Francesinha i piękny most Eiffla, czyli ciekawostki o Porto

podróż - porady, Portugalia

Porto

Nie ma znaczenia, ile razy odwiedzisz Porto. To urocze miasto o bogatej i ciekawej przeszłości położone nad samym oceanem za każdym razem opowiada przybyszom nową historię. Nostalgiczne i dekadenckie powietrze Porto sprawia, że zakochują się w nim podróżnicy z całego świata.

Podróż do Porto – o czym pamiętać?

W sezonie bezpośrednio do Porto latają z kilku polskich miast tanie linie lotnicze. Lot z Warszawy trwa niecałe cztery godziny. Można też skorzystać z połączenia z przesiadką, na przykład przez Niemcy lub Holandię, które rozłoży podróż na pół.

W Porto, zwłaszcza nad samym oceanem, ciągle wieje silny wiatr. Warto przygotować się na chłodniejszą lub deszczową pogodą również latem. Większość mieszkań nie jest ogrzewana, a w nocy temperatury spadają do dość niskich temperatur, dlatego warto też zabrać cieplejszą piżamę.

Przed podróżą dobrze będzie wykupić usługę VPN, która zmienia adres urządzenia mobilnego i umożliwia tym samym dostęp do polskich stron nawet w przypadku ograniczeń terytorialnych. Co więcej, VPN chroni telefon i komputer przed atakiem hakerów podczas korzystania z Internetu na lotnisku lub w hotelu.

Porto panorama

Porto – co zwiedzić?

Łacińska nazwa Porto brzmiała Portus Cale. W średniowieczu obszar na północ od rzeki Douro nazywał się Condado Portucalense, co oznacza dosłownie hrabstwo Portugalii, od którego wywodzi się obecna nazwa kraju.

Casa da Musica czyli Dom Muzyki porównany został przez New York Times z budowlą Berlińskiej Orkiestry Filharmonicznej i uznany za jedną z najważniejszych filharmonii zbudowanych w ostatnim stuleciu. Położona w centrum Porto agencja Abreu jest najstarszym biurem podróży na świecie, została założona w 1840 roku. W Pałacu Giełdy znajduje się kancelaria notarialna Gustava Eiffla, tego samego twórcy paryskiej Wieży Eiffla, który zaprojektował najsłynniejszy w mieście most.

Budowa Izby Miejskiej trwała tak długo, że jej neoklasycystyczny styl wyszedł z mody i niektórzy proponowali wyburzenie budynku. Zainspirowana architekturą północnej Flandrii i północnej Francji wieża ma 70 metrów wysokości. Odwiedzić można parter, ozdobiony pięknymi kafelkami. Na herbie miasta, na suficie przedsionka, widnieje patronka Porto Senhora da Vandoma.

Na najbardziej komercyjnej ulicy miasta Santa Catarina powstał pierwszy portugalski film, w 1896 roku. Trwał jedynie minutę i dotyczył pracowników opuszczających fabrykę. Budynek kupiony został później przez włoską firmę Benetton.

Porto wybrzeże

Francesinha i wino Porto

Typowym daniem Porto jest francesinha. To szczególny rodzaj kanapki, polanej sosem pomidorowym z winem i piwem, faszerowanej cielęciną, szynką, kiełbasą i posypanej serem. Danie podaje się z domowej roboty frytkami i piwem.

Miejscowa legenda głosi, że w XV wieku flota Henryka Żeglarza potrzebowała zrobić zapasy żywności, aby podbić afrykańską Ceutę, a miasto Porto zapewniało duży wybór potraw za wyjątkiem flaczków. Dzięki temu mieszkańcy Porto wymyślili jedną ze swoich najsłynniejszych potraw, tripas à moda do Porto.

Najbardziej znane portugalskie wino jest tradycyjnie produkowane w dolinie rzeki Douro i przechowywane w winiarniach w Vila Nova de Gaia, bliźniaczego miasta Porto położonego po drugiej stronie rzeki.

Francesinha i piękny most Eiffla, czyli ciekawostki o Porto

Francesinha i piękny most Eiffla, czyli ciekawostki o Porto

Nie ma znaczenia, ile razy odwiedzisz Porto. To urocze miasto o bogatej i ciekawej przeszłości położone nad samym oceanem za każdym razem opowiada przybyszom nową historię. Nostalgiczne i dekadenckie powietrze Porto sprawia, że zakochują się w nim podróżnicy z całego świata.

Czartery jachtów w Grecji

Czartery jachtów w Grecji

Czasy, kiedy żeglarstwo było formą rekreacji dostępną tylko dla osób zamożnych już dawno minęły. Posiadanie własnego jachtu nie jest konieczne, aby móc w otoczeniu fal miło spędzać wolny czas. Szacuje się, że około 70% mieszkańców naszego kraju chociaż raz w życiu miało styczność z żeglarstwem, a ponad 4,3 mln osób czynnie uprawia ten sport. Co sprawia, że żeglarstwo przyciąga tak wiele osób?

Wybierasz się do Energylandii? Zobacz, gdzie nocować w Zatorze

Wybierasz się do Energylandii? Zobacz, gdzie nocować w Zatorze

Wstajesz rano, pakujesz ubrania, kanapki na drogę i herbatę w kubku termicznym. Wsiadasz do auta i jedziesz. Wiesz, że czeka Cię ekscytujący czas w rodzinnym parku rozrywki Energylandia. Nie możesz się doczekać aż wsiądziesz na rollercoaster albo skorzystasz a interaktywnych atrakcji tego obiektu. Wraz ze swoimi kompanami jesteś podekscytowany na samą myśl o tym co was czeka. Wszystko już macie ustalone, ale co z noclegiem? Podczas takiej podróży warto znaleźć miejsce, w którym zregeneruje się siły, odpocznie. Jednocześnie takie miejsce może być dodatkową atrakcją i urozmaiceniem podróży. Małopolska ma do zaoferowanie wiele atrakcji jak np.: Ojcowski Park Narodowy czy historyczne Zamki oraz piękne miasto Kraków. Całe szczęście, że w Zatorze znajdziecie wiele opcji wypoczynku.

Turystyka zimą dla każdego – bielizna termoaktywna

Turystyka zimą dla każdego – bielizna termoaktywna

Zima nie musi być okresem wielomiesięcznej przerwy od aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, która powoduje utratę kondycji, kosztem nadprogramowych kilogramów. Aby dostrzec jej piękno nie trzeba wiele. Wystarczy zrobić ten jeden, pierwszy, najtrudniejszy krok. Odpowiednio się ubrać i ruszyć w drogę, mimo niekorzystnych warunków pogodowych.