Trekking w Dolomitach – via ferraty

artykuły, ciekawe miejsca, podróż - porady, Włochy

Trekking w Dolomitach

W nowy rok wchodzimy z nowymi postanowieniami. Planujemy odchudzanie, rozpoczęcie nauki języka obcego, zdrowsze odżywianie, więcej ruchu czy zwolnienie tempa życia.

Tymczasem wielu z nas poniedziałek zaczyna poranną kawą i szybkim tostem, z natłokiem myśli, kłębiących się w głowie. Co dzisiaj mam zrobić? Z kim się spotykam? Gdzie są moje dokumenty? Jakie dziś mam zajęcia dodatkowe? Pod koniec dnia duży procent z nas ledwie wiąże energetyczny koniec z końcem. Po pracy dodatkowo dojazd zakorkowanymi ulicami do wychłodzonego domu, kolejny ogrom obowiązków. Padamy ze zmęczenia na twarz tylko po to, żeby w nagrodę dostać taki sam… wtorek. A potem środę. I czwartek… I tak dalej!

Kiedy czujemy, że życie ucieka nam przez palce, warto pomyśleć o swoim zdrowiu, dobrym samopoczuciu oraz dobrostanie psychicznym i rozważyć aktywne spędzanie wolnego czasu. Mniej wymagający zadowolą się łagodnymi szlakami, wycieczkami rowerowymi czy towarzyskimi rozgrywkami siatkówki bądź koszykówki. Z kolei dla poszukiwaczy mocniejszych wrażeń korzystnym, a zarazem przyjemnym, przełamaniem rutyny i biurowego bezruchu może być trekking.

Dlaczego warto wybrać się w Dolomity?

Dolomity to idealne miejsce dla osób pragnących aktywnie spędzić wolny czas. Rozległe doliny, potężne połacie pagórkowatych pastwisk i liczne, drobne stawiki to ich znak rozpoznawczy. Dolomity mają mocno rozbudowaną bazę trekkingową, z licznymi miejscami noclegowymi i łatwym dojściem z dolin do ciekawych miejsc i punktów widokowych. Jako jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na mapie Włoch, przyciąga turystów z całego świata.

Dolomity rajem dla miłośników via ferrat

Via ferrata do specjalny szlak górski, usiany linami asekuracyjnymi, metalowymi szczeblami i drabinkami, które mają umożliwić bezpieczne przebycie najtrudniejszych odcinków trasy.

Pokonywanie szlaków turystycznych o wspinaczkowym charakterze staje się coraz bardziej popularną formą aktywnego wypoczynku w górach – niejednego kusi podniebna przygoda, dreszczyk niepokoju i ekstremalne przeżycia w otoczeniu alpejskich skał.

Najwięcej tego typu tras znajduje się we Włoszech.

Przed wyborem właściwej dla siebie opcji warto zapoznać się dokładnie z czasem jaki potrzebny jest na jego pokonanie oraz poziomem trudności. Najłatwiejsze ferraty są dostosowane dla najmłodszych, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi trzeba mieć odpowiednią kondycję fizyczną i doświadczenie.

Przy pokonywaniu ferrat najważniejsze jest bezpieczeństwo, które zagwarantuje nam dobór profesjonalnego sprzętu.

Podstawowy ekwipunek na via ferraty:

  • uprząż,
  • lonża,
  • wygodny kask,
  • buty ze sztywną podeszwą.

Najpopularniejsze ferraty w Dolomitach:

  • Brigata Tridentina (masyw Sella),
  • Via ferrata Giovanni Lipella,
  • Ferrata Magnifici Quattro,
  • Ferrata Michielli Strobel na Punta Fiames.

Via ferraty w Dolomitach z przewodnikiem

Zanim jednak damy się ponieść nadmiernemu optymizmowi, warto obiektywnie ocenić swoje możliwości i przemyśleć zaangażowanie przewodnika. Takie rozwiązanie pomoże nam nie tylko w bezpiecznym pokonaniu trasy – pozwoli nam również głębiej wczuć się w atmosferę miejsca, dzięki poznaniu jego historii.

Odwiedzając stronę przewodnik-tatrzanski.com.pl znajdziecie informacje na temat kameralnych wypraw o różnym stopniu trudności, w niewielkich grupach, pod okiem certyfikowanego przewodnika UIMLA. Wszystkie formalności (noclegi, ubezpieczenia, opłaty, składki i transporty) są zdejmowane z barków klienta, by ten mógł się cieszyć alpejskim wypoczynkiem bez dodatkowego obciążenia.

Czy jesteś w gotowości na wyzwanie? Odważ się zbadać swoją wytrzymałość, poznać swoje limity, przetestować sprawność fizyczną. Zobacz przepiękne krajobrazy odziane w mgliste poranki i ogniste zachody słońca. Wybierz Dolomity!

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?