Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w podróży

lotniska, podróż - porady

bagaż na lotnisku

Cechą charakterystyczną społeczeństw XXI wieku jest duża mobilność. Podróżujemy zarówno turystycznie, jak i w celach biznesowych. Niezależnie od środka lokomocji, każda dłuższa wyprawa wiąże się z zabraniem mniejszego lub większego bagażu. Można go ograniczyć poprzez staranne zaplanowanie i przygotowanie do wyjazdu. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka kradzieży w trakcie podróży lub ewentualne minimalizowanie jej skutków. Turyści, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, padają częstym łupem „amatorów cudzej własności”, a utrata bagażu może wiązać się z nieprzyjemnościami w trakcie dalszej podróży.

Zabezpieczenie bagażu podręcznego w podróży

Do bagażu podręcznego możemy zaliczyć w szczególności dokumenty tożsamości, środki płatności oraz wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny. Jak sama nazwa wskazuje, trzymamy go zawsze „pod ręką” i możemy zabrać ze sobą na przykład na pokład samolotu.

Podstawowe zabezpieczenie przed kradzieżą będzie wiązało się przede wszystkim z rozdzieleniem miejsca przechowywania pieniędzy i dokumentów tożsamości (zwłaszcza w podróży zagranicznej), aby zminimalizować skutki ich utraty. Dodatkowo oczywiście należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których gromadzą się znaczne ilości ludzi, takich jak poczekalnie dworcowe czy centra handlowe. Jest to idealne środowisko, w którym często działają tzw. kieszonkowcy. Wszelkiego rodzaju torby czy saszetki warto umieścić przed sobą. Należy również unikać trzymania portfela czy telefonu komórkowego w tylnej kieszeni spodni.

Jeżeli bagaż podręczny stanowi plecak lub mała torba/walizka można go również wyposażyć w dodatkową ochronę typu kłódka albo linka zabezpieczająca.

zabezpieczenie bagażu na lotnisku

Bagaż nadawany – jak zmniejszyć ryzyko kradzieży przewożonych rzeczy?

Podróżując z większym bagażem, zwłaszcza drogą lotniczą, często jesteśmy zmuszeni nadać bagaż osobno. W tej sytuacji warto zaplanować kilka czynności utrudniających zadanie potencjalnym złodziejom lub przemytnikom.

Po pierwsze należy rzeczy cenniejsze, jak również mogące ulec uszkodzeniu w wyniku przekładania walizek, umieścić w między odzieżą. Po drugie, warto zastosować dodatkową ochronę podobnie jak w przypadku plecaka. Może nie zawsze uchroni to walizkę przed otwarciem, ale ułatwi zauważenie obecności „nieproszonych gości”. Dodatkowo warto wykonać fotografię zapakowanego bagażu.

Podróżowanie z rowerem – sposoby przewożenia i stosowane zabezpieczenia

Od kiedy coraz modniejsze stają się aktywne formy wypoczynku, rośnie liczba ludzi podróżujących z własnym sprzętem sportowym. Najbardziej widoczne są rowery. Mimo licznych wypożyczalni istnieje spore grono cyklistów preferujących jazdę własnym pojazdem. Zauważyli to nawet przewoźnicy kolejowi, udostępniając podróżnym specjalne wagony do przewożenia jednośladów.

Trend ten jest najbardziej widoczny w przypadku jednośladów o większej wartości, zwłaszcza rowerów elektrycznych. Wyższa cena niesie za sobą zwiększone zainteresowanie wśród złodziei, dlatego warto postawić na dobre zabezpieczenie roweru elektrycznego przed kradzieżą. Dotyczy to zarówno jednośladów przewożonych koleją, jak i tych montowanych na samochodowe bagażniki rowerowe. Im droższy rower, tym większą kwotę warto przeznaczyć na zabezpieczenie. Ciekawym rozwiązaniem może być zapięcie typu u-lock, spełniające wysokie standardy ochrony przed kradzieżą lub bardziej mobilne składane zapięcia. Pozwoli ono cieszyć się w pełni z wypoczynku, bez obaw czy nasz sprzęt jest bezpieczny podczas transportu.

Podsumowując, aby w pełni cieszyć się podróżą, warto zainwestować trochę czasu w planowanie transportu naszego bagażu i ewentualny zakup potrzebnego ekwipunku. Pozwoli to na uniknięcie lub minimalizacje skutków kradzieży. Dzięki temu wyjazd nie pozostawi przykrych wspomnień.

materiał zewnętrzny

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Przyglądając się liczbom lotów opuszczających polskie lotniska z pewnością można stwierdzić, iż zapaść branży turystycznej wywołana pandemią COVID-19 jest już dawno za nami. Coraz więcej pasażerów decyduje się na wycieczki do najodleglejszych zakątków świata. Czasami jednak nasze plany są pokrzyżowane przez takie komplikacje jak odwołanie czy opóźnienie lotu. Co można zrobić z taką sytuacją? Czy należne jest odszkodowanie?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo