Różowy tylko dla kobiet?

Istnieje pewien stereotyp, mówiący że kolor różowy jest zarezerwowany tylko dla kobiet. Na szczęście od kilku lat można zobaczyć pewną chęć przełamania go, chociażby na ulicach. W sklepach odzieżowych coraz częściej spotkać można stylowe części garderoby właśnie w tym kolorze. Styliści pewniej zestawiają różowe ubrania tworzyć wyszukane i oryginalne stylizacje, zwłaszcza eleganckie. I tu nie ma co ukrywać – kolor różowy jest wyjątkowo elegancki. Ale różowy to bardzo ogólna nazwa koloru. Tak naprawdę dzieli się go na pudrowy róż, łososiowy róż, koralowy róż, cukierkowy róż, lodowy róż, brudny róż, fuksję, magentę, malinowy róż, róż indyjski, burgundowy róż.
Wino różowe

Co do stereotypów – jest w nich trochę prawdy. W Polsce po wino różowe zazwyczaj sięgają kobiety. Ma to miejsce zazwyczaj w okresie letnim, kiedy żar leje się z nieba. Właśnie wtedy wino różowe smakuje najlepiej, gdyż jest bardzo orzeźwiające. Poza granicami naszego kraju zdecydowanie więcej osób sięga po wina różowe. Są to zarówno kobiety jak i mężczyźni. Spożywanie tego trunku nijak nie jest zależne od pory roku. Wśród Francuzów aż 9/10 osób spożywających wino potwierdza konsumpcję właśnie wina różowego.

Jak powstaje wino różowe?

Wina różowe podobnie jak wina czerwone zazwyczaj produkuje się z ciemnych gron. Różnica poleca na sposobie winifikacji. W przypadku win różowych fermentacja ze skórkami trwa znacznie krócej (maksymalnie kilkanaście godzin) niż w przypadku czerwonych. Następnie oddziela się skórki od moszczu, który dalej fermentuje już samodzielnie. Właśnie dlatego kolor w tym przypadku nie jest tak intensywny. Ten sposób jest najczęściej stosowany w Portugalii lub Hiszpanii. Poza nim istnieją dwie inne metody produkcji wina różowego. Jedna polega na zmiażdżeniu gron niebieskich jeszcze przed rozpoczęciem procesu fermentacji, co pozwala na wyzwolenie pigmentu ze skórki. No i ostatni sposób – trzeci polega na wykorzystaniu różowych gron. Tak – takie wina występują we francuskiej Jurze. I w tym wypadku stosuje się pełną fermentację, identyczną jak w przypadku wina czerwonego.

różowe wino

Wina różowe – charakterystyka

Wino różowe łączy w sobie walory smakowe wina białego i wina czerwonego. Jego odcienie mogą być przeróżne: począwszy od herbacianego różowego, przez łososia, arbuza, fuksję, czasami dochodząc aż do karmazyna. Największym producentem różowych win jest Francja. Stanowi ona aż ¼ światowej produkcji. Co zaskakujące wino różowe całkiem nieźle komponuje się z większością dań. Można podawać je do sałatek, warzyw, zapiekanek, makaronów, pizzy, owoców morza, omletów, ryb, drobiu, grzybów, wędlin, wieprzowiny.

...