Arizona

Arizona to jeden ze stanów USA położony w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Meksykiem na południu, Kalifornią na zachodzie, Nevadą na północy, Utah na północnym wschodzie oraz z Nowym Meksykiem na wschodzie.

współrzędne geograficzne: 35°N 112°W

Stan Arizona ciekawostki


1. Arizona stała się 48. stanem USA, dołączając do Unii 14 lutego 1912 roku.

2. Stolicą i największym miastem Arizony jest Phoenix, które jest również piątym co do wielkości miastem w USA.

zobacz: 10 największych miast w Stanach Zjednoczonych

3. W stanie Arizona znajduje się największa liczba rezerwatów Indian w Stanach Zjednoczonych, w tym rezerwatów Navajo, Hopi i Pima.

4. Arizona ma największą liczbę jeleni i antylop w Stanach Zjednoczonych.

5. W Arizonie znajduje się jeden z siedmiu cudów przyrody – Wielki Kanion (Grand Canyon), który przecina rzeka Kolorado. Wielki Kanion ma długość 446 km, głębokość do 1,6 km oraz szerokość do 29 km.

zobacz: Wielki Kanion Kolorado

6. Arizona jest szóstym co do wielkości stanem USA, zajmując powierzchnię 295 234 km².

7. Saguaro to kaktus, który jest charakterystyczny dla pustyni Sonora w Arizonie, a jego kwiat został ustanowiony jako jeden z symboli stanu.

8. Klimat Arizony jest zróżnicowany, z gorącymi i suchymi pustyniami na południu oraz chłodniejszymi, bardziej wilgotnymi obszarami górskimi na północy.

Arizona

9. W Arizonie znajduje się Petrified Forest National Park, gdzie można podziwiać prehistoryczne, skamieniałe drzewa.

10. Arizona jest jednym z największych producentów miedzi w Stanach Zjednoczonych (kopalnia miedzi Morenci jest jedną z największych na świecie).

zobacz: Miedź ciekawostki

11. Na terenie stanu Arizona panują idealne warunki do przeprowadzania obserwacji komsmicznych. Kitt Peak National Observatory oferuje szereg teleskopów do użytku publicznego.

12. W Arizonie znajduje się Meteor Crater, jeden z najlepiej zachowanych kraterów meteorytowych na Ziemi. Ma 1200 m średnicy i 170 m głębokości. Szacuje się, że powstał około 50 000 lat temu.

zobacz: Meteoryt ciekawostki

13. Jedną z ciekawszych atrakcji w stanie jest Montezuma Castle National Monument. Są to dobrze zachowane, pięciopoziomowe, prekolumbijskie budowle klifowe z około 1100-1425 roku.

14. Arizona jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można znaleźć cztery różne strefy klimatyczne: pustynię, step, las i górską tundrę.

15. W Arizonie znajduje się jedno z największych skupisk grobowców z epoki żelaza w Stanach Zjednoczonych, tzw. Hohokam Pithouse Village, gdzie znajdują się pozostałości domów mieszkalnych i ceremonialnych z okresu 450-1450 n.e.

16. W Arizonie znajduje się jeden z największych systemów irygacyjnych na świecie, zbudowany przez plemię Hohokam około 600-1450 n.e.

17. W Arizonie znajduje się jeden z największych rezerwuarów wodnych w USA, Lake Mead, utworzony przez tamę Hoovera na rzece Kolorado.

18. Arizona jest jednym z dwóch stanów, w których nie ma zmiany czasu (drugim jest Hawaje).

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Stan Arizona pytania


Z jakimi stanami graniczy Arizona?

Arizona graniczy z czterema stanami USA: Kalifornią na zachodzie, Nevadą na północnym zachodzie, Utah na północy i Nowym Meksykiem na wschodzie. Południową granicę stanu tworzy międzynarodowa granica z Meksykiem.

zobacz: Meksyk ciekawostki

Jaką powierzchnię ma Arizona?

295 234 km².

Ile osób zamieszkuje Arizonę?

Około 7 300 000 osób (2021).

Jakie są największe miasta w stanie Arizona?

Największe miasta w Arizonie to Phoenix (stolica stanu), Tucson, Mesa, Chandler i Scottsdale.

zobacz: Phoenix ciekawostki

W jakiej strefie czasowej znajduje się Arizona?

Arizona znajduje się w strefie czasowej Mountain Standard Time (MST). Co ciekawe, Arizona nie przestrzega czasu letniego (z wyjątkiem terytorium Plemienia Navajo), więc czas w Arizonie nie zmienia się w ciągu roku.

Jaki język urzędowy jest w stanie Arizona?

Język angielski (74,1%). Drugim najczęściej używanym językiem jest hiszpański (19,5%).

Jakie jest klimat na Arizonie?

Klimat Arizony jest różnorodny. Na południu stanu dominuje klimat pustynny z bardzo gorącymi latami i łagodnymi zimami. W północnej części stanu, w tym na płaskowyżu Kolorado, klimat jest bardziej kontynentalny z chłodniejszymi zimami i umiarkowanie ciepłymi latami.

Ilu Polaków mieszka w stanie Arizona?

153 023 (2021).

Jaką długość i szerokość ma stan Arizona?

Długość 645 km, szerokość 500 km.

Jaki jest najwyższy szczyt w stanie Arizona?

Humphreys Peak (3 852 m n.p.m.).

Jaka jest gęstość zaludnienia w stanie Arizona?

Około 24 osoby/km².

Jaki jest średni dochód gospodarstwa domowego w stanie Arizona?

65 913 $ (2020).

Jaka jest oczekiwana długość życia w stanie Arizona?

79,1 lat.

Ile procent osób w stanie Arizona żyje w ubóstwie?

12,8% (2020).

Ile procent osób w wieku +25 lat ukończyło studia w stanie Arizona?

31,2% (2020).

Dodaj pytanie / odpowiedź

w budowie

Stan Dakota Południowa

Stan Dakota Południowa

Dakota Południowa to stan położony w środkowo-zachodniej części USA, słynący z malowniczych krajobrazów, w tym gór, rzek i jezior, a także bogatej historii związanej z kulturą indiańską i kolonialnymi czasami.

Stan Connecticut

Stan Connecticut

Connecticut to niewielki stan w północno-wschodniej części USA, słynący z pięknych nadmorskich miasteczek, bogatej historii związanej z kolonialnymi czasami oraz wysokiego poziomu życia i edukacji.

Stan Arkansas

Stan Arkansas

Arkansas to stan położony w południowo-środkowej części USA, znanym z pięknych krajobrazów, górskich szlaków turystycznych, a także bogatej historii związanej z wojną secesyjną.

Brazylia ciekawostki – część 6

Brazylia ciekawostki – część 6

Najdłuższą jaskinią w Brazylii jest Boavista. Ma 114 km. Brazylia drugim najbardziej zalesionym krajem na świecie (powierzchnia lasów: 477 698 000 ha). Na plaży w Copacabana 31 grudnia 1994 roku zorganizowany został koncert sylwestrowy, który zgromadził ponad 3 500 000 osób.