Najgroźniejsze zwierzęta – część 1 – niebezpieczne ryby

naj naj, zwierzęta

najgroźniejsze ryby na świecie grafika

Świat zwierząt jest piękny, fascynujący, ale również często śmiertelnie niebezpieczny. W tym artykule przyjrzymy się kilku najgroźniejszym rybom na świecie.

Rekin – postrach mórz i oceanów

Rekin jest jednym z najpotężniejszych drapieżników na świecie. Największe osobniki osiągają nawet 13 metrów długości. Ich masywne ciało oraz 3000 ostrych jak brzytwa zębów o uścisku 300 razy większym od ludzkiego budzą grozę. Są w stanie rozszarpać każdego przeciwnika. Jest to jedyna grupa zwierząt w której występuje gatunek nazywany „ludojadem”.

Wbrew pozorom osoby doskonale znające zwyczaje rekinów zgodnie twierdzą, że nie są to zwierzęta wyjątkowo agresywne. Przy zachowaniu szczególnej ostrożności bez większych obaw można w ich obecności nurkować. Rekiny instynktownie atakują, gdy wyczują krew. Drobne skaleczenie może okazać się tragiczne w skutkach. Rekin potrafi wyczuć kroplę krwi z odległości nawet pół kilometra.

rekin grafika

Skąd wziął się strach przed rekinami?

W wielu filmach takich jak np. „Szczęki” rekiny przedstawione zostały jako bezwzględne, krwiożercze bestie. Każda wzmianka o ataku rekina od razu budzi wielkie emocje i przerażenie.

Rocznie z powodu ataków rekinów ginie około 100 ludzi na całym świecie. Są to przeważnie osoby pływające na deskach, które kształtem przypominają rybę. Co ciekawe rekin atakuję ludzi jedynie raz, po czym odpływa, dając szanse na ucieczkę. Czym jest to spowodowane? Trudno powiedzieć, bardzo możliwe, że po prostu mięso ludzkie rekinowi nie smakuje.

Prehistoryczny rekin zabójca

Za najgroźniejszą rybę w całej historii uchodzi rekin Megalodon, żyjący 1,5 miliona lat temu.

Przypuszczalnie miał on ponad 20 metrów długości i ważył 30 ton. Jego wielka szczęka była w stanie przegryźć na pół niewielką łódź. W 1996 roku znaleziono ząb Megalodona, który miał aż 16,8 cm długości.

Zobacz również paczkę wiedzy: 31 ciekawostek o rekinach

Piranie – w grupie siła

Ich malutkie ostre ząbki dosłownie odcinają mięso od kości. Atakują wielkimi stadami i po dosłownie kilkudziesięciu sekundach pozostawiają jedynie kosteczki.

Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności piranie nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Uznaje się, że tylko dwa gatunki piranii są realnie niebezpieczne dla ludzi.

Wielkim „bratem” popularnych amerykańskich piranii jest afrykański Goliat Tygrysi. Dorosły osobnik waży ponad 60 kg i osiąga rozmiar ponad półtora metra długości. Młode atakują w stylu piranii, dużymi grupami. Dorosłe polują samotnie. Ich szczęki uzbrojone są w 32 długie, ostre zęby. Są tak potężne, że mogą upolować nawet krokodyla.

piranie grafika

Piranie w Polsce

W Polsce kilka razy odnotowano przypadki złowienia piranii w jeziorach. Nie ma jednak zagrożenia, że na stałe się u nas zadomowią. Nie są w stanie przetrwać mroźnej zimy.

Niebezpieczne ryby w morzu Bałtyckim

W Polsce na szczęście, poza sporadycznymi przypadkami występowania piranii w rzekach i jeziorach nie ma niebezpiecznych dla ludzi gatunków ryb. W Bałtyku żyje rekin śledziowy, który może zagrażać człowiekowi, jednak raczej nie spotkamy go nad polskim wybrzeżem.

W 2007 roku w Bałtyku zauważono najgroźniejszego rekina świata, żarłacza białego. Zaatakował on trzy osoby w okolicach Danii. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Podwodny świat jest na tyle rozległy, że nie da się go kontrolować. Wraz z ocieplaniem się klimatu musimy przyzwyczajać się do tego, że coraz więcej egzotycznych okazów ryb będzie nas odwiedzać.

Z groźnych ryb zauważonych w Bałtyku w okolicach Danii warto również wspomnieć o pacu z rodziny piranii. Ich szczęki są w stanie bez problemu rozgryźć orzech. Lokalne media ostrzegały mężczyzn przed kąpielami bez majtek. Wiadomo dlaczego:)

Toksyczna ryba

Rocznie najwięcej ludzi na świecie zabija japońska ryba Fugu. Jako jedyna dokonuje tego już po swojej śmierci. Ma bardzo toksyczne mięso, mimo to uchodzi za japoński przysmak dla najbogatszych.

Przyrządzić ją może dobrze wykwalifikowany szef kuchni, mający wieloletnie doświadczenie i specjalne certyfikaty. W przygotowanym mięsie pozostaje jedynie minimalna ilość trucizny wywołująca uczucie kłucia i drętwienia języka oraz warg.

fugu grafikaMimo zachowania szczególnej ostrożności, co roku z powodu zatrucia na całym świecie ginie około 200 osób. Jest to śmierć w strasznych męczarniach. Występuje paraliż ciała i choć osoba nie może się ruszyć, wszystko czuje i widzi co się dzieje dookoła. Trwa to od 4 do nawet 24 godzin. Ostatecznie śmierć następuje poprzez uduszenie.

Zobacz również paczkę wiedzy: 16 ciekawostek o rybie Fugu

Nikt nie wie jakie jeszcze dziwne, niebezpieczne stworzenia zamieszkują oceany. Cały czas o ich głębinach wiemy bardzo mało. Zbadano około 5 % dnia oceanów. Szybki postęp technologiczny pozwoli nam widzieć i poznawać coraz więcej.

Największe centra hazardu na świecie

Największe centra hazardu na świecie

Hazard nie jest zakazany we wszystkich krajach, a w niektórych kasyna przynoszą ogromne dochody. Oczywiście, aby spróbować szczęścia nie ma potrzeby, aby przejść do Los Vegas, przestrzeń online oferuje wiele platform internetowych, ale przed wyborem platformy zaleca się sprawdzić ich licencjonowanie.

Który model GoPro jest najlepszy dla Ciebie?

Który model GoPro jest najlepszy dla Ciebie?

Kamery GoPro zrewolucjonizowały sposób pokazywania sportów akcji i dynamicznych scen. Dzięki nim można zabrać ze sobą widzów w podróż, a także pokazać im zachwycające widoki wprost ze szlaku czy nawet podwodne przygody. Sprawdź poniższy przegląd kamer sportowych GoPro, aby wybrać najlepszy model dla siebie!

Najgorsze filmy 2021 roku

Najgorsze filmy 2021 roku

Kiedy wybieramy dla siebie gry, w tym darmowa kasa na start, to zazwyczaj wiemy, że mamy do czynienia z czymś dobrym i polecanym. Niestety zdarza się tak, że trafiamy czasem na filmy, o których najchętniej chcielibyśmy zapomnieć, zaraz po seansie. W 2021 roku było trochę takich produkcji, które zaliczyć możemy do najgorszych. Oto nasza lista.

Gry na Switcha

Gry na Switcha

Wolne chwile można spędzić choćby z ulubioną konsolą. Dla wielu osób jest to Nintendo Switch. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się temu, jakie ciekawe gry pojawią się na tej platformie w styczniu 2022 roku.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

pielgrzymka

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo