Jaki namiot 2 osobowy wybrać na wyprawę?

podróż - porady, Rekreacja, Sprzęt turystyczny

namiot 2 osobowy

Wyprawa pod namiot to doskonała forma obcowania z przyrodą. Górskie wędrówki przeplatane biwakiem czy kemping nad jeziorem to znakomita okazja do spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Oczywiście, żeby wyjazd się udał, należy zadbać o odpowiedni sprzęt i wyposażenie. Jedną z najważniejszych rzeczy podczas takiej wyprawy jest dobry namiot. Jak go wybrać?

Dla kogo odpowiedni będzie namiot 2 osobowy?

Namioty 2 osobowe wybierane są zarówno przez pary, jak i turystów podróżujących solo, którzy cenią sobie wygodę. Jego wnętrze gwarantuje przestrzeń umożliwiającą sen w komfortowych warunkach. Namioty te z jednej strony są lekkie oraz łatwe w transporcie, a z drugiej bardziej przestronne niż „jedynki”. Doskonale sprawdzają się dla fanów trekkingu i wycieczek rowerowych, jak i miłośników weekendowych wypadów za miasto. Osobom, które decydują się na nocowanie w bardziej wymagających warunkach przyrody  zaleca się namioty, charakteryzujące się podwyższoną wodoodpornością materiałów. Jednocześnie są one lekkie i wytrzymałe. Namioty wyposażone w przedsionek, doskonale sprawdzą się do przechowywania niezbędnego ekwipunku z dala od wilgoci. Namioty 2 osobowe w dobrych cenach można obejrzeć i kupić bez wychodzenia z domu na: https://www.skapiec.pl/cat/2216/3.1.

Namiot kopułowy czy tunelowy?

Wśród namiotów 2 osobowych wyróżniamy namioty kopułowe, potocznie zwane igloo oraz namioty tunelowe. Wybór odpowiedniego namiotu to kwestia indywidualna. Namioty kopułowe charakteryzują się budową na podstawie kwadratu, a ich konstrukcja oparta jest na dwóch krzyżujących się pałąkach. Dużą zaleta tych namiotów jest to, że nie potrzebują one linek ani śledzi przytwierdzających je do podłoża, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w trudniejszych warunkach, gdzie przytwierdzenie namiotu do ziemi stanowiłoby duży problem. Model ten jest najlepszym wyborem dla osób, które szukają namiotów o niewielkich rozmiarach, łatwych i szybkich w rozstawianiu.

 Namioty tunelowe natomiast są zbudowane na prostokątnej podłużnej podłodze, przy wykorzystaniu dwóch lub więcej pałąków, które ustawione są poprzecznie. Ich zaletą jest to, że doskonale radzą sobie podczas silnego wiatru, zwłaszcza kiedy są ustawione wzdłuż jego kierunku. Namioty te musza być przyczepione linkami do podłoża, co czasami okazuje się sporym utrudnieniem. Wysoki tropik zapewnia sporo miejsca wewnątrz, a podłużna budowa umożliwia umiejscowienie w niej sypialni oraz przedsionka. Odpowiednia wysokość namiotu umożliwia swobodne siadanie, co sprawie, że można w nim nie tylko spać, ale także spędzać czas, np. w czasie deszczu.

Czym kierować się przy wyborze namiotu?

Wybierając odpowiedni namiot warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wymiary oraz wagę. Dobrze jeżeli konkretny model umożliwia szybkie rozłożenie i złożenie. Dobrym rozwiązaniem jest lekki aluminiowy stelaż oraz aluminiowe śledzie, gdyż są one lżejsze od swoich stalowych odpowiedników.  Wymiary wnętrza powinny być na tyle duże, by zapewnić komfortowy wypoczynek oraz pomieścić cały sprzęt i ekwipunek zabrany w podróż. Dobrym rozwiązaniem są modele z przedsionkami, które pozwalają na wydzielenie części sypialnej i „magazynowej”. Kolejna cecha, o której należy pamiętać wybierając namiot to jego wodoszczelność. Im ona wyższa, tym mniejsze jest ryzyko dostania się wody do namiotu, a także wilgoci, która powoduje utratę ciepła. Dobry namiot na wyprawę powinien być wykonany z oddychających materiałów oraz posiadać okna, które ułatwią wymianę powietrza. Pomoże to w uniknięciu lub zminimalizowaniu zjawiska kondensacji pary wodnej. W namiocie bardzo szybko zbiera się wilgoć, szczególnie jeśli pozostaje on zamknięty. Na ściankach może powstawać wilgotna warstwa, która w ekstremalnych warunkach może zacząć się skraplać.

Zakup odpowiedniego namiotu nie jest łatwą sprawą. Obecnie wybór sprzętu turystycznego jest ogromny. Decydując się na konkretny namiot, warto postawić na wysoką jakość jego wykonania oraz odpowiednie parametry, które zagwarantują spokojny wypoczynek na łonie przyrody.

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro jest najwyższą górą w Afryce i stanowi wolno stojący masyw wulkaniczny w Tanzanii, niedaleko granicy z Kenią. Jest to także najwyższy wolno stojący szczyt na świecie, osiągający wysokość 5 895 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Kilimandżaro?

czytaj dalej
Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

czytaj dalej
Stan Wisconsin

Stan Wisconsin

Tennessee to piękny stan położony w południowo-wschodniej części USA, z malowniczymi krajobrazami górskimi, rzekami i parkami narodowymi, kulturą muzyczną i artystyczną, a także z bogatą historią związaną z walką o wolność i rewolucją przemysłową.

czytaj dalej

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo