Grecja, Ateny – kolebka cywilizacji. Zobacz ją i poczuj

ciekawe miejsca, Grecja

Ateny

Grecja – jest bez wątpienia jednym z najchętniej wybieranych przez turystów krajem wyjazdów wakacyjnych. Dlaczego? Z pewnością kusi słońcem, pięknymi plażami, przejrzystą wodą i wyborną kuchnią. Dla wielu z nas jest jednak ważna przede wszystkim jako kolebka europejskiej cywilizacji.

W Grecji wszystko się zaczęło… Można tak powiedzieć właściwie o każdej dziedzinie naszego życia. 

Greckie Ateny – antyczne zabytki i barwne uliczki

Do Grecji jeździmy nie tylko ze względu na urokliwe położenie i gwarantowaną piękną pogodę. Ten kierunek wybierają również ci, dla których ważne są historia, kultura, sztuka i poszerzanie wiedzy o nich. To w greckich Atenach rozwinął się kult bogów olimpijskich. Świątynie, które stawiano na cześć Zeusa, Ateny, Aresa czy Hefajstosa, to jedne z najstarszych zachowanych do dzisiaj zabytków architektonicznych Europy. Podobnie zresztą jak greckie amfiteatry. Ale Ateny to nie tylko górujący nad miastem Akropol, Hefajstejon czy Agora, gdzie dominują antyczne skarby. To również barwne uliczki i zaułki z urokliwymi knajpkami w dzielnicy Plaka, a także gwar i koloryt orientalnego bazaru i innych części miasta.  

Grecja – kolebka europejskiej cywilizacji 

W Grecji narodziła się kultura europejska. To tutaj po raz pierwszy pojawiły się tak złożone historie o bogach. Mity dały zaś początek innym gatunkom literackim. 

  • W Grecji rozwinął się zarówno epos, pierwszy gatunek epicki, jak i tragedia oraz komedia. 
  • To w Grecji rozkwitła idea harmonijnego piękna, kalokagatii – łącząca piękno i dobro w jedną spójną całość. Tutaj wypracowano proporcje idealnej sylwetki. Grecka architektura i rzeźba dla wielu wciąż stanowią cenne źródło inspiracji i klasyczny kanon piękna. 
  • Greccy filozofowie tworzyli fundamenty, na których opierali się myśliciele wszechczasów. Każdy ostatecznie okazywał się dłużnikiem Sokratesa, Platona, Arystotelesa. Nie bez przyczyny powtarzamy za Alfredem North Whiteheadem, że „cała filozofia to przypisy do Platona”. 
  • Nie wypada też nie wspomnieć o pierwszych greckich naukowcach – Pitagorasie, Euklidesie czy Talesie, którym zawdzięczamy podstawowe prawa matematyki.

Odwiedzając Grecję, możemy więc czerpać inspiracje z najlepszych wzorców, podziwiać antyczne skarby i chłonąć klimat barwnych zakątków współczesnego miasta, tętniącego życiem.

materiał zewnętrzny

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan to jedno z bardziej popularnych i piękniejszych miast Włoch, a może i Europy. Dlatego też, każdego dnia przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, choć nie tylko. Zanim podejmie się decyzję o odwiedzinach w Mediolanie, dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie atrakcje można liczyć w tym właśnie miejscu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo.

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Split, położony na malowniczym wybrzeżu Dalmacji, jest jednym z najbardziej fascynujących miast Chorwacji. Z jego bogatą historią, oszałamiającą architekturą i żywiołowym stylem życia, Split oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego podróżnika.