Górska odprawa – jak spakować plecak na wyprawę w góry?

góry, podróż - porady, Sprzęt turystyczny

spacer po lesie

Pakowanie na najbliższą wyprawę górską kojarzy nam się przede wszystkim z przyjemnością. W końcu lada chwila wyruszymy na górskie szlaki i będziemy próbować się z trudnościami, przeciwnościami losu, brakiem motywacji i innymi wyzwaniami, których często doświadczamy w górach. Jednak przy samym pakowaniu warto zatrzymać się chwilę dłużej. Czy faktycznie robimy to dobrze? Sprawdźmy.

Po pierwsze – czy mój plecak jest odpowiedni na taką wyprawę?

Każdy z nas z pewnością jest w posiadaniu jakiegoś plecaka. Czy jednak każdy z tych plecaków nada się na wyprawę w góry? Z pewnością nie. Zanim więc zajmiemy się włożeniem do niego pierwszych elementów wyposażenia, zastanówmy się, czy faktycznie jest to odpowiedni sprzęt na nasz wypad.

Jak to ocenić? Przede wszystkim, porównując trasę/czas wyprawy do litrażu plecaka. Jeśli czeka nas krótka, jednodniowa wyprawa, temat jest prosty i w praktyce każdy plecak, nawet ten o najmniejszej pojemności będzie dobrym rozwiązaniem. Sytuacja jednak zmienia się, gdy przyjdzie nam w górach spać.

Tutaj potrzebujemy innego wyposażenia – odpowiednio duże plecaki, które pozwolą nam zmieścić wszystko, co niezbędne. Czy będziemy spać w schronisku? A może planujemy biwakować na świeżym powietrzu? Czy będziemy mieli miejsce na uzupełnienie zapasów? Co z ubraniem na zmianę i odzieżą na wypadek niekorzystnej pogody? W takim wypadku z pewnością przyda nam się plecak większy, który łączyć będzie pakowność z komfortem noszenia. 

wyprawa w góry

Po drugie – co chcemy zapakować?

Gdy mamy już odpowiedni plecak, zastanówmy się, co do niego zapakujemy. Z pewnością odzież i istotne wyposażenie. Jeśli wychodzimy w góry na kilka dni, warto zadbać o odpowiednią ilość bielizny, ubrań na zmianę, a także wodoodpornych elementów, jak kurtka. Śpimy w schronisku? A zatem przydadzą się także klapki lub sandały, w których poruszanie się po wnętrzu będzie znacznie wygodniejsze. O higienie nie możemy zapomnieć nawet podczas survivalowych przygód, dlatego ręcznik i przybory toaletowe powinny znaleźć swoje miejsce w naszym plecaku. 

Nie zapominamy o tradycyjnym wyposażeniu każdego górołaza- śpiwór, karimata, czołówka, dokumenty, gotówka, apteczka pierwszej pomocy i termos na ciepłe napoje. Jako dodatkowe wyposażenie, możemy przemyśleć zabranie ze sobą turystycznych naczyń, małej kuchenki do gotowania – w zależności od tego, czy mamy dostatecznie dużo zapasu wolnego miejsca. 

Po trzecie – jaką kolejność pakowania wybieramy? 

Plecaki turystyczne w zdecydowanej większości są projektowane w taki sposób, że wiele elementów wyposażenia ma swoje precyzyjnie dostosowane miejsce. Tyczy się to tak dużych akcesoriów, jak karimata i śpiwór. Nie oznacza to jednak, że całą resztę możemy spakować bez refleksji. 

Plecak powinien być spakowany w zgodzie z uniwersalnymi zasadami, które wspierają funkcjonalność naszego bagażu i pozwalają na wygodne korzystanie z naszego dobytku. Plecak powinniśmy podzielić na trzy strefy – dolną, środkową i górną

Jeśli planujemy nosić śpiwór wewnątrz plecak, najlepszym miejscem będzie właśnie samo dno plecaka. Ta strefa plecaka to także dodatkowe ubrania na zmianę, bielizna zapasowa czy ręcznik. Wszystkie mniejsze elementy powinny wypełnić dno plecaka. Następnie, przechodząc do strefy środkowej, skupmy się na ciężkich elementach wyposażenia, jak butelki wody, jedzenie, kuchenka. Dzięki temu wszystkie te pozornie nieporęczne akcesoria znajdą swoje miejsce w plecaku. A co na górną strefę? Lekkie i często używane elementy wyposażenia jak latarka, lekka kurtka przeciwdeszczowa, butelka wody, czy dokumenty. Tak przygotowany plecak zapewni nam kompleksowe wsparcie w każdych warunkach napotkanych na trasie. 

materiał zewnętrzny

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?