Rumunia historia
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Rumunii (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
Ostatnia aktualizacja: 2025-03-10 17:41:15
28 ciekawostek o historii Rumunii
1. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej.
2. W latach 80-dziesiątych dyktator Nicolae Ceausescu niczym faraon zaprzysiągł do budowy swojej siedziby 20 000 robotników, którzy 24 h na dobę budowali gmach za ponad 3,5 mld euro. Jest to najdroższy budynek administracyjny na świecie, potęgą dorównujący Pentagonowi.
Autor: MR
3. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
4. Rumuński wynalazca i pionier, Henri Coanda zaprojektował i zbudował w 1910 roku pierwszy na świecie samolot odrzutowy, znany jako Coanda-1910. Zademonstrował go publicznie w drugim Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu.
Autor: Paulina
5. Między Rumunami istnieje spór czy są potomkami starożytnych Rzymian (na co wskazuje nazwania kraju Romania) czy podbitego przez Rzymian ludu Daków.
6. Jednym z bohaterów narodowych Rumunii jest znany z okrucieństwa ale i waleczności książę Vlad Palownik (Tepes)pierwowzór literackiego hrabiego Draculi. Jego imię nosi m.in. elitarna jednostka antyterrorystyczna rumuńskiej żandarmerii.
Autor: Petrus
7. Niepodległość od Imperium Osmańskiego uzyskana została 9 maja 1877 roku.
Autor: poznajnieznane
8. Kraj ten wstąpił do ONZ 14 grudnia 1955 r.
Autor: Statyk
9. 29 marca 2004 roku Rumunia dołączyła do organizacji polityczno-wojskowej zwanej NATO.
zobacz: 10 ciekawostek o NATO
Autor: Weteran
10. Pierwsze ślady ludzi na terenach dzisiejszej Rumunii pochodzą sprzed około 40 tysięcy lat. W jaskini Peștera cu Oase znaleziono jedne z najstarszych szczątków człowieka współczesnego w Europie.
11. W starożytności tereny Rumunii zamieszkiwali Dakowie, którzy byli spokrewnieni z Trakami. Byli znani jako świetni wojownicy i bronili swoich ziem przed Rzymianami.
12. W 106 roku n.e. cesarz rzymski Trajan podbił Dację, czyli dzisiejszą Rumunię. Rzymianie zbudowali miasta, drogi i kopalnie złota, a język łaciński dał początek rumuńskiemu.
13. Po wycofaniu się Rzymian w III wieku n.e. Dacja była najeżdżana przez różne ludy, w tym Gotów, Hunów, Awarów i Słowian, co wpłynęło na kulturę regionu.
14. W średniowieczu na terenach dzisiejszej Rumunii istniały trzy główne księstwa: Wołoszczyzna, Mołdawia i Siedmiogród. Każde z nich miało własnych władców i przez wieki walczyło o niezależność.
15. W XV wieku jednym z najsłynniejszych władców Wołoszczyzny był Wład Palownik, znany jako Drakula. Wsławił się surowymi rządami i okrutnymi metodami walki, np. wbijaniem wrogów na pal.
16. Stefan III Wielki, władca Mołdawii w XV wieku, skutecznie odpierał ataki Turków i był jednym z największych obrońców chrześcijańskiej Europy. Po śmierci został uznany za świętego przez Cerkiew prawosławną.
17. Siedmiogród przez wieki był częścią Królestwa Węgier, a później należał do monarchii Habsburgów. Zamieszkiwały go różne narodowości: Rumuni, Węgrzy, Niemcy i inni.
18. W XVII wieku Wołoszczyzna, Mołdawia i Siedmiogród znalazły się pod wpływem Imperium Osmańskiego, ale zachowały pewną autonomię. Książęta płacili Turkom trybut, ale rządzili swoimi ziemiami.
19. W 1600 roku hospodar Michał Waleczny na krótko zjednoczył Wołoszczyznę, Mołdawię i Siedmiogród, ale po roku został zamordowany. Pomimo krótkiego panowania stał się symbolem jedności Rumunii.
20. W XIX wieku Rumuni coraz bardziej dążyli do niepodległości. W 1859 roku księstwa Wołoszczyzny i Mołdawii wybrały tego samego władcę – Aleksandra Jana Cuza, co zapoczątkowało proces zjednoczenia Rumunii.
21. W 1877 roku Rumunia ogłosiła niepodległość od Imperium Osmańskiego i walczyła po stronie Rosji w wojnie rosyjsko-tureckiej. Po zwycięstwie została uznana za niezależne państwo.
22. W 1881 roku Rumunia stała się królestwem, a pierwszym królem został Karol I, niemiecki książę z dynastii Hohenzollernów. Za jego rządów Rumunia zaczęła się szybko rozwijać.
23. Podczas I wojny światowej Rumunia początkowo była neutralna, ale w 1916 roku dołączyła do państw Ententy, licząc na odzyskanie Transylwanii. Po wojnie w 1918 roku Rumunia zjednoczyła się z Siedmiogrodem, Besarabią i Bukowiną.
24. W okresie międzywojennym Rumunia była jednym z największych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Posiadała bogate złoża ropy naftowej, co czyniło ją atrakcyjnym celem dla innych mocarstw.
25. Podczas II wojny światowej Rumunia najpierw była sojusznikiem Hitlera, a potem w 1944 roku zmieniła stronę i przystąpiła do aliantów. Po wojnie znalazła się pod wpływem ZSRR i stała się krajem komunistycznym.
26. W czasach komunizmu Rumunią rządził Nicolae Ceaușescu, który prowadził dyktatorskie rządy. Budował gigantyczne projekty, np. Pałac Parlamentu w Bukareszcie, ale jednocześnie doprowadził kraj do biedy.
27. W 1989 roku w Rumunii wybuchła rewolucja. Ceaușescu został obalony i stracony wraz z żoną, co zakończyło erę komunizmu w kraju.
28. Po upadku komunizmu Rumunia zaczęła demokratyczne reformy. W 2004 roku przystąpiła do NATO, a w 2007 roku stała się członkiem Unii Europejskiej.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
...
26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku
20 ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
16 ciekawostek o armii Salwadoru
Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).
10 ciekawostek o sporcie na Jamajce
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.
28 ciekawostek o historii Meksyku
Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
20 ciekawostek o społeczeństwie Senegalu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Senegalu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
Rumunia artykuły:
- 10 największych miast w Rumunii
- Bukareszt stolica Rumunii
- Rumunia – TOP 10
- Rumunia ceny
- Rumunia ciekawostki – część 2
- Rumunia ciekawostki – część 3
- Rumunia ciekawostki – część 4
- Rumunia geografia
- Rumunia historia
- Rumunia porady
- Rumunia prawo, przepisy
- Rumunia pytania i odpowiedzi
- Rumunia rekordy
- Rumunia społeczeństwo
- Symbole narodowe Rumunii
- Wycieczka w bajkowe rejony – co można zwiedzić w Transylwanii?
Nasi eksperci z Rumunii
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
zobacz więcej >>