Jak przechowywać i podawać nalewki?

artykuły, pomysły, porady

Produkujesz wina lub nalewki i chciałbyś zadbać o odpowiednie przechowywanie swoich trunków? Poniżej znajdziesz najlepsze rodzaje butelek na nalewki, na pewno wybierzesz coś dla siebie i przy okazji pogłębisz swoją wiedzę na ten temat.

Przechowywanie – butelki szklane

Butelki na nalewki potrzebne do przechowywania trunku, a te, w których zostaje on podawany, mogą się od siebie różnić. Nalewkę zazwyczaj robi się w objętości powyżej 500 ml, zatem do jej zrobienia potrzebny jest duży słój lub tzw. „baniaczek” w pojemnościach od 2-5 litrów. Kiedy nalewki leżakują odpowiednio długo, wtedy można je rozlać do mniejszych butelek.

Pamiętaj o tym, że białe szkło słabo nadaje się do przechowywania trunków. Mogą one tracić swój kolor pod wpływem światła. Najlepiej używać do przechowywania butelek z ciemnego szkła. Jeżeli ich nie posiadamy i mamy tylko takie z białego to ważne jest, aby pamiętać, że przechowywanie napełnionych butelek, powinno odbywać się w zaciemnionym miejscu, np. piwnicy lub barku.

Jeżeli będziemy odpowiednio przechowywać nalewki, to mogą one oczekiwać na konsumpcję nawet kilka lat. Z wyjątkiem trunków zawierających mleko, jajka i „moc” niższą niż 20%. Takie jak wymienione powinny stać po otwarciu w lodówce i należy je spożyć w dość krótkim czasie.

Zobacz kilka możliwości: www.malinowynos.pl/kategoria/242/butelki-na-nalewki-likiery

Temperatura

Optymalna temperatura do przechowywania to pokojowa. Zbyt chłodne miejsca nie będą dobre do przechowywania naszych trunków.

Zakrętka lub korek

Kolejną ważną rzeczą jest to, aby pamiętać o dobrej zakrętce. Najlepiej używać tych monopolowych, innym wyborem mogą być korki, ale to w przypadku butelek, do których korek będzie pasował.

Butelki ozdobne szklane

Pięknie wyglądające butelki ozdobne z ciętego szkła nie należą do tanich, ale świetnie sprawdzą się na stole i przykują uwagę gości. Jeżeli zależy nam na estetyce i lubimy ciekawe dekoracyjne przedmioty, to warto zaopatrzyć się w takie butelki.

Ozdobne butelki najlepiej wybierać o pojemności minimum 500 ml. Używać ich można nie tylko do nalewek, do których najlepiej pasują, ale również np. niezbyt gęstych likierów.

Jaka pojemność butelek na nalewki?

Typowa pojemność większości butelek wynosi 500 ml. Jest to najwygodniejszy rozmiar. Mniejsze, 200 ml butelki też mają swoje zalety, np. ładnie prezentują się na stole. Ich wadą jednak jest słaba ekonomiczność i niska wygoda. Małe butelki bardzo dobrze sprawdzą się, jeżeli chcemy je podarować komuś w prezencie, lub na weselu, aby poczęstować swoimi wyrobami gości weselnych. Dobrze także sprawdzą się do likierów.

nalewki

Butelka, a może karafka?

Główną cechą karafki jest jej wygląd wizualny, prezentują się one nieco lepiej niż klasyczne butelki. Bardzo często wytwarzane są z grubego zdobionego szkła lub kryształu. Trzeba przyznać, że karafka w pięknym wzornictwie świetnie będzie wyglądała na stole, dodatkowo jeżeli będziemy posiadać w komplecie odpowiednie kieliszki nawiązujące wzornictwem do samej karafki.

Minusem jest waga, karafki są ciężkie. Trzeba też wspomnieć, że nie są one małe, najczęściej mają pojemność większą niż 500ml. Przechowywanie nalewek w karafkach nie jest zbyt dobrym pomysłem. Nie mogą być one zakręcone. Karafki posiadają szklane lub plastikowe korki, które nie przylegają idealnie do powierzchni i do środka może dostawać się powietrze, przez co zawartość może ulec zepsuciu. Karafki są także drogie.

5 najlepszych butelek do podawania nalewek

Oto 5 najlepszych butelek stosowanych do podawania nalewek i innych trunków:

  1. Płaska butelka o zaokrąglonych brzegach – Jest to klasyka gatunku. Idealna do nalewek i gęstych likierów. Dobrze eksponuje kolor trunku. Można ją kupić wraz z metalową zakrętką.
  2. Butelka z uchwytem – Ma pękaty kształt, szyjkę i uszka. Wygląda bardzo oryginalnie. Jest dostępna w wielu rozmiarach. Często zamykana korkiem.
  3. Wysoka, smukła butelka – Podobna jak te od wina. Jest tania w zakupie, a dobrze się prezentuje. Dobrze sprawdzi się przy gęstych likierach. Posiada szeroki wachlarz pojemności, od 200ml do 1000ml.
  4. Butelka z ciętego szkła – Chyba najbardziej ozdobna z całej piątki. Nie należy do tanich. Najlepiej nadaje się do nalewek i mało gęstych likierów. Można ją kupić w wielu pojemnościach.
  5. Butelka kwadratowa w przekroju – Klasyczne rozwiązanie. Wygląda ona bardzo ciekawie z uwagi na ostre krawędzie. Pasuje do likierów. Nie ma wygórowanych cen i można ją kupić w wielu pojemnościach jak i z możliwością zamknięcia zakrętką lub korkiem.

Podsumowanie

Jeżeli wiesz już jak przechowywać swoje nalewki i inne trunki, nie pozostaje nic innego jak wybrać się na zakupy. Nalewka podana w ozdobnej butelce czy karafce z pewnością zrobi wrażenie na twoich znajomych i domownikach. Butelki zwykłe, karafki, ozdobne butelki i inne możesz szukać w sklepach zajmujących się takim asortymentem lub w sieci. Wybór jest naprawdę spory.

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Gniazdka i przyłącza elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego musisz zadbać o dobre ich rozmieszczenie, a dzięki temu z pewnością budynek stanie się w pełni funkcjonalny. Przy wyborze gniazdek kieruj się również kilkoma kluczowymi zasadami, a wtedy będziesz zadowolony z ich sposobu działania czy wyglądu.

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Zastanawiasz się nad wynajęciem hali namiotowej? W takim razie w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, do jakiego zastosowania jest ona przystosowana. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swoje poszukiwania. Zapewne w swojej okolicy znajdziesz różne hale namiotowe wynajem ich wymaga jednak zwrócenia uwagi na jeszcze wiele innych bardzo ważnych aspektów.

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Chętnie korzystasz z nowoczesnych rozwiązań w domu, biurze lub innym miejscu, gdzie spędzasz sporo czasu? W takim razie na pewno spodobają Ci się dystrybutory do wody. W końcu zapewniają stały dostęp do naprawdę smacznej i czystej wody. Dzięki temu możesz z łatwością zadbać o swoje zdrowie, wysoki poziom koncentracji oraz dobre samopoczucie. Poznaj pozostałe korzyści, jakie zapewnia to urządzenie.