Serwisowanie klimatyzacji

dom, porady, wystrój wnętrz

klimatyzowane pomieszczenie

Domowa klimatyzacja to system, który jest coraz chętniej montowany w domach i mieszkaniach. Pozwala na osiągnięcie wysokiego komfortu termicznego, szczególnie podczas upałów, a dodatkowo jest niemal bezobsługowy. Aby jednak cieszyć się pełnią korzyści z użytkowania klimatyzatora, nie można zapominać o jego regularnym serwisowaniu. Dlaczego jest to takie ważne?

Przegląd klimatyzacji – na czym polega?

Klimatyzatory domowe to urządzenia niemal całkowicie bezobsługowe. Rolą użytkownika jest jedynie dobranie ustawień, które mu w danej chwili odpowiadają, a także oczyszczenie raz na jakiś czas elementów, do których jest łatwy dostęp. Warto co trzy miesiące oczyścić filtry ze zgromadzonego na nich kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jednak – podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń – nie można zrezygnować z regularnego profesjonalnego serwisu klimatyzacji. Jest to ważne, aby zachować prawidłową pracę wszystkich podzespołów. Przede wszystkim jednak warto to robić, by zadbać o swoje zdrowie.

W zanieczyszczonym systemie mogą gromadzić się zabrudzenia, takie jak:

 • kurz,
 • pyłki roślin,
 • tłuszcz,
 • zarodniki grzybów.

Ostatni rodzaj zanieczyszczeń jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia osób, które korzystają z klimatyzatora. Pleśnie i grzyby działają szkodliwie na ludzki organizm. Wnikając do dróg oddechowych, mogą wywoływać alergie, podrażnienia, a nawet poważne choroby. Dlatego profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji jest jednym z najważniejszych etapów każdego serwisu takich urządzeń.

Serwis klimatyzacji – jak często go zlecać?

Jak zostało już wspomniane, użytkownik niektóre prace może wykonać samodzielnie. Chodzi przede wszystkim o wyczyszczenie filtrów. W większości urządzeń dostęp do tych elementów jest łatwy – wystarczy zdjąć część obudowy i wyjąć filtr. W niektórych modelach można po prostu umyć go z kurzu i założyć ponownie. Inne typy urządzeń przewidują stosowanie elementów jednorazowych. Czyli zużyty wyrzuca się do kosza, a w jego miejsce zakłada nowy.

Mimo to zlecanie serwisu klimatyzacji profesjonalistom jest niezbędne. Specjaliści z firmy NOWBUD radzą, by robić to przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej wezwać fachowca wiosną i jesienią, czyli tuż przed i tuż po zakończeniu sezonu intensywnego użytkowania urządzenia.

klimatyzacja

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Specjalista zajmujący się przeglądem klimatyzacji przede wszystkim sprawdzi, czy wszystkie podzespoły działają w prawidłowy sposób. Kontroli zostaną poddane między innymi:

 • filtry,
 • parownik,
 • sterowniki,
 • przewody,
 • połączenia przewodów.

Jest to ważne, by wcześnie wykryć ewentualne usterki. Warto zdawać sobie sprawę, że klimatyzator może nie dawać wyraźnych symptomów, że coś jest z nim nie tak. Nie zawsze nieprawidłowości muszą objawiać się spadkiem wydajności działania lub może być on tak niewielki, że użytkownicy nie zorientują się, że warto zlecić jego naprawę.

Należy również sprawdzić, czy układ chłodniczy jest szczelny. W razie potrzeby zaleca się napełnić system czynnikiem chłodzącym, który jest niezbędny do prawidłowego działania klimatyzacji.

Kolejną ważną kwestią jest czyszczenie i odgrzybianie. Ten etap serwisu jest istotny, ponieważ przedłuża żywotność urządzenia, ale przede wszystkim jest niezbędny do tego, by system nie stanowił zagrożenia dla jego użytkowników.

Odgrzybianie klimatyzacji – jak się je wykonuje?

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie podzespołów klimatyzatora. Serwisant zajmie się zarówno częściami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Z lameli wylotu powietrza, parownika, skraplaczy i filtrów (jeśli nie są jednorazowe) należy usunąć zanieczyszczenia.

Następnie konieczne jest przeprowadzenie dezynfekcji, która jest ważnym etapem odgrzybiania klimatyzacji. Można w tym celu skorzystać z jednej z popularnie stosowanych metod, czyli:

 • metody piankowej,
 • ozonowania,
 • metody ultradźwiękowej.

Pierwsza z wymienionych metod jest najtańsza i najczęściej wykorzystywana. Warto jednak zwrócić uwagę także na dwie kolejne, ponieważ wykazują znacznie wyższą skuteczność, usuwając do 100% szkodliwych mikroorganizmów.

materiał zewnętrzny

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Gniazdka i przyłącza elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego musisz zadbać o dobre ich rozmieszczenie, a dzięki temu z pewnością budynek stanie się w pełni funkcjonalny. Przy wyborze gniazdek kieruj się również kilkoma kluczowymi zasadami, a wtedy będziesz zadowolony z ich sposobu działania czy wyglądu.

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Zastanawiasz się nad wynajęciem hali namiotowej? W takim razie w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, do jakiego zastosowania jest ona przystosowana. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swoje poszukiwania. Zapewne w swojej okolicy znajdziesz różne hale namiotowe wynajem ich wymaga jednak zwrócenia uwagi na jeszcze wiele innych bardzo ważnych aspektów.

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Chętnie korzystasz z nowoczesnych rozwiązań w domu, biurze lub innym miejscu, gdzie spędzasz sporo czasu? W takim razie na pewno spodobają Ci się dystrybutory do wody. W końcu zapewniają stały dostęp do naprawdę smacznej i czystej wody. Dzięki temu możesz z łatwością zadbać o swoje zdrowie, wysoki poziom koncentracji oraz dobre samopoczucie. Poznaj pozostałe korzyści, jakie zapewnia to urządzenie.

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Nowoczesne, ozdobne, a do tego naprawdę funkcjonalne – właśnie takie są panele akustyczne dekoracyjne, które coraz częściej są wieszane na ścianach. Z ich pomocą możesz jeszcze lepiej podkreślić wyjątkowość aranżacji salonu, sypialni lub innego pomieszczenia. Weź też pod uwagę inne zalety, jakie wyróżniają tego typu wyposażenie.