Na co zwracać uwagę, wybierając apartament na wynajem?

wrz 19, 2023 | apartamenty, porady, wynajem

apartament na wynajem

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje w nieruchomości zwykle oznaczają dobrze ulokowane pieniądze. Posiadasz oszczędności i podjąłeś decyzję o inwestowaniu w lokale na wynajem? Podpowiadamy, czym warto kierować się podczas poszukiwań odpowiedniego apartamentu!

Lokalizacja apartamentu i stosunek jakości do ceny

Głównym kryterium podczas wybierania lokalu inwestycyjnego powinny być jego obiektywne zalety. Na pierwszy plan wysuwa się adres, czyli lokalizacja apartamentu. Powinna być atrakcyjna dla potencjalnych najemców. Bliskość centrum miasta, węzła komunikacyjnego lub zabytkowego tzw. starego miasta to ogromne atuty, które z pewnością zapewnią duże zainteresowanie wynajmowanym lokalem.

Nie ulega wątpliwości, że apartamenty na wynajem powinny być zlokalizowane w atrakcyjnej okolicy. Doskonałym przykładem są lokale w śródmieściu dużego miasta, np. Gdańska. Dzięki tak dogodnemu położeniu właściciel nie będzie musiał martwić się o niedostateczne obłożenie wynajmowanego mieszkania. To z kolei wpłynie na szybszy zwrot inwestycji. Jednak dobra lokalizacja to nie wszystko. Jako inwestor musisz zachować czujność. Planowanie zakupu nieruchomości na wynajem wiąże się z koniecznością sprawdzenia czy stosunek jakości (w tym lokalizacji) do ceny gwarantuje odpowiednią opłacalność inwestycji

Własności i inne kwestie prawne

Gdy już wybierzesz apartament, który Cię interesuje, koniecznie sprawdź jego status prawny. Określ właściciela i sprawdź, czy inne osoby nie mają praw do mieszkania. Zwróć też uwagę na to, czy lokal nie jest obciążony długami lub hipoteką. Skontaktuj się z dostawcami mediów, by upewnić się, czy nie ma opóźnień w uiszczaniu opłat. Jeśli nie masz czasu sprawdzić tego osobiście, skorzystaj z usług pośrednika lub prawnika. Dzięki temu zyskasz pewność, że zakup apartamentu nie będzie wiązać się z nieoczekiwanymi komplikacjami. 

Pomoc profesjonalisty może okazać się nieoceniona zwłaszcza wtedy, gdy nie masz zbyt dużego doświadczenia w kupowaniu i wycenie lokali. Gdy fachowiec przeanalizuje dokumenty i zweryfikuje stan rzeczywisty, łatwiej Ci będzie zdecydować o tym, czy dana inwestycja jest w rzeczywistości tak opłacalna, jak się wydaje. Na dalszym etapie warto zdecydować się na współpracę z firmą zajmującą się krótkoterminowym wynajmem, która pomoże Ci pokierować inwestycją.

Stan techniczny lokalu

Przy osobistych oględzinach warto zwrócić uwagę na stan faktyczny lokalu. W tym celu sprawdź wygląd podłóg, ścian i sufitu. Koniecznie upewnij się, że wszystkie instalacje działają bez zarzutu. Skontroluj stan płytek w kuchni i łazience. Zweryfikuj, czy nie ma problemu z wentylacją i czy nie pojawiły się oznaki rozwoju pleśni. Jeśli potrzebujesz pomocy w wycenie rzeczywistej wartości lokalu, umów się z rzeczoznawcą specjalizującym się w nieruchomościach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko oszustwa i upewnisz się, że Twój kontrahent jest uczciwym człowiekiem.

Zakup nieruchomości do wynajęcia to doskonały pomysł na bezpieczne ulokowanie kapitału. Zanim jednak zrealizujesz swój plan, najpierw starannie i skrupulatnie sprawdź lokal, który chcesz kupić jako apartament inwestycyjny.

materiał zewnętrzny

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Bawienie się to nie tylko doskonała frajda dla dzieci w każdym wieku, ale i czynność istotna dla ich rozwoju. Podczas zabawy maluch ma szansę rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, spędzać miło czas i odkrywać zależności, a także zacieśniać relacje, jeśli zabawa odbywa się w towarzystwie. Już dwutygodniowe dziecko może wykazywać zainteresowanie np. kontrastowymi obrazkami, nie ma więc chwili do stracenia. Zabawka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Marzy Ci się podróż dookoła świata, niczym w powieści Juliusa Verne? Na zrealizowanie tego planu warto przeznaczyć więcej niż 80 dni, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Jak? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe, znane jako self storage, pojawiły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły tam popularność, zwłaszcza w latach 60. XX wieku. Idea polega na tym, że klienci wynajmują jednostki magazynowe o różnych rozmiarach, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb – od małych skrytek po duże pomieszczenia.

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Wybierasz się na urlop w Trójmieście? Warto zaplanować pobyt tak, by jak najpełniej skorzystać z bogatej oferty tego urokliwego miejsca. Dzisiaj podpowiadamy, gdzie zjeść śniadanie, by zapewnić sobie udany start dnia!