Jakie powinny być buty do wspinaczki?

hobby, porady, Rekreacja, Sprzęt turystyczny

buty wspinaczkowe

Jeśli chcesz spróbować wspinaczki, nie musisz od razu kupować specjalnego obuwia. Jeśli jednak złapiesz bakcyla, buty wspinaczkowe staną się Twoim obowiązkowym wyposażeniem. Oto garść informacji, które pomogą Ci w znalezieniu tych najlepszych.

Dlaczego buty wspinaczkowe wyglądają inaczej niż inne buty sportowe?

Wspinaczka to sport angażujący całe ciało i potencjalnie przynoszący mnóstwo satysfakcji. Kluczem do rozkochania się w niej jest m.in. znalezienie odpowiedniego obuwia. Powinno ono zadbać o komfort, bezpieczeństwo i możliwość osiągania kolejnych wyników. Optymalne dopasowanie pozwoli Ci na zachowanie kontroli ruchów i stabilności.

Kształt butów do wspinaczki jest specyficzny, ponieważ przy wędrówce pionowej palce muszą być lekko podkurczone – zobacz, jak prezentują się propozycje w specjalistycznym sklepie: https://dobrenarty.pl/turystyka/buty-wspinaczkowe/. W modelach dla zaawansowanych wspinaczy kształty są jeszcze bardziej charakterystyczne niż w tych dla osób początkujących: cechuje je intensywniejsze wygięcie, asymetryczne podeszwy i ostre czubki.

Jeśli szukasz obuwia na start, zacznij od tych o stosunkowo prostej, nie tak bardzo agresywnej konstrukcji. Co jeszcze powinieneś wiedzieć, dobierając dla siebie buty wspinaczkowe?

Jak dobrać buty do wspinaczki dla siebie?

buty do wspinaczki

Różnice znajdziesz w konstrukcji, materiałach, sposobie zakładania i mocowania, jak również we wspomnianym stopniu zaawansowania. Na początek dobre będą np. buty wspinaczkowe Scarpa Origin o neutralnym kształcie. Jeśli chodzi o system mocowania, rozróżniamy rzepy, buty wsuwane i wiązane. Buty na rzepy są bardzo łatwe i szybkie do zakładania i zdejmowania; wiązanie pozwala natomiast na lepsze dopasowanie. Wsuwane buty zaleca się wyłącznie na ściankę, ponieważ szybciej się deformuje.

Zazwyczaj rozmiar butów wspinaczkowych dobiera się według rozmiaru codziennego obuwia. Niektórzy zalecają kupowanie mniejszych niż zwykle, aby stopa była mocno opięta, a but – wręcz ciasny. Rzeczywiście, obuwie wspinaczkowe powinno być dobrze dopasowane, jednak zbyt ciasne nie pozwoli Ci skupić się na treningu, nie mówiąc już o długofalowych konsekwencjach. Zwyrodnienia mogące pojawiać się wskutek częstego noszenia ciasnych butów są bardzo bolesne i często wymagają zabiegów operacyjnych.

Dopuszczalny jest pewien dyskomfort, ale nie ból. Dobrze dobrane buty do wspinaczki pozwolą Ci na pokonywanie kolejnych wyzwań i fizyczny rozwój ciała. Będziesz wzmacniał mięśnie i ścięgna, trenował ruchomość stopy i równowagę. Zadbaj o swoje stopy!

Czy warto kupić buty wspinaczkowe Scarpa?

Jedną z najbardziej znanych marek zajmujących się produkcją obuwia górskiego jest Scarpa. Do jej asortymentu należą buty wspinaczkowe oraz inne buty do uprawiania outdoorowych aktywności, m.in. trekkingowe, podejściowe, skiturowe. Ceni się je za wykorzystanie materiałów wysokiej jakości i wieloletnie tradycje szewskie – prosto z Włoch.

Mimo wielu lat doświadczenia marka podąża za nowinkami i stosuje nowoczesne technologie. W jej wyrobach znajdziesz m.in. system trzymania pięty PAF, który odciąża palucha i chroni ścięgno Achillesa, lub DTS-Tension, który dba o optymalny nacisk na poszczególne części stopy. Warto też zwrócić uwagę, że buty wspinaczkowe Scarpa w wersji dla kobiet są specjalnie dopasowane do anatomii damskiej stopy.

Gotowy na wspinaczkę?

Jeśli kupujesz swoje pierwsze buty do wspinaczki, nastaw się na przymierzanie i testowanie. Nie zniechęcaj się ewentualną rozbieżnością rozmiarów, która czasem zdarza się między markami. Pamiętaj, aby wewnątrz buta zachować odrobinę luzu, jednak zadbać o ścisłe dopasowanie. Prawdopodobnie rozciągną się o około pół rozmiaru.

Wielokrotne ściąganie i zakładanie będzie sprzyjało deformacjom – jeśli myślisz poważnie o wspinaczce, postaw na materiały wysokiej jakości, które będą się wolniej zużywały.

 

materiał zewnętrzny

Strój dla prawdziwego gracza. Co ubrać do tenisa stołowego?

Strój dla prawdziwego gracza. Co ubrać do tenisa stołowego?

Tenis stołowy traktowany jest z pewnym lekceważeniem. Nie to co tenis ziemny. Trzeba jednak przyznać, że wzrasta liczba osób, które chcą poznać tenis stołowy, który sprawia, że grać można tak naprawdę wszędzie. Do tego niepotrzebna dużo miejsca do tego, aby grać. W każdym domu można tak naprawdę stworzyć idealne warunki dla siebie. Zawodowi gracze w tenisa stołowego wiedzą, że wygodę i komfort podczas gry jest w stanie zapewnić odpowiedni strój.

Domowa Hodowla Grzybów: Na Przykładzie Growkit Golden Teacher

Domowa Hodowla Grzybów: Na Przykładzie Growkit Golden Teacher

Hodowla grzybów w domu to zjawisko, które w ostatnich latach zdobyło sporo uwagi. Dostępność zestawów do samodzielnej hodowli, jak Golden Teacher Growkit, ułatwia tę czynność, sprawiając, że stała się ona dostępna dla każdego, niezależnie od doświadczenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu trendowi oraz zestawowi Golden Teacher Growkit.

10 TOP atrakcji w Łebie

10 TOP atrakcji w Łebie

W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.