Francesinha i piękny most Eiffla, czyli ciekawostki o Porto

podróż - porady, Portugalia

Porto

Nie ma znaczenia, ile razy odwiedzisz Porto. To urocze miasto o bogatej i ciekawej przeszłości położone nad samym oceanem za każdym razem opowiada przybyszom nową historię. Nostalgiczne i dekadenckie powietrze Porto sprawia, że zakochują się w nim podróżnicy z całego świata.

Podróż do Porto – o czym pamiętać?

W sezonie bezpośrednio do Porto latają z kilku polskich miast tanie linie lotnicze. Lot z Warszawy trwa niecałe cztery godziny. Można też skorzystać z połączenia z przesiadką, na przykład przez Niemcy lub Holandię, które rozłoży podróż na pół.

W Porto, zwłaszcza nad samym oceanem, ciągle wieje silny wiatr. Warto przygotować się na chłodniejszą lub deszczową pogodą również latem. Większość mieszkań nie jest ogrzewana, a w nocy temperatury spadają do dość niskich temperatur, dlatego warto też zabrać cieplejszą piżamę.

Przed podróżą dobrze będzie wykupić usługę VPN, która zmienia adres urządzenia mobilnego i umożliwia tym samym dostęp do polskich stron nawet w przypadku ograniczeń terytorialnych. Co więcej, VPN chroni telefon i komputer przed atakiem hakerów podczas korzystania z Internetu na lotnisku lub w hotelu.

Porto panorama

Porto – co zwiedzić?

Łacińska nazwa Porto brzmiała Portus Cale. W średniowieczu obszar na północ od rzeki Douro nazywał się Condado Portucalense, co oznacza dosłownie hrabstwo Portugalii, od którego wywodzi się obecna nazwa kraju.

Casa da Musica czyli Dom Muzyki porównany został przez New York Times z budowlą Berlińskiej Orkiestry Filharmonicznej i uznany za jedną z najważniejszych filharmonii zbudowanych w ostatnim stuleciu. Położona w centrum Porto agencja Abreu jest najstarszym biurem podróży na świecie, została założona w 1840 roku. W Pałacu Giełdy znajduje się kancelaria notarialna Gustava Eiffla, tego samego twórcy paryskiej Wieży Eiffla, który zaprojektował najsłynniejszy w mieście most.

Budowa Izby Miejskiej trwała tak długo, że jej neoklasycystyczny styl wyszedł z mody i niektórzy proponowali wyburzenie budynku. Zainspirowana architekturą północnej Flandrii i północnej Francji wieża ma 70 metrów wysokości. Odwiedzić można parter, ozdobiony pięknymi kafelkami. Na herbie miasta, na suficie przedsionka, widnieje patronka Porto Senhora da Vandoma.

Na najbardziej komercyjnej ulicy miasta Santa Catarina powstał pierwszy portugalski film, w 1896 roku. Trwał jedynie minutę i dotyczył pracowników opuszczających fabrykę. Budynek kupiony został później przez włoską firmę Benetton.

Porto wybrzeże

Francesinha i wino Porto

Typowym daniem Porto jest francesinha. To szczególny rodzaj kanapki, polanej sosem pomidorowym z winem i piwem, faszerowanej cielęciną, szynką, kiełbasą i posypanej serem. Danie podaje się z domowej roboty frytkami i piwem.

Miejscowa legenda głosi, że w XV wieku flota Henryka Żeglarza potrzebowała zrobić zapasy żywności, aby podbić afrykańską Ceutę, a miasto Porto zapewniało duży wybór potraw za wyjątkiem flaczków. Dzięki temu mieszkańcy Porto wymyślili jedną ze swoich najsłynniejszych potraw, tripas à moda do Porto.

Najbardziej znane portugalskie wino jest tradycyjnie produkowane w dolinie rzeki Douro i przechowywane w winiarniach w Vila Nova de Gaia, bliźniaczego miasta Porto położonego po drugiej stronie rzeki.

Kolonie dla młodego artysty – letnie propozycje

Kolonie dla młodego artysty – letnie propozycje

Pierwsze promienie słońca skłaniają do rozmyślania o nadchodzących wakacjach. Ponieważ ostatnie miesiące są trudne dla wszystkich, w tym dla młodzieży uczącej się w trybie zdalnym, warto zaplanować coś specjalnego.

Na stepach Mongolii

Na stepach Mongolii

Autentyczność, przyjaźni ludzie, zmieniające kolory stepy, nowoczesne budynki kontrastujące ze stawianymi obok jurtami. Mongolia, czyli starożytne imperium Czyngis-chana to kraina wyjątkowych krajobrazów, wygasłych wulkanów, wydm, jezior i rzek.

Co warto zjeść w angielskiej restauracji – czyli praktyczna wiedza na wyjazdy?

Co warto zjeść w angielskiej restauracji – czyli praktyczna wiedza na wyjazdy?

Jednym z ważniejszych podróżniczych doświadczeń jest spróbowanie kuchni kraju, który się odwiedza. Z przygody tej nie można również zrezygnować w czasie wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Chociaż powszechnie wyspiarska kuchnia nie cieszy się uznaniem i uważana jest za mało wykwintną i wyszukaną, to istnieje kilka potraw wartych spróbowania. Na uwagę zasługują zarówno tradycyjne brytyjskie potrawy, jak i lokalne specjały Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Na jakie dania zwrócić uwagę w menu angielskich restauracji?

Jastarnia 2021? Sprawdź, dlaczego warto!

Jastarnia 2021? Sprawdź, dlaczego warto!

Morze Bałtyckie w swojej polskiej części ma nam do zaoferowania naprawdę wiele wspaniałych miejsc, gdzie mogą wypocząć rodziny z dziećmi, czy też osoby samotne. Znajdzie się tam również miejsce dla osób młodych, ale także dla seniorów, którzy chcą odpocząć na emeryturze. Jedną z propozycji, jakie można wziąć pod uwagę, jest Półwysep Helski oraz apartamenty w Jastarni.