Nikaragua ciekawostki – część 3

ciekawostki, Nikaragua

Nikaragua

61. Kraj ten wstąpił do ONZ 24 października 1945 r. porównaj

62. Tydzień pracy wynosi 48 godzin. porównaj

Autor: Statyk

63. Na obszarach miejskich żyje 61,2% populacji kraju, 4 006 000 osób (2022).

Autor / korekta: Statyk / DIAMENT M.D.

64. 49790 km² powierzchni kraju porastają lasy (41,5%) porównaj

65. Ostatnia kara śmierci została wykonana w 1930 roku.

Autor: Statyk

66. W kraju tym wysokość podatku dochodowego dla osób fizycznych wynosi 30%, a dla firm 30% (2018 rok). porównaj

67. Podatek od towarów i usług wynosi 15% (2018 rok). porównaj

68. Poziom inflacji w Nikaragui w 2022 roku wynosił 10,47% (58. miejsce na świecie).

zobacz: Poziom inflacji w krajach świata

Autor: Fan%

69. W 2018 roku średnia miesięczna pensja w tym kraju wynosi 10 700 C$ (1 284 zł).


Średni zarobek w 2022 roku – 6 815,00 NIO (w przeliczeniu 875.05 PLN). porównaj

Autor / korekta: Daria / DIAMENT M.D.

70. Najbliższą stolicą w linii prostej od Managua jest Tegucigalpa (Honduras) – 238 km.

71. Najdalej położoną stolicą w linii prostej od Managua jest Dżakarta (Indonezja) – 18431 km.

Autor: GeoM

72. Największym jeziorem w Nikaragui jest Jezioro Nikaragua (powierzchnia: 8 150 km²).

zobacz: 10 największych jezior w Ameryce Północnej

73. Nazwa państwa Nikaragua pochodzi od nazwy ludu Nicarao, zamieszkującego brzegi jez. Nicaragua i mówiącego jęz. nahuatl: od imienia dawnego wodza tego ludu. Hiszp. agua – „woda”.

74. Najwyższym budynkiem Nikaragui jest – siedziba Banco de Amerika w stolicy kraju. Wzniesiony w 1970 r. ma 61 m wysokości i 17 pięter.

75. Narodowe zwierzę, to ptak – Motmot o turkusowym czole.

76. Narodową potrawą jest – „Gallo Pinto” nazywane też „kropkowany kogut”, to posiłek bazowany na osobno gotowanym ryżu i fasoli, razem później zasmażane z warzywami. Jedzone jest najczęściej na śniadanie, ale często bywa elementem innych posiłków w ciągu całego dnia.

77. Narodowym tańcem jest – Toro Huaco niezmienny od 100 lat, wykonywany jest podczas 2 tygodniowego festiwalu świąt św. Sebastiana, w którym tancerze są przebrani w kolorowe kostiumy, na twarzy mają pomalowane maski a ich brzegi owinięte są szalikami a na głowie mają wymyślne kapelusze ozdobione pawimi piórami, koronkami i innymi ozdobami. Niosą malutki bicz „tajoną” Do muzyki wykonanej na drewnianym gwizdku i małym bębenku przez jednego grajka.

78. Narodowym kwiatem Nikaragui – jest „Sacuanjoche” (Plumeria), Jest ona rozłożystym krzewem, którego kwiaty uważane są za najpiękniejsze na świecie. Plumeria znana również jest jako kwiat zakochanych. Te piękne kwiaty nie mając nektaru, pachną najintensywniej nocą, żeby zostały zapylone przez podstępnie zwabione zapachem, zrobione w jelenia, ćmy sfinksów.

79. Narodowym sportem jest – Baseball.

80. Narodowym drzewem jest – Madrono, czyli drzewo cytrynowe inaczej Degame, nie mylić z drzewem owocowym Citrus limon z Chin.

81. Narodowym napojem Nikaragui od 2006 r. jest – „El Macua”, to koktajl z białego rumu, soku guawy, syropu cukrowego, świeżo wyciśniętej cytryny i pomarańczy Podawany z lodem, ozdobiony plasterkiem pomarańczy i kandyzowaną wiśnią.

82. Narodowym instrumentem jest – Marimba, marimbafon z grupy idiofonów. W wersji etnicznej – prymitywna odmiana ksylofonu z rezonatorami, używana w południowej i środkowej Afryce.

83. Narodowym strojem jest – kostium Güipil, huipil, to rodzaj ornatu zdobionego połyskującymi haftami, które różnią się w zależności od regionu Wzory haftów mają często znaczenie symboliczne, religijne lub historyczne.

84. Sieć kolejowa w Nikaragui nie istnieje od 1994 r, gdyż po całkowitej likwidacji została sprzedana na złom.

85. Nazwa Wybrzeża Moskitów pochodzi nie od owadów, ale od zniekształconej nazwy miejscowego plemienia indiańskiego Miskito (Moskito). W 1860 r. na mocy traktatu z Managui administrację nad Wybrzeżem Moskitów uzyskała Nikaragua.

86. Najstarszym miastem Nikaragui oraz całej Ameryki Łacińskiej jest Grenada. Położone u stóp wulkanu Mombacho, na wybrzeżu jeziora Nikaragua miasto, powstało w 1524 roku a założycielem był Hernandez de Cordoba. To od jego nazwiska powstała do dziś obowiązująca w Nikaragui waluta „Córdoba”.

87. Zasilany przez dwa oddzielne strumienie magmy, wulkan „Nikaragua’s Dual Volcano” jest jedynym na świecie, który umożliwia erupcję z dwóch typów kanałów magmy.

88. William Walker, który zyskał sławę i popularność po kilkukrotnych próbach podbicia tego kraju, amerykański lekarz i najemnik w lipcu 1856 r. ogłosił sięprezydentem Nikaragui po marionetkowych, udawanych wyborach, w których był jedynym kandydatem. Jego wyimaginowana prezydentura nikła, wskutek epidemii cholery i masowych dezercji a on sam 1 maja 1857 roku poddał się marynarce wojennej U.S.A. i został deportowany z powrotem do kraju.

89.

Muzyka „metalowa” w Nikaragui

Zespoły „metalowe” – które po nagraniu dema zakończyły swą przygodę z karierą muzyczną, to :

Ancestral, Armonia Luctuosa, Armored From Beyond, Belial, Devouringore, Epitafio, Excelsyum, Grindigena, Humangrinder, Inanimate Like Corpses, Invocat Mortis, Lagriment, Mortuorium, Plomo, Vortex, Windigo.

Zespoły „metalowe” – które nagrały co najmniej 1 album i w jakiś sposób zaistniały na nikaraguańskiej scenie, że może nawet są rozpoznawalne w niektórych kręgach, to :

Autor: DIAMENT M.D.

90. Średnia prędkość internetu w Nikaragui w 2024 roku to 29,94 Mb/s (109. miejsce na świecie).

zobacz: Prędkość internetu na świecie

Autor: NET

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

Nasi eksperci z Nikaragui


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...