Paryż

Paryż jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie i nie bez powodu. Miasto światła ma mnóstwo niesamowitych atrakcji do odkrycia, od ikonicznych punktów orientacyjnych, takich jak wieża Eiffla i katedra Notre Dame, do światowej klasy muzeów i galerii z kolekcjami sięgającymi stuleci. Turyści lubią również spacerować wzdłuż brzegów Sekwany, odwiedzać urocze kawiarnie lub po prostu chłonąć atmosferę na wielu słynnych placach Paryża.

Żadna wizyta w Paryżu nie byłaby kompletna bez poznania jego historii i kultury. W Luwrze znajdują się jedne z najbardziej ikonicznych dzieł sztuki na świecie, a zwiedzający mogą poznać historię rewolucji w takich miejscach jak Bastylia czy Place de la Concorde. Zwiedzanie Paryża nocą to zupełnie inne doświadczenie, z zapierającymi dech w piersiach widokami zabytków oświetlonych na tle rozgwieżdżonego nieba.

Zamki nad Loarą Chambord

Zamki w Dolinie Loary

Tuż za Paryżem znajduje się kolejne wspaniałe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć – zamki w Dolinie Loary. Rozciągający się na 250 kilometrów (155 mil) wzdłuż najdłuższej rzeki Francji, obszar ten jest domem dla ponad 300 zamków, które pochodzą z czasów średniowiecza. Turyści przyjeżdżają tu, aby podziwiać te majestatyczne twierdze, w tym Château de Chambord  – jeden z najbardziej imponujących zamków, jakie kiedykolwiek zbudowano – i Château de Chenonceau – elegancki renesansowy zamek znany z wielkich ogrodów i mostów przecinających rzekę L’Cher.

zamek we Francji

Istnieje również kilka ogrodów otwartych dla zwiedzających, takich jak Villandry i Valmer. Zamek Chenonceau, czasami nazywany „zamkiem pań”, ponieważ był zarządzany przez wybitne kobiety w całej swojej długiej historii. Zamek został zbudowany w 1513 roku nad rzeką Cher i z czasem przeszedł wiele zmian.

Oprócz tych słynnych zamków są też mniejsze, takie jak Zamek Cheverny, który był domem dla pokoleń szlachty, a teraz mieści fascynującą kolekcję mebli i dzieł sztuki; Zamek Azay-le-Rideau, który pochodzi z 1518 roku; Zamek Villandry z malowniczymi ogrodami pełnymi warzyw i kwiatów; Zamek Blois, który służył jako królewska rezydencja przez wieki; Zamek Ussé znany jako „Zamek Śpiącej Królewny”; Zamek Langeais, gdzie król Karol VIII poślubił Annę de Bretagne w 1491 roku; Festiwal Ogrodów Chaumont-sur-Loire, który oferuje spektakularne projekty krajobrazu, które zmieniają się co roku; Festiwal ogrodów w Usseaux, znajdujący się w pobliżu zamku Usseaux, na którym co roku pojawiają się najnowsze trendy w architekturze krajobrazu; zamek Amboise, który wychodzi na kolejny dopływ Loary, oferujący zapierające dech w piersiach widoki na tarasowe winnice w dole; zamek Brissac, imponujący zamek z XIII wieku, położony na bujnym terenie, z formalnymi ogrodami, takimi jak Parterre d’Eau, gdzie lawendowe grządki wydzielają odurzający zapach w miesiącach letnich; wreszcie zamek Saumur, usytuowany na szczycie wapiennych klifów z widokiem na Loarę, oferujący wspaniałe widoki na miasto w dole, oraz wiele innych atrakcji!

Wycieczka do Paryża

Zwiedzanie Paryża i odkrywanie jego wspaniałych zamków to niezapomniane doświadczenie, które pozostanie z Tobą na zawsze. Planując swoją podróż weź pod uwagę, że do niektórych atrakcji mogą być pobierane opłaty za wstęp, więc najlepiej jest sprawdzić przed wyjazdem, jakie zabytki chciałbyś odwiedzić. Pamiętaj również, że niektóre obszary wokół popularnych miejsc turystycznych mają tendencję do bycia zatłoczonymi w szczycie sezonu, więc zaplanuj swoją trasę z wyprzedzeniem, jeśli to możliwe!

materiał zewnętrzny

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo