Egzotyczne wakacje na Karaibach. Którą wyspę wybrać?

Wakacje na Karaibach kojarzą się nam przede wszystkim z rajskimi plażami, które są głównym znakiem towarowym tych wysp. Miłośnicy beztroskiego leniuchowania na puszystym piasku, czystej turkusowej wody i gorącego słońca na pewno się nie zawiodą. Wyspy rozrzucone na Morzu Karaibskim są jednak niezwykle różnorodne. Na każdej znajdziemy przeróżne atrakcje turystyczne i liczne zabytki.
Egzotyczne wakacje na Karaibach

Trochę faktów

   Karaiby znajdują się pomiędzy Ameryką Północną a Południową. Region obejmuje tysiące wysp i mniejszych wysepek. To właśnie tutaj dotarł najpierw Krzysztof Kolumb, kiedy szukał innej drogi do Indii. Na Wyspach Karaibskich powstały pierwsze kolonie Europejczyków. Dzisiaj znajdują się tam zarówno samodzielne państwa, jak i terytoria zależne, a cały region zamieszkuje łącznie około 40 milionów ludzi. Którą wyspę spośród wielu warto wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji i gustu. Postaramy się przybliżyć kilka najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych wysp tego regionu.

Jamajka

   To jedna z większych wysp na Morzu Karaibskim z niezwykłą atmosferą. Wszystkie stereotypy, które słyszeliśmy o Karaibach, są obecne właśnie tutaj. Jamajka słynie z naturalnego piękna, cudownych piaszczystych plaż, uroczych kurortów i oczywiście z muzyki reggae, którą rozsławił najpopularniejszy Jamajczyk na świecie – Bob Marley. Kraj posiada liczne wodne atrakcje na wybrzeżu, a w głębi wyspy turystom oferuje się wędrówki przez mgliste góry podczas których można podziwiać rajskie ukryte laguny i wodospady. Wycieczki Jamajka – to nic innego jak wyjazd do kraju Boba Marleya.

Trynidad i Tobago

   Trynidad i Tobago to jedno państwo składające się z dwóch dużych wysp i kilku mniejszych. Są to najdalej na południe wysunięte wyspy Karaibów, blisko wybrzeża Wenezueli. W Trynidadzie odnajdą się miłośnicy architektury kolonialnej i historii, a stolica kraju – Port of Spain oferuje liczne imprezy kulturalne. Mniejsza wyspa – Tobago – posiada liczne atrakcje przyrodnicze. Do najpopularniejszych należą rafy koralowe i lasy tropikalne. Kraj słynie również z bogatej fauny i flory. Znajduje się tutaj wiele gatunków ptaków, a najsłynniejsze to papugi i tukany.

Antigua

   Wyspa Antigua należy do państwa Antigua i Barbuda i znajduje się w archipelagu Małych Antyli. Na wyspie oprócz bajecznych plaż i tropikalnych krajobrazów można podziwiać liczne kolorowe kamienice i inne budynki z czasów kolonialnych. W stolicy kraju – Saint John’s – warto zwiedzić Muzeum Antigua i Barbuda, w którym można podziwiać wiele eksponatów z czasów prekolumbijskich. Do relaksu i uprawiania sportów wodnych idealnie nadają się urokliwe zatoczki.

Kuba

   To największa wyspa Karaibów, która kojarzy się Polakom głównie z rządami komunistycznymi, cygarami i latynoską muzyką. Na wyspie oprócz licznych plaż odnajdziemy wyjątkową atmosferę dzięki ciekawej architekturze i starym samochodom. Ma się tam wrażenie, że czas się zatrzymał. W stolicy kraju – Hawanie – turyści zwiedzają głównie dzielnicę La Habana Vieja, przybrzeżną promenadę i rezydencję Ernesta Hemingwaya, w której znajduje się dzisiaj muzeum pisarza. Kuba przyciąga też swoją dziewiczą przyrodą. Znajduje się tu m.in. Park Narodowy Alejandro de Humboldt, który charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością biologiczną. Około ¾ roślin w parku to gatunki endemiczne, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie.  

Saint Lucia

   To jedna z najpopularniejszych wysp Małych Antyli. Znajdują się tam piękne czyste i zapierające dech w piersi widoki. Szczególne wrażenie robią dwa wulkany wyspy – Petit Piton i Gros Piton. To właśnie przez nie Saint Lucia nazywana jest „Wyspą Dwóch Gór”. Miejsce to słynie z idealnych warunków do uprawiania windsurfingu i żeglugi. W lasach tropikalnych wydzielono też kilka szlaków dla turystów, a fani nurkowania mają możliwość zobaczyć piękne rafy koralowe.

...