Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

dom, porady, wystrój wnętrz

gniazdka elektryczne

Gniazdka i przyłącza elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego musisz zadbać o dobre ich rozmieszczenie, a dzięki temu z pewnością budynek stanie się w pełni funkcjonalny. Przy wyborze gniazdek kieruj się również kilkoma kluczowymi zasadami, a wtedy będziesz zadowolony z ich sposobu działania czy wyglądu.

5 zasad wyboru gniazdek elektrycznych

Dopasowany rodzaj

Zwróć uwagę na to, jak wiele rodzajów gniazdek masz do wyboru. Poznaj cechy każdego z tych typów, a z łatwością dopasujesz poszczególne modele do swoich potrzeb, pomieszczenia czy panujących warunków. Wśród popularnych opcji są m.in. siłowe, z bolcem lub bez niego, a także hermetyczne, pojedyncze i podwójne.

Sposób montażu

Do dyspozycji masz gniazdka natynkowe lub wtynkowe. Każda z tych wersji ma nieco inne zalety, a do tego wpływa na sposób montażu. Pierwszy typ wyróżnia się tym, że nie ma konieczności kucia, a przewody można ukryć w listwie. Zazwyczaj są wykorzystywane w biurach i pomieszczeniach gospodarczych. W domach dużo popularniejsze są wtynkowe gniazdka, ponieważ wszystkie przewody są ukryte w ścianie.

Kolor gniazdka

Gniazdka tak samo, jak inne elementy wyposażenia domu, powinny być dopasowane do wystroju wnętrza. Dlatego koniecznie zdecyduj się na kolor, który jest zgodny z barwą ściany, tapetą lub innymi akcesoriami. Szczególnie modne są czarne, matowe modele – podkreślają nowoczesny i nieco loftowy charakter pomieszczenia. Wśród bardziej klasycznych wersji są te w beżowym, białym oraz stalowym kolorze.

Pojedyncze lub podwójne gniazdka

Zazwyczaj gniazdka występują w wersji pojedynczej – to właśnie takie modele najlepiej prezentują się w widocznych miejscach, bo są stosunkowo niewielkie, a tym samym z łatwością wtapiają się w otoczenie. Jeśli potrzebujesz jeszcze większej dostępności do energii elektrycznej, to ciekawym rozwiązaniem są podwójne modele. To dobra opcja np. w biurze, kuchni, salonie czy pomieszczeniu gospodarczym. Wtedy bez problemu podłączysz do prądu większą liczbę urządzeń.

Miejsce montażu

Pamiętaj o tym, że zupełnie inne cechy muszą mieć gniazdka elektryczne, montowane wewnątrz budynku np. w salonie w porównaniu do tych, znajdujących się na zewnątrz, w garażu lub kotłowni. Koniecznie kieruj się tym podczas wyboru odpowiedniej wersji. Gdy szukasz modelu, który musi poradzić sobie z trudniejszymi warunkami, to najlepszym rozwiązaniem są gniazdka hermetyczne. Ta ruchoma klapka stanowi skuteczne zabezpieczenie przed kurzem, wodą czy wilgocią.

materiał zewnętrzny

Dlaczego warto mieć własne narty?

Dlaczego warto mieć własne narty?

Uwielbiasz zimowe szaleństwo na stoku? Wyjeżdżasz na ferie wraz z całą rodziną, a może wybierasz się kilka razy do roku na doskonalenie swoich umiejętności, co jest dla Ciebie zastrzykiem dobrych emocji? Dziś podpowiemy Ci, dlaczego warto mieć własne narty, zamiast wypożyczać sprzęt na miejscu. Jest kilka ważnych powodów!

Rodzaje gier planszowych

Rodzaje gier planszowych

Zastanawiasz się, co kupić dziecku pod choinkę? A może szukasz pomysłu na świetną zabawę dla całej rodziny? Wybierz jedną z wielu gier planszowych. Ten artykuł pomoże ci odróżnić poszczególne rodzaje takich gier i wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia.

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

Złota polska jesień w tym roku przestała być tylko legendarnym zjawiskiem, o którym opowiadają rodzice i dziadkowie – mieliśmy niezwykłą okazję podziwiać ją długo na własne oczy. Wysokie temperatury, słoneczne poranki i popołudnia, rzadkie opady deszczu i mozaiki najpiękniejszych jesiennych barw tworzą naszą, niestety coraz trudniejszą codzienność. Wiemy jednak, że zima czeka za rogiem i wkrótce da o sobie znać. Aby zatem uniknąć zaskoczenia i nie dać się złapać nieprzygotowanym warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, które pozwoli nam przejść przez tę chłodną porę zdrowo i aktywnie.