Grecja, Ateny – kolebka cywilizacji. Zobacz ją i poczuj
Grecja – jest bez wątpienia jednym z najchętniej wybieranych przez turystów krajem wyjazdów wakacyjnych. Dlaczego? Z pewnością kusi słońcem, pięknymi plażami, przejrzystą wodą i wyborną kuchnią. Dla wielu z nas jest jednak ważna przede wszystkim jako kolebka europejskiej cywilizacji.
W Grecji wszystko się zaczęło… Można tak powiedzieć właściwie o każdej dziedzinie naszego życia.
Greckie Ateny – antyczne zabytki i barwne uliczki
Do Grecji jeździmy nie tylko ze względu na urokliwe położenie i gwarantowaną piękną pogodę. Ten kierunek wybierają również ci, dla których ważne są historia, kultura, sztuka i poszerzanie wiedzy o nich. To w greckich Atenach rozwinął się kult bogów olimpijskich. Świątynie, które stawiano na cześć Zeusa, Ateny, Aresa czy Hefajstosa, to jedne z najstarszych zachowanych do dzisiaj zabytków architektonicznych Europy. Podobnie zresztą jak greckie amfiteatry. Ale Ateny to nie tylko górujący nad miastem Akropol, Hefajstejon czy Agora, gdzie dominują antyczne skarby. To również barwne uliczki i zaułki z urokliwymi knajpkami w dzielnicy Plaka, a także gwar i koloryt orientalnego bazaru i innych części miasta.
Grecja – kolebka europejskiej cywilizacji
W Grecji narodziła się kultura europejska. To tutaj po raz pierwszy pojawiły się tak złożone historie o bogach. Mity dały zaś początek innym gatunkom literackim.
- W Grecji rozwinął się zarówno epos, pierwszy gatunek epicki, jak i tragedia oraz komedia.
- To w Grecji rozkwitła idea harmonijnego piękna, kalokagatii – łącząca piękno i dobro w jedną spójną całość. Tutaj wypracowano proporcje idealnej sylwetki. Grecka architektura i rzeźba dla wielu wciąż stanowią cenne źródło inspiracji i klasyczny kanon piękna.
- Greccy filozofowie tworzyli fundamenty, na których opierali się myśliciele wszechczasów. Każdy ostatecznie okazywał się dłużnikiem Sokratesa, Platona, Arystotelesa. Nie bez przyczyny powtarzamy za Alfredem North Whiteheadem, że „cała filozofia to przypisy do Platona”.
- Nie wypada też nie wspomnieć o pierwszych greckich naukowcach – Pitagorasie, Euklidesie czy Talesie, którym zawdzięczamy podstawowe prawa matematyki.
Odwiedzając Grecję, możemy więc czerpać inspiracje z najlepszych wzorców, podziwiać antyczne skarby i chłonąć klimat barwnych zakątków współczesnego miasta, tętniącego życiem.
materiał zewnętrzny
21 ciekawostek o historii Beninu
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Beninu (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Królestwo Beninu, znane również jako Królestwo Edo, było jednym z najstarszych i najlepiej rozwiniętych państw w Afryce Zachodniej, powstałym w XI wieku.
13 ciekawostek o edukacji w Demokratycznej Republice Konga
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Demokratycznej Republice Konga (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Uczniowie są oceniani w systemie dziesięciopunktowym, gdzie 10 to najwyższa ocena, a 5 jest minimalnym wynikiem zaliczającym.
24 ciekawostki o społeczeństwie Niemiec
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Niemiec (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
22 ciekawostki o społeczeństwie Nepalu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Nepalu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
15 ciekawostek o armii Azerbejdżanu
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Azerbejdżanu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Służba wojskowa w Azerbejdżanie jest obowiązkowa dla mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat i trwa 18 miesięcy.
17 ciekawostek o edukacji w Danii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Danii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W Danii stosuje się 7-punktową skalę ocen (12, 10, 7, 4, 02, 00, -3), gdzie 12 oznacza ocenę celującą, a -3 to ocena najniższa, oznaczająca niezaliczenie.