Górska odprawa – jak spakować plecak na wyprawę w góry?

Pakowanie na najbliższą wyprawę górską kojarzy nam się przede wszystkim z przyjemnością. W końcu lada chwila wyruszymy na górskie szlaki i będziemy próbować się z trudnościami, przeciwnościami losu, brakiem motywacji i innymi wyzwaniami, których często doświadczamy w górach. Jednak przy samym pakowaniu warto zatrzymać się chwilę dłużej. Czy faktycznie robimy to dobrze? Sprawdźmy.
Po pierwsze – czy mój plecak jest odpowiedni na taką wyprawę?
Każdy z nas z pewnością jest w posiadaniu jakiegoś plecaka. Czy jednak każdy z tych plecaków nada się na wyprawę w góry? Z pewnością nie. Zanim więc zajmiemy się włożeniem do niego pierwszych elementów wyposażenia, zastanówmy się, czy faktycznie jest to odpowiedni sprzęt na nasz wypad.
Jak to ocenić? Przede wszystkim, porównując trasę/czas wyprawy do litrażu plecaka. Jeśli czeka nas krótka, jednodniowa wyprawa, temat jest prosty i w praktyce każdy plecak, nawet ten o najmniejszej pojemności będzie dobrym rozwiązaniem. Sytuacja jednak zmienia się, gdy przyjdzie nam w górach spać.
Tutaj potrzebujemy innego wyposażenia – odpowiednio duże plecaki, które pozwolą nam zmieścić wszystko, co niezbędne. Czy będziemy spać w schronisku? A może planujemy biwakować na świeżym powietrzu? Czy będziemy mieli miejsce na uzupełnienie zapasów? Co z ubraniem na zmianę i odzieżą na wypadek niekorzystnej pogody? W takim wypadku z pewnością przyda nam się plecak większy, który łączyć będzie pakowność z komfortem noszenia.
Po drugie – co chcemy zapakować?
Gdy mamy już odpowiedni plecak, zastanówmy się, co do niego zapakujemy. Z pewnością odzież i istotne wyposażenie. Jeśli wychodzimy w góry na kilka dni, warto zadbać o odpowiednią ilość bielizny, ubrań na zmianę, a także wodoodpornych elementów, jak kurtka. Śpimy w schronisku? A zatem przydadzą się także klapki lub sandały, w których poruszanie się po wnętrzu będzie znacznie wygodniejsze. O higienie nie możemy zapomnieć nawet podczas survivalowych przygód, dlatego ręcznik i przybory toaletowe powinny znaleźć swoje miejsce w naszym plecaku.
Nie zapominamy o tradycyjnym wyposażeniu każdego górołaza- śpiwór, karimata, czołówka, dokumenty, gotówka, apteczka pierwszej pomocy i termos na ciepłe napoje. Jako dodatkowe wyposażenie, możemy przemyśleć zabranie ze sobą turystycznych naczyń, małej kuchenki do gotowania – w zależności od tego, czy mamy dostatecznie dużo zapasu wolnego miejsca.
Po trzecie – jaką kolejność pakowania wybieramy?
Plecaki turystyczne w zdecydowanej większości są projektowane w taki sposób, że wiele elementów wyposażenia ma swoje precyzyjnie dostosowane miejsce. Tyczy się to tak dużych akcesoriów, jak karimata i śpiwór. Nie oznacza to jednak, że całą resztę możemy spakować bez refleksji.
Plecak powinien być spakowany w zgodzie z uniwersalnymi zasadami, które wspierają funkcjonalność naszego bagażu i pozwalają na wygodne korzystanie z naszego dobytku. Plecak powinniśmy podzielić na trzy strefy – dolną, środkową i górną.
Jeśli planujemy nosić śpiwór wewnątrz plecak, najlepszym miejscem będzie właśnie samo dno plecaka. Ta strefa plecaka to także dodatkowe ubrania na zmianę, bielizna zapasowa czy ręcznik. Wszystkie mniejsze elementy powinny wypełnić dno plecaka. Następnie, przechodząc do strefy środkowej, skupmy się na ciężkich elementach wyposażenia, jak butelki wody, jedzenie, kuchenka. Dzięki temu wszystkie te pozornie nieporęczne akcesoria znajdą swoje miejsce w plecaku. A co na górną strefę? Lekkie i często używane elementy wyposażenia jak latarka, lekka kurtka przeciwdeszczowa, butelka wody, czy dokumenty. Tak przygotowany plecak zapewni nam kompleksowe wsparcie w każdych warunkach napotkanych na trasie.
materiał zewnętrzny
Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce
Choć Polska nie kojarzy się z dziką naturą rodem z Amazonii czy Afryki Subsaharyjskiej, nasze łąki, lasy i góry skrywają więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o dramatyzowanie — ale o trzeźwe spojrzenie na zjawiska, które zbyt często są bagatelizowane. Jako ktoś, kto od lat obserwuje przyrodę i rozmawia z biologami terenowymi, ratownikami górskimi i leśnikami, widzę wyraźnie, że największe zagrożenie nie zawsze ma pazury i kły. Czasem wystarczy jedno ukłucie, ugryzienie lub… chwila nieuwagi.
10 ciekawostek o sportach w Botswanie
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.
19 ciekawostek o społeczeństwie Sudanu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Sudanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
17 ciekawostek o pracy w Holandii
Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.
25 ciekawostek o historii Peru
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.
19 ciekawostek o zwyczajach we Włoszech
Zbiór informacji i ciekawostek o zwyczajach we Włoszech. Cappuccino pije się we Włoszech tylko rano, najlepiej do godziny 11:00.