Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Gniazdka i przyłącza elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego musisz zadbać o dobre ich rozmieszczenie, a dzięki temu z pewnością budynek stanie się w pełni funkcjonalny. Przy wyborze gniazdek kieruj się również kilkoma kluczowymi zasadami, a wtedy będziesz zadowolony z ich sposobu działania czy wyglądu.
5 zasad wyboru gniazdek elektrycznych
Dopasowany rodzaj
Zwróć uwagę na to, jak wiele rodzajów gniazdek masz do wyboru. Poznaj cechy każdego z tych typów, a z łatwością dopasujesz poszczególne modele do swoich potrzeb, pomieszczenia czy panujących warunków. Wśród popularnych opcji są m.in. siłowe, z bolcem lub bez niego, a także hermetyczne, pojedyncze i podwójne.
Sposób montażu
Do dyspozycji masz gniazdka natynkowe lub wtynkowe. Każda z tych wersji ma nieco inne zalety, a do tego wpływa na sposób montażu. Pierwszy typ wyróżnia się tym, że nie ma konieczności kucia, a przewody można ukryć w listwie. Zazwyczaj są wykorzystywane w biurach i pomieszczeniach gospodarczych. W domach dużo popularniejsze są wtynkowe gniazdka, ponieważ wszystkie przewody są ukryte w ścianie.
Kolor gniazdka
Gniazdka tak samo, jak inne elementy wyposażenia domu, powinny być dopasowane do wystroju wnętrza. Dlatego koniecznie zdecyduj się na kolor, który jest zgodny z barwą ściany, tapetą lub innymi akcesoriami. Szczególnie modne są czarne, matowe modele – podkreślają nowoczesny i nieco loftowy charakter pomieszczenia. Wśród bardziej klasycznych wersji są te w beżowym, białym oraz stalowym kolorze.
Pojedyncze lub podwójne gniazdka
Zazwyczaj gniazdka występują w wersji pojedynczej – to właśnie takie modele najlepiej prezentują się w widocznych miejscach, bo są stosunkowo niewielkie, a tym samym z łatwością wtapiają się w otoczenie. Jeśli potrzebujesz jeszcze większej dostępności do energii elektrycznej, to ciekawym rozwiązaniem są podwójne modele. To dobra opcja np. w biurze, kuchni, salonie czy pomieszczeniu gospodarczym. Wtedy bez problemu podłączysz do prądu większą liczbę urządzeń.
Miejsce montażu
Pamiętaj o tym, że zupełnie inne cechy muszą mieć gniazdka elektryczne, montowane wewnątrz budynku np. w salonie w porównaniu do tych, znajdujących się na zewnątrz, w garażu lub kotłowni. Koniecznie kieruj się tym podczas wyboru odpowiedniej wersji. Gdy szukasz modelu, który musi poradzić sobie z trudniejszymi warunkami, to najlepszym rozwiązaniem są gniazdka hermetyczne. Ta ruchoma klapka stanowi skuteczne zabezpieczenie przed kurzem, wodą czy wilgocią.
materiał zewnętrzny
17 ciekawostek o pracy na Białorusi
Zbiór informacji i ciekawostek o pracy na Białorusi (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.).
21 ciekawostek o edukacji w Nigerii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Nigerii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Czy wiecie, że… Oceny są zazwyczaj wyrażane w literach: A (70-100%) – bardzo dobry, B (60-69%) – dobry, C (50-59%) – średni, D (45-49%) – zadowalający, E (40-44%) – dopuszczający, F (0-39%) – niedostateczny.
14 ciekawostek o świętach w Niemczech
3 października to jedno z najważniejszych świąt w Niemczech – Dzień Jedności Niemiec. Upamiętnia on zjednoczenie Niemiec w 1990 roku po dziesięcioleciach podziału na NRD i RFN. Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Niemczech.
27 ciekawostek o gospodarce i finansach Japonii
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Japonii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… Nazwa „jen” pochodzi od chińskiego słowa „yuan”, które oznacza „okrągły przedmiot”. Ciekawostką jest to, że monety japońskie mają dziurkę w środku – to tradycja sięgająca czasów, gdy monety nawlekano na sznurki, by łatwiej je przechowywać i liczyć.
20 ciekawostek o społeczeństwie Trynidadu i Tobago
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Trynidadu i Tobago (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
20 ciekawostek o armii Wielkiej Brytanii
Armia brytyjska jest jedną z najstarszych na świecie – jej historia sięga XVII wieku. Oficjalnie powstała w 1660 roku po restauracji monarchii, kiedy to zjednoczono różne oddziały walczące w angielskiej wojnie domowej. Od tamtej pory brała udział w niemal wszystkich najważniejszych konfliktach na świecie. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Wielkiej Brytanii (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).