My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

porady, wygoda, zdrowie

przygotowanie do zimy

Złota polska jesień w tym roku przestała być tylko legendarnym zjawiskiem, o którym opowiadają rodzice i dziadkowie – mieliśmy niezwykłą okazję podziwiać ją długo na własne oczy. Wysokie temperatury, słoneczne poranki i popołudnia, rzadkie opady deszczu i mozaiki najpiękniejszych jesiennych barw tworzą naszą, niestety coraz trudniejszą codzienność. Wiemy jednak, że zima czeka za rogiem i wkrótce da o sobie znać. Aby zatem uniknąć zaskoczenia i nie dać się złapać nieprzygotowanym warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, które pozwoli nam przejść przez tę chłodną porę zdrowo i aktywnie.

Wstrzymaj oddech!

Każdy z nas zna to uczucie, kiedy zaczerpnie się głęboko tchu, wciągając w płuca mroźne, zimowe powietrze. Iskrzący się, rażący oczy w słońcu śnieg, obłoczki pary z ust oraz szczypiący policzki chłód zdają się idylliczne, przywołują na myśl czasy dzieciństwa i beztroski. Należy jednak pamiętać o czynnikach, które ową sielankową scenę mogą nam znacząco zakłócić, konkretnie – o smogu. O zjawisku tym zaczęto mówić w Polsce stosunkowo niedawno. Najprościej zdefiniować smog jako brudną mgłę, unoszącą się nad obszarami, gdzie do atmosfery wydzielanych jest dużo pyłów, spalin, gazów czy sadzy. Poziom smogu jest zmienny i zależy od wielu czynników. Opady atmosferyczne czy silne podmuchy wiatru mogą przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, natomiast zwiększony ruch samochodowy, działania przemysłowe czy intensywne ogrzewanie pomieszczeń powodują wzmożone występowanie smogu.
Jak zatem radzić sobie z czymś, co otacza nas o każdej porze i trudno jest, a właściwie nie jest możliwe, wyeliminować to ze swojego życia? Dobrym pomysłem jest uzbrojenie się w stosowne zabezpieczenia. Obecnie w sprzedaży znajdują się maski antysmogowe. Mogą one służyć nie tylko osobom, które uprawiają wzmożoną aktywność fizyczną na wolnym powietrzu, ale także spacerowiczom czy, po prostu, przechodniom, spieszącym się do swoich spraw.

Dbaj o formę!

Zima zdaje się być dla nas okresem zmniejszonej aktywności fizycznej. Trudniej jest doposażyć się w stosowny sprzęt do biegania ze względu na oblodzone chodniki, hałdy śniegu w parkach i lasach, a także wszechobecną sól i piach na betonowych powierzchniach. Rowerzyści również rezygnują w okresie zimowym ze swoich dwóch kółek nie tylko ze względu na chłód, ale też ze względów bezpieczeństwa. Wcześniej robi się ciemno, po pracy człowiek zmierza prosto do ciepłego domu, najczęściej tramwajem, żeby nie dać się oblepić śniegiem i i roztopioną chodnikową papką. Znalezienie zatem opcji utrzymania odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej może stanowić spore przedsięwzięcie logistyczne. Alternatywą dla wysokich opłat członkowskich na siłowni jest obranie własnej drogi ćwiczeń. Wybierzmy więc taki zestaw, który sprawi nam najwięcej frajdy i będzie najkorzystniejszy dla utrzymania dobrego samopoczucia. Joga? Czemu nie, wystarczy kawałek maty. Aerobik? Przy odrobinie wolnego miejsca można zdziałać cuda z internetowymi trenerami. Ćwiczenia z ciężarkami? Przy niewielkim nakładzie finansowym można wyposażyć się w baterię niezbędnych elementów, takich jak sztangi czy hantle kettlebell.

Poczuj komfort!

Poszukiwaniu wygody zimą często kojarzymy w zaopatrywanie się w ciepłe, miękkie, przyjemne w dotyku produkty. Kupujemy zatem naręcza poduch, kocy, kombinezonów i szlafroków. Dodatkowo, ciążące nad nami jak widmo rosnące ceny energii powodują u wielu z nas przekonanie, że wkrótce tego typu artykuły nie będą już tylko pocieszeniem na chłodne wieczory, a istotnie staną się ważnym narzędziem utrzymania ciepłoty ciała na odpowiednim poziomie. Producenci wychodzą użytkownikom naprzeciw, prześcigając się w tworzeniu wzorzystych, przyjemnych dla oka udogodnień. Dodatkowo, coraz częściej tworzone są one z dbałością o środowisko, czego przykładem może być termofor z pestek wiśni.
Któż z nas nie wyobraża sobie zimowego wieczoru pod kocem, na wygodnych poduszkach, z kubkiem czegoś ciepłego, słodkiego i pysznego (herbaty, kakao, grzańca) z dobrą książką lub wciągającym filmem przed oczami? Już teraz można je śmiało planować!

Zima nie musi być nieznośna. Przy odpowiednim przygotowaniu i nastawieniu nawet najbardziej szary, pochmurny poranek można przekuć w dzień pełen zdarzeń, obserwacji, a przede wszystkim – dbałości o siebie. Spróbujmy z siebie wydobyć ciekawskie, wszędobylskie dzieci, cieszące się na szczypiący mróz, lepki śnieg i szron zdobiący drzewa. Smakujmy więc zimę, oczekujmy wiosny i wyciągajmy naukę z każdej chwili, jaką mamy.

materiał zewnętrzny

Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Przygotowanie romantycznej randki, atrakcji dla znajomych lub rodziny albo po prostu wycieczki, która zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że zdecydujesz się na rejs statkiem. To wyjątkowo ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, szczególnie w otoczeniu pięknej, wodnej okolicy.

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami należy do jednych z obowiązków każdego opiekuna. Choć samo ukąszenie przez pasożyta nie należy do szczególnie dotkliwych, prawdziwym problemem są choroby odkleszczowe. Co roku babeszjoza zbiera krwawe żniwa wśród czworonogów. Jak więc skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Odczuwasz zmiany klimatyczne? Pomyśl o ochronie przed upałem

Odczuwasz zmiany klimatyczne? Pomyśl o ochronie przed upałem

Upały stanowią coraz częstszy problem na całym świecie, będąc jednym z najbardziej dotkliwych skutków zmian klimatycznych. Wzrost temperatury atmosferycznej oraz ekstremalne fale gorąca stają się powszechne, co zagraża zdrowiu i życiu ludzi starszych, dzieci oraz osób z przewlekłymi chorobami. Ochrona przed skutkami upałów staje się więc kwestią priorytetową, wymagającą działań na różnych płaszczyznach. Szczególnie ważna jest samodzielna dbałość o zdrowie, gdy nadchodzi fala upałów.

Z czym warto łączyć suplementację witaminy C?

Z czym warto łączyć suplementację witaminy C?

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest jednym z niewielu składników odżywczych, które zdobyły status prawdziwej ikony zdrowego stylu życia. To niezwykle ważna substancja, która pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Od wsparcia układu odpornościowego po produkcję kolagenu, witamina C zdobyła uznanie jako „cudowne dziecko” witamin. Niemniej jednak, aby jej działanie było maksymalnie skuteczne, warto dowiedzieć się, z czym warto ją łączyć. W tym artykule odkryjemy fascynujące możliwości synergii witaminy C z innymi składnikami odżywczymi.

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo