przypadki, w których otrzymamy zwrot kosztów. Wiele z nich, takich jak kradzież auta, utrata dokumentów, wypowiedzenie stosunku pracy czy choroba, to czynniki niemal niemożliwe do przewidzenia. Ubezpieczenie jest więc polecanym rozwiązaniem zawsze, gdy chcemy czuć się w pełni bezpiecznie.
19 ciekawostek o społeczeństwie Sudanu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Sudanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
17 ciekawostek o pracy w Holandii
Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.
25 ciekawostek o historii Peru
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.
19 ciekawostek o zwyczajach we Włoszech
Zbiór informacji i ciekawostek o zwyczajach we Włoszech. Cappuccino pije się we Włoszech tylko rano, najlepiej do godziny 11:00.
21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Węgier (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Węgry planują budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych, a energia słoneczna stanowiła 88% produkcji energii odnawialnej w 2023 roku.
11 ciekawostek o edukacji w Eswatini
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Eswatini (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Rok szkolny w Eswatini zaczyna się w styczniu i kończy w grudniu.