Przyspiesz swoją pracę: Jak nowoczesne dyski SSD odmieniają komputery użytkowników

porady, technologie

nowoczesne dyski SSD

Dyski SSD, czyli dyski półprzewodnikowe, zyskują wciąż coraz większą popularność jako nośniki danych w laptopach, komputerach stacjonarnych i serwerach. Wymiana dysku twardego HDD na dysk SSD umożliwia przyspieszenie działania starego urządzenia. Dyski te występują też już powszechnie w nowych modelach sprzętów. W przeciwieństwie do dysków twardych wykorzystują pamięć nieulotną flash do przechowywania i udostępniania danych. Nie posiadają więc ruchomych części mechanicznych. Jakie są główne zalety nowoczesnych dysków SSD?

Trwałość i niezawodność

Wśród głównych przyczyn awarii dysków twardych wymienia się generowanie nadmiernej ilości ciepła przez ciągłe obracanie się ruchomych części. Dyski SSD nie mają takich elementów, stąd też utrzymują niższą temperaturę i wyższą wydajność. Poradzą sobie również lepiej z upadkami, wstrząsami, uderzeniami i ogólną eksploatacją, co wpływa na zmniejszenie ryzyka utraty danych.

Szybkość

Dysk SSD może być nawet 100 razy szybszy niż dysk HDD. Czas rozruchu komputera jest krótszy, transfer danych szybszy, a przepustowość wyższa. Ultraszybki przesył danych to obecnie konieczność w rozwijającym się świecie technologii. Niektóre programy w trakcie uruchamiania potrzebują dostępu do sporej ilości danych – dotyczy to m.in. systemu operacyjnego.

Wydajność i energooszczędność

Brak części ruchomych ma również znaczenie w kontekście wydajności i energooszczędności dysków SSD. Do funkcjonowania wymagają one mniejszej ilości energii od dysków twardych posiadających obrotowe talerze magnetyczne. Możliwość oszczędzenia energii jest kluczowa zarówno dla komputerów osobistych, jak i urządzeń mobilnych, ponieważ aspekt ten przekłada się bezpośrednio na wydłużenie pracy na jednym naładowaniu baterii.

Mniejsza waga i cichsze działanie

Małe rozmiary dysków SSD wpływają na zmniejszenie ich ciężaru w porównaniu z dyskami HDD wyposażonymi w głowice magnetyczne oraz metalizowane talerze. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że dysk SSD stanowi idealne rozwiązanie w przypadku laptopów, tabletów oraz innych niewielkich sprzętów. Brak ruchomych części przekłada się też na bezgłośne działanie dysków. Odgłosy pracy i drgania dysków twardych bywają z kolei dosyć uciążliwe.

Praktyczne rozmiary/formaty

W momencie pojawienia się dysków twardych zwracano uwagę na uciążliwości związane z ich dużymi rozmiarami. Dyski SSD są natomiast dostępne w wielu rozmiarach, zarówno małych, porównywalnych do listka gumy do żucia, jak i w formatach 2,5 cala. To właśnie te ostatnie formaty są spotykane najczęściej, gdyż oferują najlepszy stosunek wartości do pojemności, cechują się zamkniętą konstrukcją. Dyski SSD z interfejsem mSATA charakteryzują się bardzo małymi rozmiarami i innym typem połączenia. To nieosłonięta płytka drukowana, która sprawdza się w sytuacjach, gdy dostępna jest tylko niewielka przestrzeń. Warto wspomnieć też o innych dyskach będących nieosłoniętą płytką drukowaną – M.2. Dostępne są w wersjach z interfejsem SATA i NVMe PCIe, mają małe rozmiary.

Dyski SSD od GOODRAM

GOODRAM to polska marka, w której asortymencie znajdują się m.in. dyski SSD – https://www.goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-ssd/. Cieszy się ona od lat dużym zaufaniem ze strony klientów i ma dobrą renomę. Oferowane przez nią produkty wyróżniają się wysoką jakością, stąd też stanowią świetny wybór nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Idealne rozwiązania dla siebie znajdą tu zarówno klienci prywatni, jak i biznesowi, którzy poszukują solidnych i trwałych dysków.

materiał zewnętrzny