Szukasz ciszy i spokoju na Mazurach? Poznaj okolice Puszczy Piskiej

ciekawe miejsca, Mazury, Polska

okolice Puszczy Piskiej

Mazury, znane z największych jezior w Polsce, to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na letni wypoczynek. Giżycko, Mrągowo, Mikołajki – te miasta co roku ściągają rzeszę osób zainteresowanych żeglarstwem i sportami wodnymi. Mazury to jednak nie tylko żagle, szanty i szalona zabawa wieczorami. Jeśli szukacie spokojnego miejsca na letni wyjazd, poznajcie okolice Puszczy Piskiej.

Południowa część Mazur, bliżej granicy z województwami Mazowieckim i Podlaskim to okolica, w której wciąż można znaleźć ciszę i spokój. Znajduje się tam Puszcza Piska – największy mazurski kompleks leśny, którego połowę obejmuje Mazurski Park Krajobrazowy. Jeśli jesteście miłośnikami dzikiej przyrody, spędzania czasu na łonie natury i wędkowania, będzie to dla was idealne miejsce na letni wypoczynek.

Gdzie nocować na południowych Mazurach?

Puszcza Piska oferuje wiele ciekawych miejsc noclegowych. Na osoby lubiące mieszkać w domkach letniskowych czeka na przykład usytuowany tuż przy jeziorze Wiartel, ukryty w lesie ośrodek wczasowy na mazurach. W tej okolicy można również znaleźć pokój w pensjonacie, kwatery prywatne, jak i miejsca na polach namiotowych. Jeśli interesuje was dobry ośrodek wypoczynkowy, sprawdźcie wcześniej, jakie zapewnia warunki i czy spełniają one wasze potrzeby i wymagania. Rodziny z dziećmi docenią na pewno dostępność placu zabaw i bezpiecznej plaży z łagodnym zejściem do jeziora. Miłośnicy żeglarstwa będą zwracać uwagę na dostęp do przystani, a wędkarze na możliwość skorzystania z legalnego łowiska. Na szczęście Mazury to miejsce, gdzie każdy bez problemu znajdzie dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Gratka dla miłośników dzikiej przyrody

Decydując się na wypoczynek na terenie Puszczy Piskiej nie trzeba daleko jechać, żeby korzystać z dobrodziejstw aktywności na łonie natury. Warto jednak wybrać się w miejsca, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Jednym z nich jest Popielno, gdzie znajduje się Stacja Badawcza PAN, zajmująca się hodowlą i ochroną zwierząt takich jak bobry czy koniki polskie. Kolejną tego typu atrakcją jest Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo – można tam zobaczyć zwierzęta należące do gatunków zagrożonych wyginięciem, m.in. głuszce czy rysie. Natomiast na amatorów wypoczynku na wodzie czekają szlaki kajakowe lokalnej rzeki Krutyni. Są one uważane za jedne z najpiękniejszych w Polsce, a najbardziej niezapomniane widoki rozciągają się właśnie z pokładu kajaka.

Pisz – miasto najbliższe Puszczy Piskiej

Miastem położonym najbliżej Puszczy Piskiej jest Pisz. Warto je odwiedzić przy okazji pobytu nad Jeziorem Wiartel, Brzozolasek czy Jeziorem Nidzkim. Jest to miejscowość o bardzo bogatej historii – warto dowiedzieć się o niej więcej w Muzeum Ziemi Piskiej. Co jeszcze można tam zwiedzić? Bardzo ładnie prezentują się neogotycki Ratusz, rynek, wieża ciśnień z punktem widokowym i wieża kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (najstarszy zabytek w Piszu), a także schron Regelbau 502 – jedyny tego typu zabytek w Polsce.

materiał zewnętrzny

Tłumy na urlopie – dlaczego warto ich unikać?

Tłumy na urlopie – dlaczego warto ich unikać?

Wakacje to czas wypoczynku i relaksu, jednak dla wielu osób również okazja do zwiedzania nowych miejsc i poznawania nowych kultur. Niestety, popularne atrakcje turystyczne często są przeludnione, co może skutecznie zepsuć radość z wyjazdu. Dlaczego warto unikać tłumów na urlopie i jakie są alternatywne opcje dla zwiedzających?

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego jest Tykocin. To niewielkie miasteczko bywa nazywane turystyczną perłą Podlasia. Czy faktycznie zasłużyło na tak zaszczytne miano? Oto najważniejsze atrakcje i zabytki w Tykocinie!

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Rokrocznie ogromna liczba osób odwiedza Mazury. Kuszą one nie tylko żeglarzy i wędkarzy, ale również osoby spragnione spacerów na świeżym powietrzu i wędrówek po leśnych ostępach. Co takiego wyjątkowego jest w tym regionie Polski, że co roku ściąga tam tyle ludzi?

Najpiękniejsze miejsca pod Zakopanem

Najpiękniejsze miejsca pod Zakopanem

Wybierając się w Tatry, najczęściej myślimy o Zakopanem. To miasto w sezonie przyciąga ogromne ilości turystów, przez co może robić się tłoczno. Dzięki rozwojowi turystyki rozwija się również miasto – w Zakopanem znajdziemy coraz więcej restauracji z szerokim wyborem dań, miejsc noclegowych, atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jednak wiele osób poszukuje spokojniejszych miejsc, gdzie można odnaleźć ducha Tatr.