Santiago de Cuba ciekawostki

ciekawostki, Kuba, miasta

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba to drugie największe miasto na Kubie (po Hawanie). Znajduje się w południowo-wschodniej częsci kraju nad zatoką Morza Karaibskiego.

Powierzchnia: 1023,8 km²

Populacja: 507 167 (2022)

Współrzędne: 20°01′11″N 75°48′50″W

Santiago de Cuba ciekawostki

1. Santiago de Cuba założone zostało 28 czerwca 1514 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velázquez de Cuéllara.

2. W 1516 roku w Santiago de Cuba wybuchł pożar, który zniszczył większość budynków. Osada została szybko odbudowana.

3. Do 1556 roku Santiago de Cuba było stolicą hiszpańskiej kolonii Kuba.

zobacz: Kuba ciekawostki

4. W Santiago de Cuba znajduje się jeden z najważniejszych uniwersytetów na Kubie, Universidad de Oriente, założony w 1947 roku.

5. Średnia wysokość miata to 82 m n.p.m.

6. Santiago de Cuba znane jako miejsce narodzin muzyki son, stylu, który połączył się z innymi gatunkami, tworząc słynną salsę.

7. W mieście znajduje się Castillo de San Pedro de la Roca, zamek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, który jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów hiszpańskiej architektury militarnej.

8. Santiago de Cuba jest nazywane „Cuna de la Revolución” (kolebkę rewolucji) ze względu na rolę, jaką odegrało w kubańskiej rewolucji.

9. El Carnaval de Santiago de Cuba to najważniejsze i najbardziej znane święto karnawałowe na Kubie, którego tradycje sięgają XVII wieku.

10. W tym mieście urodził się słynny pisarz i poeta José María Heredia.

11. Santiago de Cuba jest miastem o dużym zróżnicowaniu etnicznym, z mieszanką wpływów afrykańskich, hiszpańskich, francuskich i innych kultur.

12. Miasta partnerskie: Diadema, Sao Paulo (Brazylia), Neapol (Włochy), Oakland, Kalifornia (Stany Zjednoczone), Rosario (Argentyna).

13. Santiago de Cuba jest również znanym miejscem produkcji rumu, szczególnie marki „Ron Santiago”, która jest jednym z najbardziej cenionych na Kubie.

14. 12 czerwca 1766 roku w okolicach miasta Santiago de Cuba miało miejsce potężne trzęsienie ziemi.

zobacz: Trzęsienie ziemi ciekawostki

15. W Santiago de Cuba znajduje się drugi co do wielkości cmentarz na Kubie – Santa Ifigenia. Pochowano na nim wielu znanych Kubańczyków, w tym Fidela Castro i José Martí.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

Archipelag Öregrund ciekawostki

Archipelag Öregrund ciekawostki

Archipelag Öregrund to grupa 9 722 wysp w hrabstwie Uppsala w Szwecji, położona na Morzu Bałtyckim. Jaki klimat panuje na archipelagu Öregrund?

Sycylia ciekawostki

Sycylia ciekawostki

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Znajduje się we Włoszech na południe od Półwyspu Apenińskiego. Jakie są główne atrakcje turystyczne Sycylii? Jaki jest najwyższy szczyt Sycylii?

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie tak naprawdę nie jest morzem tylko bezodpływowym słonym jeziorem, znajdującym się w Azji i częściowo w Europie. Na terenie jakich krajów znajduje się Morze Kaspijskie? Jaka jest maksymalna głębokość Morza Kaspijskiego?