Grecja, Ateny – kolebka cywilizacji. Zobacz ją i poczuj

ciekawe miejsca, Grecja

Ateny

Grecja – jest bez wątpienia jednym z najchętniej wybieranych przez turystów krajem wyjazdów wakacyjnych. Dlaczego? Z pewnością kusi słońcem, pięknymi plażami, przejrzystą wodą i wyborną kuchnią. Dla wielu z nas jest jednak ważna przede wszystkim jako kolebka europejskiej cywilizacji.

W Grecji wszystko się zaczęło… Można tak powiedzieć właściwie o każdej dziedzinie naszego życia. 

Greckie Ateny – antyczne zabytki i barwne uliczki

Do Grecji jeździmy nie tylko ze względu na urokliwe położenie i gwarantowaną piękną pogodę. Ten kierunek wybierają również ci, dla których ważne są historia, kultura, sztuka i poszerzanie wiedzy o nich. To w greckich Atenach rozwinął się kult bogów olimpijskich. Świątynie, które stawiano na cześć Zeusa, Ateny, Aresa czy Hefajstosa, to jedne z najstarszych zachowanych do dzisiaj zabytków architektonicznych Europy. Podobnie zresztą jak greckie amfiteatry. Ale Ateny to nie tylko górujący nad miastem Akropol, Hefajstejon czy Agora, gdzie dominują antyczne skarby. To również barwne uliczki i zaułki z urokliwymi knajpkami w dzielnicy Plaka, a także gwar i koloryt orientalnego bazaru i innych części miasta.  

Grecja – kolebka europejskiej cywilizacji 

W Grecji narodziła się kultura europejska. To tutaj po raz pierwszy pojawiły się tak złożone historie o bogach. Mity dały zaś początek innym gatunkom literackim. 

  • W Grecji rozwinął się zarówno epos, pierwszy gatunek epicki, jak i tragedia oraz komedia. 
  • To w Grecji rozkwitła idea harmonijnego piękna, kalokagatii – łącząca piękno i dobro w jedną spójną całość. Tutaj wypracowano proporcje idealnej sylwetki. Grecka architektura i rzeźba dla wielu wciąż stanowią cenne źródło inspiracji i klasyczny kanon piękna. 
  • Greccy filozofowie tworzyli fundamenty, na których opierali się myśliciele wszechczasów. Każdy ostatecznie okazywał się dłużnikiem Sokratesa, Platona, Arystotelesa. Nie bez przyczyny powtarzamy za Alfredem North Whiteheadem, że „cała filozofia to przypisy do Platona”. 
  • Nie wypada też nie wspomnieć o pierwszych greckich naukowcach – Pitagorasie, Euklidesie czy Talesie, którym zawdzięczamy podstawowe prawa matematyki.

Odwiedzając Grecję, możemy więc czerpać inspiracje z najlepszych wzorców, podziwiać antyczne skarby i chłonąć klimat barwnych zakątków współczesnego miasta, tętniącego życiem.

materiał zewnętrzny

10 TOP atrakcji w Łebie

10 TOP atrakcji w Łebie

W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Uwielbiamy podróżować. Lubimy szukać dla siebie ciekawych miejsc do zobaczenia, choć większość osób decyduje się na sprawdzone kierunki, zwłaszcza Grecję, Turcję, Egipt, Hiszpanię. Tymczasem można postawić na bardzo nietypowe miejsca, które nie są tak popularne, a jednak mogą sprawdzić sporo frajdy. Postanowiliśmy zaprezentować kilka takich kierunków.

Śladami „Pana Tadeusza” w Wielkopolsce

Śladami „Pana Tadeusza” w Wielkopolsce

Wielkopolska to region dość odległy od Litwy, o której jako o swojej ojczyźnie pisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Dlatego dla większości z nas zaskoczeniem może być fakt, że wiele opisów w naszej narodowej epopei ma swoje źródło właśnie w Księstwie Poznańskim, w którym Mickiewicz przebywał w okresie od sierpnia 1831 r. do lutego lub marca 1832 r. Odwiedził tu wiele majątków, w których zwykle witany był entuzjastycznie jako poeta, ale i trochę celebryta.