Przygoda życia w Zambii – ciekawostki i atrakcje południowoafrykańskiego kraju

ciekawe miejsca, podróż - porady, Zambia

żyrafy w Zambii

Jeden z najbiedniejszych krajów świata, który cechuje niebywałe bogactwo naturalne. Zambia to wyjątkowe miejsce, które zachwyci każdego turystę. Można tam przeżyć prawdziwą przygodę życia wyruszając na dzikie safari lub skacząc na bungee tuż przy Wodospadach Wiktorii. Co, jeśli marzy się o nieco spokojniejszych atrakcjach? To także jest możliwe. W Zambii odnajdą się zarówno poszukiwacze mocnych wrażeń, jak i miłośnicy malowniczych krajobrazów. Jakie są najważniejsze atrakcje Zambii oraz co należy wiedzieć przed podróżą? Oto najistotniejsze informacje dla osób pragnących poznać ten wyjątkowy kraj.

Zambia – podstawowe informacje

Zambia posiada ciekawą historię oraz zachwyca różnorodnością kulturalną i etniczną. Jest to śródlądowe państwo położone w Afryce Południowej, które nie posiada dostępu do morza. Zambia uzyskała niepodległość w 1964 roku, a od 1965 roku jest republiką (Republika Zambii). Najważniejsze fakty historyczne dotyczące tego państwa to:

  • pierwotnie zamieszkiwana przez Buszmenów, następnie ludy Bantu
  • w XIX wieku na jej terenie funkcjonowały dwa twory państwowe (Barotse i Bemba)
  • europejscy misjonarze i odkrywcy pojawili się w Zambii w II połowie XIX wieku
  • jednym z odkrywców Zambii był David Livingstone – to również on jako pierwszy zobaczył Wodospady Wiktorii (nazwał je na cześć królowej Wiktorii)
  • w 1902 roku Zambia znalazła się pod zarządem Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej, a w 1911 przekształcono ją w brytyjski protektorat Rodezji Północnej
  • pierwsze ruchy narodowowyzwoleńcze zaczęły pojawiać się w czasie II Wojny Światowej
  • niepodległość proklamowano 24 października 1964 roku.

Zambia graniczy z Namibią, Angolą, Tanzanią, Malawi, Demokratyczną Republiką Konga, Mozambikiem, Zimbabwe i Botswaną. Stolica i największe miasto Zambii to Lusaka (założona w 1905 roku przez Europejczyków). Językiem urzędowym jest angielski, a lokalna waluta to kwacha. Główna gałęzią gospodarki jest rolnictwo, Zambia jest też 4. na świecie eksporterem rud miedzi. Przyroda tego państwa jest zróżnicowana i bogata, dlatego jest miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym. Klimat: podzwrotnikowy suchy, występują dwie pory (deszczowa i sucha), a najlepsze miesiące na odwiedzenie Zambii to czas od listopada do kwietnia.

Victoria Falls – najważniejsza atrakcja Zambii

wodospad Wiktorii

Zanim Europejczycy przybyli na zambijskie ziemie monumentalne wodospady, znajdujące się na granicy Zambii i Zimbabwe były nazywane przez miejscowych “Mosi-oa-Tunya”, czyli “Mgła, która grzmi”. David Livingstone, kiedy ujrzał je w 1855 roku powiedział: “Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. Wodospady Wiktorii, czyli Victoria Falls, spływają z rzeki Zambezi i są uważane za najważniejszą atrakcję turystyczną Zambii. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę że są jednym z siedmiu naturalnych cudów świata. Od 1989 roku są też wpisane na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO. Spadek wody w Wodospadach Wiktorii wynosi 108 m, rozciągają się zaś na szerokość 1,7 km. Piękna i niezwykłości Victoria Falls nie sposób opisać słowami, dlatego koniecznie należy zobaczyć je na żywo. Osoby planujące podróż do Zambii powinny wpisać to grafik, decydując się np. na lot helikopterem lub rejs statkiem po Zambezi.

Safari, wędkowanie, zwiedzanie – co można robić w Zambii?

afrykańskie bawoły

Atrakcje turystyczne Zambii nie ograniczają się tylko do Wodospadów Wiktorii. Udając się do kraju warto też zaplanować prawdziwe safari. Najlepiej wybrać się w tym celu do jednego z 20 parków narodowych. Osoby, które chciałyby stanąć oko w oko z dzikim zwierzęciem powinny szczególnie zainteresować się Parkiem Narodowym Południowej Luangwy. Jest to najbardziej znany park narodowy w Zambii, położony nad rzeką Luangwą (jeden z dopływów Zambezi), zajmujący imponującą powierzchnię ponad 9 tys. km². Czego można się tam spodziewać? Duża koncentracja dzikich okazów oraz różnorodny krajobraz to jego ogromne atuty. Lamparty, lwy, słonie, zebry, bawoły i znacznie więcej – Park Narodowy Południowej Luangwy oferuje obcowanie z naturalną, afrykańską przyrodą.

Punktem obowiązkowym wycieczki do Zambii jest też zwiedzanie stolicy Zambii – Lusaki. Mieszczące się tam liczne muzea przybliżą wyjątkową historię i kulturę tego kraju, udając się zaś na lokalne targi można kupić oryginalne zambijskie rękodzieło. Zapaleni wędkarze mogą z kolei rozwinąć swoją pasję udając się na wędkowanie nad jednym z jezior, np. nad Kribę lub Tanganikę (najdłuższe słodkowodne jezioro na świecie). W Zambii nie ma miejsca na nudę i każdy znajdzie odpowiednią dla siebie aktywność.

Polski szpital i inne ciekawostki

szpital Katondwe

Zambia to interesujące miejsce nie tylko pod względem przyrodniczym. W kraju tym można wyróżnić aż 70 grup etnicznych, zaś ponad 95 proc. mieszkańców to chrześcijanie. Nie brakuje tu także polskich akcentów: w zambijskim Katondwe mieści się szpital prowadzony przez polskie Siostry Służebniczki Starowiejskie: Szpital im. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Początki jego działalności datuje się na 1910 roku, jego misyjna działalność jest zaś nieoceniona ze względu na panujące tam ubóstwo i braki w odpowiedniej opiece medycznej. O tym, jak potrzebne jest to miejsce świadczy też fakt, że przeciętna długość życia w Zambii wynosi 38 lat. Szacuje się też, że ponad 14 proc. całej populacji jest zarażone wirusem HIV. Szpital świadczy bezpłatne usługi, a dzięki hojności darczyńców wciąż rozwija swoją działalność – obecnie może przyjąć nawet 100 pacjentów. Jego największe bolączki to braki sprzętowe, farmakologiczne i kadrowe. Każdy może wesprzeć szpital w Katondwe wpłacając datek (tutaj), ratując jednocześnie zdrowie i życie mieszkańców Zambii.

 

materiał zewnętrzny

Bełchatów – jakie atrakcje powinno się zwiedzić w tej miejscowości?

Bełchatów – jakie atrakcje powinno się zwiedzić w tej miejscowości?

Bełchatów to miasteczko znajdujące się w obszarze łódzkim. Jest to centrum powiatu bełchatowskiego oraz gminy Bełchatów. Przemysłowa metropolia kojarzy się głównie z kopalni, elektrowni oraz krajobrazu narysowanego przemysłową aktywnością człowieka. Dlatego dla wielu podróżnych Bełchatów to nic więcej niż ogromna wyrwa w ziemi w Polsce. W miejscowości następują jednak zmiany i unowocześnienia, za których sprawą z czasem przyjeżdża tam coraz więcej turystów. W gronie odwiedzających bardzo często dostrzec można właścicieli firm, którzy zawierają umowy z miejscowymi firmami. Bełchatów jest więc świetnym celem zarówno dla szukających odpoczynku, jak i rekinów biznesu. Zobacz, jak możesz bez problemu znaleźć najpiękniejsze miejsca do relaksu, ale także znane w swojej branży firmy, które oferują najwyższej jakości produkty.

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty trekkingowe to bardzo szeroka kategoria obuwia męskiego, które przeznaczone jest do górskich wędrówek. Dzisiaj jednak coraz większą popularność zyskują buty hikingowe. Czy to tylko kolejna nazwa, czy za nią kryje się jakaś inna propozycja dla miłośników wędrowania?

Odwiedź Paryż

Odwiedź Paryż

Paryż jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie i nie bez powodu. Miasto światła ma mnóstwo niesamowitych atrakcji do odkrycia, od ikonicznych punktów orientacyjnych, takich jak wieża Eiffla i katedra Notre Dame, do światowej klasy muzeów i galerii z...

5 ciekawych pomysłów na zwiedzanie Europy

5 ciekawych pomysłów na zwiedzanie Europy

Pierwsze skojarzenie z letnim wypoczynkiem to plaża, morze, palmy i krem do opalania. Na zagraniczne wakacje Polacy bardzo chętnie wybierają Chorwację, Grecję czy Bułgarię. Częstym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych jest również Turcja. Chyba każdy odwiedził już choć...