Spodenki rowerowe – jak wybrać odpowiednie?

artykuły, podróż - porady, Rekreacja, Sprzęt turystyczny

spodenki rowerowe

Odpowiednie przygotowanie do jeżdżenia na rowerze, stanowi podstawę. Jednym spośród koniecznych elementów wyposażenia, będą spodenki rowerowe. Odznaczają się one specjalnie zaprojektowanym fasonem, który znacznie poprawia komfort podczas jazdy. Jak wybrać odpowiednie spodenki na rower? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Rodzaje spodenek rowerowych 

Spodenki rowerowe, można podzielić na te luźne i dopasowane do ciała. Te pierwsze, przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej i dyscyplin zjazdowych w różnorodnym terenie. Spodenki rowerowe w wersji obcisłej, wybierane są przez szosowców, w przypadku których aerodynamiczny opór ma spore znaczenie. Także maratończycy MTB, chcą nowość dobrze dopasowane modele. Kolarskie spodenki przylegające do naszego ciała, można nabyć z szelkami, albo bez nich, jak również w różnych opcjach – ocieplanych albo na wiosnę. Szorty na rower w luźnej wersji, podzielić można na pancerne, zrobione ze sztywnego oraz grubego materiału, który ma chronić cyklistę podczas upadków.

Tego typu spodnie skonstruowano w taki sposób, aby zmieściły pod sobą ochraniacze, dlatego zaleca się je dla osób będących miłośnikami enduro i reszty zjazdowych dyscyplin. Drugą kategorię, stanowią lekkie szorty ze sporą liczbą wentylacyjnych otworów, żeby możliwa była komfortowa jazda, nawet w czasie silnych upałów. Ich zaletę, stanowi cywilny design. Dzięki temu, możemy je nosić w czasie spacerów po lesie albo wycieczek górskich. Także wchodząc do sklepu czy do baru w czasie rowerowych wycieczek, nie trzeba się będzie aż tak rzucać w oczy ,jak miałoby to miejsce w kolarskim, obcisłym trykocie. Spodenki na rower w luźnym wydaniu, zwykle nie mają wkładki, ale możemy za to dokupić do nich bieliźniane spodenki wewnętrzne, które za sprawą konstrukcji siateczkowej, będą świetnie odprowadzały pot i dzięki temu będą przeciwdziałały odparzeniom. Poszukując odpowiednich spodenek na rower, warto zajrzeć na stronę internetową cycleshop.pl, gdzie możemy znaleźć wiele różnych modeli tej części garderoby. 

Spodenki rowerowe z żelową wkładką – co je wyróżnia? 

Podczas jazdy na rowerze, nierzadko dochodzi do powstawania bolesnych odparzeń i otarć. Wówczas warto postawić na zakup specjalnych spodenek rowerowych z żelową wkładką. W tej kategorii, znajdziemy nie tylko damskie spodenki rowerowe, ale także męskie spodenki rowerowe. W sklepach można znaleźć specjalne spodenki rowerowe z wkładką skutecznie odprowadzającą nadmiar wilgoci, a ponadto są w stanie zagwarantować wygodę podczas siedzenia na siodełku, nawet przez dłuższy czas, co jest przydatne szczególnie podczas długich wycieczek rowerowych. 

spodenki rowerowe

Wkładka stanowi ważny wyznacznik komfortu

Można wierzyć, albo nie, iż odpowiednio wybraną wkładka do spodenki rowerowych, może całkowicie odmienić jazdę na lubianym jednośladzie. Zaawansowane pod względem technologicznym wkładki, znacząco odróżniają się od tych jednowarstwowych, tanich pampersów, które można znaleźć w rowerowych spodenkach oferowanych w marketach. Najnowocześniejsze konstrukcje, złożone są z co najmniej kilku warstw mających zmienią gęstość w odpowiednich miejscach. Dzięki temu, można zapobiec otarciom i zagwarantować swobodne przepływanie powietrza, czy też odprowadzanie potu. Tego typu wkładki, zachowują elastyczność, przez co nie krępują ruchów. Wykonuje się je z bakteriostatycznych surowców, celem eliminacji nieprzyjemnej woni. Gęste warstwy w okolicach krocza, jak i na kulszowych guzach, idealnie tłumią drgania i wibracje pochodzące z podłoża, co z kolei eliminuje bóle w obrębie mięśni. 

Podsumowując powyższe warto zauważyć, iż spodenki rowerowe stanowią ważny element ubioru każdego cyklisty. To od ich odpowiedniego wyboru, zależeć będzie komfort podczas jazdy na jednośladzie. Na rynku, dostępne są różne ich modele, zarówno luźne, jak i obcisłe. Dla osób jeżdżących na dłuższe wycieczki, zaleca się specjalne modele spodenek rowerowych z żelową wkładką, która minimalizuje otarcia i odparzenia. 

materiał zewnętrzny

Jak zdrowo jeść w czasie wakacji?

Jak zdrowo jeść w czasie wakacji?

Wakacje za pasem, a jak wakacje to i urlop! Słońce, czas wolny, pyszne jedzenie i zimne picie to właśnie to co kojarzy nam się z latem. Nie po to jednak dbamy o naszą sylwetkę cały rok, by w okresie wakacyjnym zaprzepaścić to objadaniem się bez umiaru niezdrowym jedzeniem.

Beskid – niezapomniane wakacje

Beskid – niezapomniane wakacje

Często mówi się o tym, że uwielbiamy cudze chwalić, a swego nie znamy. To znane przysłowie jest w wielu przypadkach adekwatne, choć przyznać trzeba, że Polacy w kwestii wakacji mocno zmieniają swoje przyzwyczajenia i chętnie wybierają się na wakacje również na naszym krajowym podwórku. Zwłaszcza, że zobaczyć można wspaniałe miejsca i zdobyć cudowne wspomnienia za znacznie mniejsze pieniądze, aniżeli w przypadku wielu znanych zagranicznych kurortów.

Co zabrać na narty

Co zabrać na narty

Nim postawisz pierwsze kroki na stok narciarski, sprawdź co zabrać na narty. Warto odbyć kursy przygotowawcze do niezapomnianych chwil.