Trekking w Dolomitach – via ferraty

artykuły, ciekawe miejsca, podróż - porady, Włochy

Trekking w Dolomitach

W nowy rok wchodzimy z nowymi postanowieniami. Planujemy odchudzanie, rozpoczęcie nauki języka obcego, zdrowsze odżywianie, więcej ruchu czy zwolnienie tempa życia.

Tymczasem wielu z nas poniedziałek zaczyna poranną kawą i szybkim tostem, z natłokiem myśli, kłębiących się w głowie. Co dzisiaj mam zrobić? Z kim się spotykam? Gdzie są moje dokumenty? Jakie dziś mam zajęcia dodatkowe? Pod koniec dnia duży procent z nas ledwie wiąże energetyczny koniec z końcem. Po pracy dodatkowo dojazd zakorkowanymi ulicami do wychłodzonego domu, kolejny ogrom obowiązków. Padamy ze zmęczenia na twarz tylko po to, żeby w nagrodę dostać taki sam… wtorek. A potem środę. I czwartek… I tak dalej!

Kiedy czujemy, że życie ucieka nam przez palce, warto pomyśleć o swoim zdrowiu, dobrym samopoczuciu oraz dobrostanie psychicznym i rozważyć aktywne spędzanie wolnego czasu. Mniej wymagający zadowolą się łagodnymi szlakami, wycieczkami rowerowymi czy towarzyskimi rozgrywkami siatkówki bądź koszykówki. Z kolei dla poszukiwaczy mocniejszych wrażeń korzystnym, a zarazem przyjemnym, przełamaniem rutyny i biurowego bezruchu może być trekking.

Dlaczego warto wybrać się w Dolomity?

Dolomity to idealne miejsce dla osób pragnących aktywnie spędzić wolny czas. Rozległe doliny, potężne połacie pagórkowatych pastwisk i liczne, drobne stawiki to ich znak rozpoznawczy. Dolomity mają mocno rozbudowaną bazę trekkingową, z licznymi miejscami noclegowymi i łatwym dojściem z dolin do ciekawych miejsc i punktów widokowych. Jako jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na mapie Włoch, przyciąga turystów z całego świata.

Dolomity rajem dla miłośników via ferrat

Via ferrata do specjalny szlak górski, usiany linami asekuracyjnymi, metalowymi szczeblami i drabinkami, które mają umożliwić bezpieczne przebycie najtrudniejszych odcinków trasy.

Pokonywanie szlaków turystycznych o wspinaczkowym charakterze staje się coraz bardziej popularną formą aktywnego wypoczynku w górach – niejednego kusi podniebna przygoda, dreszczyk niepokoju i ekstremalne przeżycia w otoczeniu alpejskich skał.

Najwięcej tego typu tras znajduje się we Włoszech.

Przed wyborem właściwej dla siebie opcji warto zapoznać się dokładnie z czasem jaki potrzebny jest na jego pokonanie oraz poziomem trudności. Najłatwiejsze ferraty są dostosowane dla najmłodszych, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi trzeba mieć odpowiednią kondycję fizyczną i doświadczenie.

Przy pokonywaniu ferrat najważniejsze jest bezpieczeństwo, które zagwarantuje nam dobór profesjonalnego sprzętu.

Podstawowy ekwipunek na via ferraty:

  • uprząż,
  • lonża,
  • wygodny kask,
  • buty ze sztywną podeszwą.

Najpopularniejsze ferraty w Dolomitach:

  • Brigata Tridentina (masyw Sella),
  • Via ferrata Giovanni Lipella,
  • Ferrata Magnifici Quattro,
  • Ferrata Michielli Strobel na Punta Fiames.

Via ferraty w Dolomitach z przewodnikiem

Zanim jednak damy się ponieść nadmiernemu optymizmowi, warto obiektywnie ocenić swoje możliwości i przemyśleć zaangażowanie przewodnika. Takie rozwiązanie pomoże nam nie tylko w bezpiecznym pokonaniu trasy – pozwoli nam również głębiej wczuć się w atmosferę miejsca, dzięki poznaniu jego historii.

Odwiedzając stronę przewodnik-tatrzanski.com.pl znajdziecie informacje na temat kameralnych wypraw o różnym stopniu trudności, w niewielkich grupach, pod okiem certyfikowanego przewodnika UIMLA. Wszystkie formalności (noclegi, ubezpieczenia, opłaty, składki i transporty) są zdejmowane z barków klienta, by ten mógł się cieszyć alpejskim wypoczynkiem bez dodatkowego obciążenia.

Czy jesteś w gotowości na wyzwanie? Odważ się zbadać swoją wytrzymałość, poznać swoje limity, przetestować sprawność fizyczną. Zobacz przepiękne krajobrazy odziane w mgliste poranki i ogniste zachody słońca. Wybierz Dolomity!

Przygoda życia w Zambii – ciekawostki i atrakcje południowoafrykańskiego kraju

Przygoda życia w Zambii – ciekawostki i atrakcje południowoafrykańskiego kraju

Jeden z najbiedniejszych krajów świata, który cechuje niebywałe bogactwo naturalne. Zambia to wyjątkowe miejsce, które zachwyci każdego turystę. Można tam przeżyć prawdziwą przygodę życia wyruszając na dzikie safari lub skacząc na bungee tuż przy Wodospadach Wiktorii. Co, jeśli marzy się o nieco spokojniejszych atrakcjach? To także jest możliwe. W Zambii odnajdą się zarówno poszukiwacze mocnych wrażeń, jak i miłośnicy malowniczych krajobrazów. Jakie są najważniejsze atrakcje Zambii oraz co należy wiedzieć przed podróżą? Oto najistotniejsze informacje dla osób pragnących poznać ten wyjątkowy kraj.

Wylot z Modlina? Jaki parking wybrać

Wylot z Modlina? Jaki parking wybrać

Modlin także jest idealnym miejscem do poszukania tam miejsca parkingowego, jeśli już wkrótce planujesz wylot do innego kraju. Tych na szczęście nie brakuje, więc nie musisz się tym martwić.

Wenecja ciekawostki

Wenecja ciekawostki

Wenecja jest to jedno z najbardziej znanych miast na świecie, zbudowane na archipelagu 118 małych wysp, oddzielonych kanałami. Wenecja założona została w 42 roku przez osoby uciekające przed barbarzyńskim plemieniem Hunów.

Wczasy w towarzystwie natury – te kierunki musisz poznać!

Wczasy w towarzystwie natury – te kierunki musisz poznać!

Miejski zgiełk, nadmiar obowiązków, życie w pędzie i z zegarkiem w dłoni. Każdego dnia narażeni jesteśmy na stres, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nic więc dziwnego, że z niecierpliwością czekamy na urlop – np. w towarzystwie piaszczystych plaż i krystalicznie czystych wód. Z myślą o nadchodzących wakacjach i zbliżających się ciepłych miesiącach, przygotowaliśmy inspiracje na spokojne, urokliwe i egzotyczne wczasy.