Grecja, Ateny – kolebka cywilizacji. Zobacz ją i poczuj

ciekawe miejsca, Grecja

Ateny

Grecja – jest bez wątpienia jednym z najchętniej wybieranych przez turystów krajem wyjazdów wakacyjnych. Dlaczego? Z pewnością kusi słońcem, pięknymi plażami, przejrzystą wodą i wyborną kuchnią. Dla wielu z nas jest jednak ważna przede wszystkim jako kolebka europejskiej cywilizacji.

W Grecji wszystko się zaczęło… Można tak powiedzieć właściwie o każdej dziedzinie naszego życia. 

Greckie Ateny – antyczne zabytki i barwne uliczki

Do Grecji jeździmy nie tylko ze względu na urokliwe położenie i gwarantowaną piękną pogodę. Ten kierunek wybierają również ci, dla których ważne są historia, kultura, sztuka i poszerzanie wiedzy o nich. To w greckich Atenach rozwinął się kult bogów olimpijskich. Świątynie, które stawiano na cześć Zeusa, Ateny, Aresa czy Hefajstosa, to jedne z najstarszych zachowanych do dzisiaj zabytków architektonicznych Europy. Podobnie zresztą jak greckie amfiteatry. Ale Ateny to nie tylko górujący nad miastem Akropol, Hefajstejon czy Agora, gdzie dominują antyczne skarby. To również barwne uliczki i zaułki z urokliwymi knajpkami w dzielnicy Plaka, a także gwar i koloryt orientalnego bazaru i innych części miasta.  

Grecja – kolebka europejskiej cywilizacji 

W Grecji narodziła się kultura europejska. To tutaj po raz pierwszy pojawiły się tak złożone historie o bogach. Mity dały zaś początek innym gatunkom literackim. 

  • W Grecji rozwinął się zarówno epos, pierwszy gatunek epicki, jak i tragedia oraz komedia. 
  • To w Grecji rozkwitła idea harmonijnego piękna, kalokagatii – łącząca piękno i dobro w jedną spójną całość. Tutaj wypracowano proporcje idealnej sylwetki. Grecka architektura i rzeźba dla wielu wciąż stanowią cenne źródło inspiracji i klasyczny kanon piękna. 
  • Greccy filozofowie tworzyli fundamenty, na których opierali się myśliciele wszechczasów. Każdy ostatecznie okazywał się dłużnikiem Sokratesa, Platona, Arystotelesa. Nie bez przyczyny powtarzamy za Alfredem North Whiteheadem, że „cała filozofia to przypisy do Platona”. 
  • Nie wypada też nie wspomnieć o pierwszych greckich naukowcach – Pitagorasie, Euklidesie czy Talesie, którym zawdzięczamy podstawowe prawa matematyki.

Odwiedzając Grecję, możemy więc czerpać inspiracje z najlepszych wzorców, podziwiać antyczne skarby i chłonąć klimat barwnych zakątków współczesnego miasta, tętniącego życiem.

materiał zewnętrzny

City break w Europie bez tłumów turystów – dokąd jechać?

City break w Europie bez tłumów turystów – dokąd jechać?

Barcelona, Wenecja czy Praga wydają Ci się „oklepanymi” destynacjami? Wybierz kierunek, który jest znacznie bardziej oryginalny. Z pewnością zaskoczysz znajomych zdjęciami z podróży, a do tego nie narazisz się na zwiedzanie w tłumie innych turystów. Poznaj trzy propozycje na oryginalny city break.

Restauracje na Saskiej Kępie – raj dla smakoszy

Restauracje na Saskiej Kępie – raj dla smakoszy

Saska Kępa, malownicza dzielnica Warszawy, jest nie tylko znana ze swojego pięknego otoczenia i artystycznego charakteru, ale również z doskonałej oferty gastronomicznej. Restauracje na Saska Kępa to prawdziwa uczta dla smakoszy, którzy pragną odkryć wyjątkowe dania i niepowtarzalną atmosferę.

Atrakcje turystyczne w Kazimierzu Dolnym, których nie możesz przegapić!

Atrakcje turystyczne w Kazimierzu Dolnym, których nie możesz przegapić!

Kazimierz Dolny to niezwykle urokliwe miasteczko położone nad malowniczą Wisłą, przez wielu uważane za małą perłę województwa lubelskiego. Jest nie tylko jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju, ale oferuje również wiele atrakcji turystycznych,  które co roku przyciągają mnóstwo turystów w każdym wieku.