Spodenki rowerowe – jak wybrać odpowiednie?

podróż - porady, Rekreacja, Sprzęt turystyczny

spodenki rowerowe

Odpowiednie przygotowanie do jeżdżenia na rowerze, stanowi podstawę. Jednym spośród koniecznych elementów wyposażenia, będą spodenki rowerowe. Odznaczają się one specjalnie zaprojektowanym fasonem, który znacznie poprawia komfort podczas jazdy. Jak wybrać odpowiednie spodenki na rower? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Rodzaje spodenek rowerowych 

Spodenki rowerowe, można podzielić na te luźne i dopasowane do ciała. Te pierwsze, przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej i dyscyplin zjazdowych w różnorodnym terenie. Spodenki rowerowe w wersji obcisłej, wybierane są przez szosowców, w przypadku których aerodynamiczny opór ma spore znaczenie. Także maratończycy MTB, chcą nowość dobrze dopasowane modele. Kolarskie spodenki przylegające do naszego ciała, można nabyć z szelkami, albo bez nich, jak również w różnych opcjach – ocieplanych albo na wiosnę. Szorty na rower w luźnej wersji, podzielić można na pancerne, zrobione ze sztywnego oraz grubego materiału, który ma chronić cyklistę podczas upadków.

Tego typu spodnie skonstruowano w taki sposób, aby zmieściły pod sobą ochraniacze, dlatego zaleca się je dla osób będących miłośnikami enduro i reszty zjazdowych dyscyplin. Drugą kategorię, stanowią lekkie szorty ze sporą liczbą wentylacyjnych otworów, żeby możliwa była komfortowa jazda, nawet w czasie silnych upałów. Ich zaletę, stanowi cywilny design. Dzięki temu, możemy je nosić w czasie spacerów po lesie albo wycieczek górskich. Także wchodząc do sklepu czy do baru w czasie rowerowych wycieczek, nie trzeba się będzie aż tak rzucać w oczy ,jak miałoby to miejsce w kolarskim, obcisłym trykocie. Spodenki na rower w luźnym wydaniu, zwykle nie mają wkładki, ale możemy za to dokupić do nich bieliźniane spodenki wewnętrzne, które za sprawą konstrukcji siateczkowej, będą świetnie odprowadzały pot i dzięki temu będą przeciwdziałały odparzeniom. Poszukując odpowiednich spodenek na rower, warto zajrzeć na stronę internetową cycleshop.pl, gdzie możemy znaleźć wiele różnych modeli tej części garderoby. 

Spodenki rowerowe z żelową wkładką – co je wyróżnia? 

Podczas jazdy na rowerze, nierzadko dochodzi do powstawania bolesnych odparzeń i otarć. Wówczas warto postawić na zakup specjalnych spodenek rowerowych z żelową wkładką. W tej kategorii, znajdziemy nie tylko damskie spodenki rowerowe, ale także męskie spodenki rowerowe. W sklepach można znaleźć specjalne spodenki rowerowe z wkładką skutecznie odprowadzającą nadmiar wilgoci, a ponadto są w stanie zagwarantować wygodę podczas siedzenia na siodełku, nawet przez dłuższy czas, co jest przydatne szczególnie podczas długich wycieczek rowerowych. 

spodenki rowerowe

Wkładka stanowi ważny wyznacznik komfortu

Można wierzyć, albo nie, iż odpowiednio wybraną wkładka do spodenki rowerowych, może całkowicie odmienić jazdę na lubianym jednośladzie. Zaawansowane pod względem technologicznym wkładki, znacząco odróżniają się od tych jednowarstwowych, tanich pampersów, które można znaleźć w rowerowych spodenkach oferowanych w marketach. Najnowocześniejsze konstrukcje, złożone są z co najmniej kilku warstw mających zmienią gęstość w odpowiednich miejscach. Dzięki temu, można zapobiec otarciom i zagwarantować swobodne przepływanie powietrza, czy też odprowadzanie potu. Tego typu wkładki, zachowują elastyczność, przez co nie krępują ruchów. Wykonuje się je z bakteriostatycznych surowców, celem eliminacji nieprzyjemnej woni. Gęste warstwy w okolicach krocza, jak i na kulszowych guzach, idealnie tłumią drgania i wibracje pochodzące z podłoża, co z kolei eliminuje bóle w obrębie mięśni. 

Podsumowując powyższe warto zauważyć, iż spodenki rowerowe stanowią ważny element ubioru każdego cyklisty. To od ich odpowiedniego wyboru, zależeć będzie komfort podczas jazdy na jednośladzie. Na rynku, dostępne są różne ich modele, zarówno luźne, jak i obcisłe. Dla osób jeżdżących na dłuższe wycieczki, zaleca się specjalne modele spodenek rowerowych z żelową wkładką, która minimalizuje otarcia i odparzenia. 

materiał zewnętrzny

Jak wybrać buty dla dziecka w podróż?

Jak wybrać buty dla dziecka w podróż?

Uważnie wybierasz buty trekkingowe — sprawdzasz podeszwę, materiał, dopasowanie do stopy. A co bierzesz pod uwagę, wybierając buty dla dziecka w podróż? Sprawdź, jakim elementom warto się przyjrzeć.

Zawoja – atrakcje, które warto zobaczyć

Zawoja – atrakcje, które warto zobaczyć

Wyjazd w góry to doskonała okazja do tego, aby spędzić czas w zacisznym miejscu i móc odpocząć w pięknym otoczeniu natury. Jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych pozwalających bliżej poznać Beskid Żywiecki jest Zawoja. To największa, a zarazem najdłuższa wieś w Polsce (rozciąga się na około 18 km długości), która leży w bardzo malowniczym miejscu – u jej krańców wznosi się Babia Góra. Jakie atrakcje kryje Zawoja? Sprawdź nasz artykuł

Jesienny wypoczynek w górach

Jesienny wypoczynek w górach

Jesień to idealna pora dla osób lubiących górską ciszę i spokój. Mniejsza ilość turystów sprawia, że wyżynne miejscowości, szczególnie niewielkie miasteczka, nabierają wyjątkowego klimatu. Nie zawsze jednak jest kolorowo. Jesienna pogoda bywa kapryśna, tym samym zamyka turystów w kwaterach. Jednak nie powinno nas to zniechęcić do wyjazdu w góry. Są miejsca, które potrafią zachwycić w każdych warunkach, o każdej porze roku. Jednym z nich jest Ustroń.

Gdzie sprawdzą się buty trekkingowe?

Gdzie sprawdzą się buty trekkingowe?

Buty trekkingowe są często nazywane również butami turystycznymi. Nazwa mówi sama za siebie. Jest to obuwie najczęściej stosowane podczas różnego rodzaju podróży. Jakość użytkowania takich butów jest znacznie wyższa niż w przypadku wielu innych modeli ze sklepowych półek, które nie są przystosowane do danych warunków, jakie możemy spotkać w terenie. Podczas niejednej wyprawy buty tego typu zapewnią nam ochronę, która pozwoli nam w pełni cieszyć się danym wypadem.