Kambodża edukacja

edukacja, Kambodża

Kambodża edukacja

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Kambodży (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.).

Ostatnia aktualizacja: 2025-05-10 12:42:50

15 ciekawostek o edukacji w Kambodży

1. Średni poziom IQ wynosi 91. porównaj

2. Edukacja w Kambodży jest obowiązkowa przez 9 lat: 6 lat szkoły podstawowej i 3 lata szkoły średniej niższego stopnia.

Autor: EduKacJa

3. W kraju tym jest 22,8% osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać (około 3 512 376 osób). porównaj

Autor: Reebeka

4. System edukacyjny składa się ze szkoły podstawowej (Primary) – 6 lat, szkoły średniej niższego stopnia (Lower Secondary) – 3 lata, szkoły średniej wyższego stopnia (Upper Secondary) – 3 lata, szkoły wyższej (uniwersytety, instytuty) – 2 do 5 lat.

5. W szkołach publicznych często jedna klasa liczy ponad 50 uczniów, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

6. Ze względu na brak infrastruktury, większość szkół działa na dwie zmiany: poranną i popołudniową.

7. Kambodża wciąż odbudowuje swój system edukacji po zniszczeniach okresu Czerwonych Khmerów, którzy w latach 70. XX w. niemal całkowicie zlikwidowali szkolnictwo.

8. W kambodżańskich szkołach stosuje się skalę od 0 do 100 punktów, gdzie 50 i więcej punktów to zaliczenie, a 85–100 to ocena bardzo dobra.

9. Uczniowie kończący szkołę średnią wyższego stopnia zdają egzamin państwowy (Bac II), który decyduje o przyjęciu na studia.

10. Przez wiele lat egzaminy maturalne były kojarzone z łapówkami i ściąganiem, choć w ostatnich latach wprowadzono reformy mające poprawić uczciwość oceniania.

11. Rok szkolny w Kambodży rozpoczyna się w listopadzie i trwa do końca sierpnia.

12. Na obszarach wiejskich brakuje wykwalifikowanych nauczycieli, a niektóre szkoły prowadzą zajęcia tylko 3-4 dni w tygodniu.

13. Wakacje letnie trwają ok. 2 miesięce, od września do listopada.

14. Uczniowie mają wolne również podczas Khmer New Year (kwiecień) i Pchum Ben (wrzesień/październik) – tradycyjnych świąt buddyjskich.

15. W ostatnich latach coraz więcej dziewcząt kończy szkoły średnie, choć wciąż występują nierówności edukacyjne, zwłaszcza na terenach wiejskich.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.

17 ciekawostek o pracy w Holandii

17 ciekawostek o pracy w Holandii

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.

25 ciekawostek o historii Peru

25 ciekawostek o historii Peru

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Węgier (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Węgry planują budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych, a energia słoneczna stanowiła 88% produkcji energii odnawialnej w 2023 roku.

Nasi eksperci z Kambodży


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...