Francesinha i piękny most Eiffla, czyli ciekawostki o Porto

podróż - porady, Portugalia

Porto

Nie ma znaczenia, ile razy odwiedzisz Porto. To urocze miasto o bogatej i ciekawej przeszłości położone nad samym oceanem za każdym razem opowiada przybyszom nową historię. Nostalgiczne i dekadenckie powietrze Porto sprawia, że zakochują się w nim podróżnicy z całego świata.

Podróż do Porto – o czym pamiętać?

W sezonie bezpośrednio do Porto latają z kilku polskich miast tanie linie lotnicze. Lot z Warszawy trwa niecałe cztery godziny. Można też skorzystać z połączenia z przesiadką, na przykład przez Niemcy lub Holandię, które rozłoży podróż na pół.

W Porto, zwłaszcza nad samym oceanem, ciągle wieje silny wiatr. Warto przygotować się na chłodniejszą lub deszczową pogodą również latem. Większość mieszkań nie jest ogrzewana, a w nocy temperatury spadają do dość niskich temperatur, dlatego warto też zabrać cieplejszą piżamę.

Przed podróżą dobrze będzie wykupić usługę VPN, która zmienia adres urządzenia mobilnego i umożliwia tym samym dostęp do polskich stron nawet w przypadku ograniczeń terytorialnych. Co więcej, VPN chroni telefon i komputer przed atakiem hakerów podczas korzystania z Internetu na lotnisku lub w hotelu.

Porto panorama

Porto – co zwiedzić?

Łacińska nazwa Porto brzmiała Portus Cale. W średniowieczu obszar na północ od rzeki Douro nazywał się Condado Portucalense, co oznacza dosłownie hrabstwo Portugalii, od którego wywodzi się obecna nazwa kraju.

Casa da Musica czyli Dom Muzyki porównany został przez New York Times z budowlą Berlińskiej Orkiestry Filharmonicznej i uznany za jedną z najważniejszych filharmonii zbudowanych w ostatnim stuleciu. Położona w centrum Porto agencja Abreu jest najstarszym biurem podróży na świecie, została założona w 1840 roku. W Pałacu Giełdy znajduje się kancelaria notarialna Gustava Eiffla, tego samego twórcy paryskiej Wieży Eiffla, który zaprojektował najsłynniejszy w mieście most.

Budowa Izby Miejskiej trwała tak długo, że jej neoklasycystyczny styl wyszedł z mody i niektórzy proponowali wyburzenie budynku. Zainspirowana architekturą północnej Flandrii i północnej Francji wieża ma 70 metrów wysokości. Odwiedzić można parter, ozdobiony pięknymi kafelkami. Na herbie miasta, na suficie przedsionka, widnieje patronka Porto Senhora da Vandoma.

Na najbardziej komercyjnej ulicy miasta Santa Catarina powstał pierwszy portugalski film, w 1896 roku. Trwał jedynie minutę i dotyczył pracowników opuszczających fabrykę. Budynek kupiony został później przez włoską firmę Benetton.

Porto wybrzeże

Francesinha i wino Porto

Typowym daniem Porto jest francesinha. To szczególny rodzaj kanapki, polanej sosem pomidorowym z winem i piwem, faszerowanej cielęciną, szynką, kiełbasą i posypanej serem. Danie podaje się z domowej roboty frytkami i piwem.

Miejscowa legenda głosi, że w XV wieku flota Henryka Żeglarza potrzebowała zrobić zapasy żywności, aby podbić afrykańską Ceutę, a miasto Porto zapewniało duży wybór potraw za wyjątkiem flaczków. Dzięki temu mieszkańcy Porto wymyślili jedną ze swoich najsłynniejszych potraw, tripas à moda do Porto.

Najbardziej znane portugalskie wino jest tradycyjnie produkowane w dolinie rzeki Douro i przechowywane w winiarniach w Vila Nova de Gaia, bliźniaczego miasta Porto położonego po drugiej stronie rzeki.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.