Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

ciekawe miejsca, Włochy

Mediolan

Mediolan to jedno z bardziej popularnych i piękniejszych miast Włoch, a może i Europy. Dlatego też, każdego dnia przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, choć nie tylko. Zanim podejmie się decyzję o odwiedzinach w Mediolanie, dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie atrakcje można liczyć w tym właśnie miejscu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo.

1. Słynny obraz 

Będąc w Mediolanie, nie sposób przejść obojętnie obok bazyliki Santa Maria Delle Grazie. To właśnie w klasztorze przy tej bazylice znajduje się jedno z najsłynniejszych malowideł na świecie. Mowa tu oczywiście o Ostatniej Wieczerzy, pędzla samego Leonarda da Vinci. Dzieło to przyciąga każdego dnia rzesze turystów, z uwagi na to, że wyjątkowo realistycznie i naturalistycznie odwzorowuje słynną ostatnią wieczerzę Chrystusa z jego apostołami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż budynek refektarza, w którym to obraz jest umieszczony, pełni obecnie rolę muzeum. Z tego to właśnie względu, konieczny jest zakup biletów. Trzeba jednak robić to z długim wyprzedzeniem, bo chętnych jest naprawdę wielu. 

2. Mediolańska Katedra

Katedra w Mediolanie to zabytek, który koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy. Znajduje się on na Placu Katedralnym i uchodzi za jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Mediolanu. Katedra Narodzin świętej Marii posiada bardzo bogato zdobioną fasadę, a także witraże, które liczą sobie kilkaset lat! Ten obiekt sakralny zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Znajdują się w nim liczne malowidła, a także posąg świętego Bartłomieja czy grób świętego Karola Boromeusza. Co ciekawe, odwiedzając tę katedrę, nie sposób nie przespacerować się po jej dachu! Na szczęście, wcale nie trzeba wspinać się na ten dach wyłącznie po schodach. Równie dobrze można bowiem dostać się tam windą. Sporo osób zdecyduje się również odwiedzić Muzeum Katedralne. Liczne i atrakcyjne zbiory zachwycą nie tylko miłośników historii.

3. Teatr La Scala

Mediolan to nie tylko liczne obiekty sakralne, ale również obiekty kultury. Mowa tu chociażby o słynnym teatrze La Scala. Powstał on jeszcze w XVIII wieku i uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Niech nikogo nie zdziwi dość niepozorny wygląd z zewnątrz tego budynku. Okazuje się bowiem, że może on pomieścić blisko dwa tysiące ludzi! Co interesujące, wcale nie trzeba udać się na jakiś konkretny spektakl, aby obejrzeć ten budynek. Do teatru można wejść w ramach zwiedzania i dokładnie obejrzeć wszystko to, co wzbudza zachwyt.

4. Park Miejski Sempione

Wydawać by się mogło, że parki miejskie nie mają nam zbyt wiele do zaoferowania. Tymczasem, bardzo wiele z nich zachwyca swoim pięknem. Nie inaczej jest w przypadku mediolańskiego parku miejskiego Sempione. Kojąca zieleń stanowi przyjemną odmianę po spacerach pomiędzy zamkami i kamienicami. Można tu również wypocząć, czytając książkę lub słuchając muzyki. Co ciekawe, na terenie tego parku podziwiać można łuk triumfalny Arco della Pace. To nic innego jak Łuk Pokoju. W parku tym mieści się też staw z żółwiami oraz wieża widokowa wykonana z żelaza.

5. Dworzec kolejowy Milano Centre

Dworzec kolejowy Milano Centre to kolejne godne odwiedzenia miejsce w Mediolanie. Robi on na turystach naprawdę fenomenalne wrażenie. Nie ma się temu co dziwić, bo jest wykonany z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Dworzec ten wydaje się być dowodem na to, że budynki mogą być zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie. Dworzec w Mediolanie uznawany jest więc za jedną z wizytówek miasta, które z resztą nie może narzekać na ich brak. Dla wielu osób miejsce to jest pierwszym, które widzą po przybyciu do Mediolanu. Nic dziwnego więc w tym, że spodziewają się ujrzeć w tym mieście jeszcze więcej interesujących miejsc.

6. Galeria Vittorio Emmanuele II

Galeria Vittorio Emmanuelle II to kolejny godny odwiedzenia punkt na mapie Mediolanu. Wyróżnia się przede wszystkim niepowtarzalną architekturą. Na ścianach wewnątrz nie brak jest pięknych detali, na które składa się między innymi wielobarwna podłoga. Miejsce to przyciąga zatem nie tylko osoby, które pragną zrobić zakupy, ale i te, które chcą po prostu miło i przyjemnie spędzić swój wolny czas. Wiele osób nawiązuje tu również ciekawe znajomości, wymieniając się poglądami na temat ważnych wydarzeń. Można zatem uznać, że Galeria ta pełni wiele rozmaitych funkcji. 

7. Chinatown w Mediolanie

Mediolańskie Chinatown to imigrancka dzielnica, która wyróżnia się naprawdę ciekawym i atrakcyjnym wyglądem. Najwięcej osób gromadzi się z reguły na deptaku Via Paolo Sarpi. Ponad głowami przechadzajacych się po nim mieszkańców i turystów unoszą się orientalne, chińskie lampiony. To właśnie one tworzą tutaj tak niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. W mediolańskim Chinatown można z powodzeniem skosztować azjatyckich potraw, a także skosztować słynnej bubble tea.

8. Liczne restauracje i kawiarnie

Będąc w Mediolanie nie sposób przegapić okazję do obcowania z tamtejszą sztuką kulinarną. Wydaje się więc, że dobrze byłoby odwiedzić liczne kawiarnie i restauracje znajdujące się w tym właśnie mieście. Kuchnia włoska to nie tylko pizza czy słynne makarony z rozmaitymi dodatkami. To także desery, takie jak tiramisu czy mascarpone z owocami. Warto kosztować zarówno tych bardziej, jak i mniej tradycyjnych dań. Dzięki temu można będzie zapoznać się nie tylko z kuchnią Włoch, ale również z kuchnią regionu. Warto bowiem dodać, że kuchnia włoska nie wszędzie jest taka sama. W zależności od miejsca, w którym jesteśmy, możemy delektować się nieco innymi smakami bądź zapachami. 

9. Bazylika świętego Ambrożego

Miłośnicy obiektów sakralnych ucieszą się również z możliwości odwiedzenia Bazyliki świętego Ambrożego. Świątynia ta reprezentuje styl romanistyczny. Jej wnętrze kryje naprawdę wiele pięknych skarbów kultury oraz sztuki. Posiada wspaniały dziedziniec, otoczony krużgankami. Na uwagę zasługują także liczne mozaiki oraz znajdujące się w kopule elementy prawdziwego złota. Miejsce to przyciąga liczne wycieczki, ponieważ kryje w sobie całe mnóstwo ciekawych historii. Dlatego też, warto udać się tutaj wraz z dobrym przewodnikiem.

10. Zamek Sforzów

Osoby odwiedzające Mediolan zachwyci również majestatyczny Zamek Sforzów. Pochodzi on z XV wieku i prezentuje się atrakcyjnie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto dodać, że obecnie we wnętrzu tego zamku mieści się całe mnóstwo interesujących muzeów. Mowa tu chociażby o Muzeum Sztuki Użytkowej, a także o Muzeum Prehistorycznym czy o Muzeum Sztuki Antycznej. Jeśli chce się jednak odwiedzić wnętrze któregoś z wymienionych muzeów, warto odpowiednio wcześniej wykupić bilety. Jeżeli chce się poznać historie tego miejsca, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego przewodnika.

Więcej o atrakcjach w Mediolanie poczytacie tutaj: terefe.pl/atrakcje-w-mediolanie

materiał zewnętrzny

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Split, położony na malowniczym wybrzeżu Dalmacji, jest jednym z najbardziej fascynujących miast Chorwacji. Z jego bogatą historią, oszałamiającą architekturą i żywiołowym stylem życia, Split oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego podróżnika.

Genua ciekawostki

Genua ciekawostki

Genua znajduje się w północno-zachodnich Włoszech nad Morzem Liguryjskim. Od XI wieku do 1797 roku Genua była stolicą Republiki Genui.

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo