Kazachstan święta

Kazachstan, święta

Kazachstan święta

Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Kazachstanie.

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-13 17:25:43

10 ciekawostek o świętach w Kazachstanie

1. Nauryz, czyli kazachski Nowy Rok, obchodzony 22 marca, to jedno z najważniejszych świąt w kraju. Ma swoje korzenie w starożytnej tradycji perskiej i symbolizuje początek wiosny oraz odrodzenie natury. Tego dnia ludzie odwiedzają bliskich, przygotowują specjalne danie – nauryz koże (zupa z siedmiu składników) i biorą udział w festynach, gdzie można zobaczyć pokazy tradycyjnych tańców i zawodów konnych.

2. Dzień Niepodległości, obchodzony 16 grudnia, upamiętnia ogłoszenie suwerenności Kazachstanu w 1991 roku. To największe święto państwowe, pełne uroczystości oficjalnych i patriotycznych koncertów.

3. Dzień Stolicy, przypadający na 6 lipca, to święto związane z przeniesieniem stolicy Kazachstanu z Ałmaty do Astany (dawniej Nur-Sułtan). Tego dnia miasto ożywa festiwalami, koncertami i pokazami świetlnymi, a na głównych placach organizowane są występy lokalnych artystów. To także dzień urodzin pierwszego prezydenta Kazachstanu, Nursułtana Nazarbajewa.

4. 1 maja w Kazachstanie obchodzony jest Dzień Jedności Narodu, święto podkreślające wielokulturowość kraju. Kazachstan zamieszkuje ponad 130 narodowości, a tego dnia odbywają się festiwale promujące różne kultury, tradycje i kuchnie.

5. Z okazji Dnia Zwycięstwa, 9 maja, w Kazachstanie organizowane są wielkie parady i spotkania z weteranami II wojny światowej. Tradycyjnie tego dnia ludzie składają kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi bohaterów wojennych, a w wielu miastach odbywają się rekonstrukcje historyczne i marsze upamiętniające poległych.

6. Boże Narodzenie prawosławne obchodzone jest w Kazachstanie 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Dla prawosławnych chrześcijan jest to czas rodzinnych spotkań, nabożeństw i tradycyjnych potraw. Choć Kazachstan jest krajem głównie muzułmańskim, Boże Narodzenie jest uznawane za święto państwowe.

7. Kurban Bajram, czyli Święto Ofiarowania, jest jednym z najważniejszych świąt muzułmańskich obchodzonych w Kazachstanie. Tego dnia wierni składają ofiary ze zwierząt, a mięso dzielą z rodziną, sąsiadami i potrzebującymi.

8. Ramadan Bajram, czyli święto kończące miesiąc postu Ramadan, jest obchodzone w Kazachstanie jako czas radości i dzielenia się z innymi. Po miesiącu postu muzułmanie spotykają się z rodziną, spożywają uroczyste posiłki i odwiedzają meczety, gdzie odprawiane są specjalne modlitwy.

9. Dzień Konstytucji, przypadający na 30 sierpnia, upamiętnia przyjęcie konstytucji Kazachstanu w 1995 roku. To jedno z najważniejszych świąt państwowych, które podkreśla suwerenność i zasady demokratyczne kraju.

10. Dzień Obrońców Ojczyzny, obchodzony 7 maja, to kazachskie święto wojskowe. Jest to dzień, w którym honoruje się żołnierzy i weteranów służby wojskowej. W wielu miastach odbywają się uroczyste defilady, a ludzie składają życzenia wszystkim mężczyznom, traktując to święto podobnie jak Dzień Mężczyzn.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

16 ciekawostek o armii Salwadoru

16 ciekawostek o armii Salwadoru

Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.

28 ciekawostek o historii Meksyku

28 ciekawostek o historii Meksyku

Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Nasi eksperci z Kazachstanu


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...