Turcja historia

historia, Turcja

Turcja historia

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Turcji (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-10 17:34:53

27 ciekawostek o historii Turcji

1. Imperium Osmańskie, jako jedyne państwo na świecie nie uznało rozbiorów Polski.

Autor: kebabożerca

2. Mustafa Kemal Atatürk został w 1923 roku pierwszym prezydentem w kraju. W ciągu 15 lat rządów wprowadził m.in. Kalendarz gregoriański, alfabet łaciński, nazwiska, autorytarny rząd i europeizację kraju.

Autor: leon

3. W Turcji nikt nie trzyma kotów w domu, ponieważ według historii jeden z nich odważył się podrapać Mahometa.

Autor: Majka

4. Można w Turcji zobaczyć posąg konia trojańskiego, wojna trojańska rozgrywała się m. in. na terenie zachodniej Turcji.

5. Z Turcji pochodzi wiele postaci historycznych m. in. biblijny Abraham, Paweł Apostoł, Homer – poeta, gawędziarz Ezopa.

6. Słynne słowa Juliusza Cezara “Veni, vidi, vici” zostały wypowiedziane po wygraniu walki z królestwem Pontu w północno – wschodniej Turcji.

Autor: Paulina

7. Kraj ten powstał 29 października 1923 na “gruzach” Imperium Osmańskiego.

Autor: poznajnieznane

8. Kraj ten wstąpił do ONZ 24 października 1945 r.

Autor: Statyk

9. 18 lutego 1952 roku Turcja dołączyła do organizacji polityczno-wojskowej zwanej NATO jako jedno z niewielu muzułmańskich państw w sojuszu. Było to ważne dla Zachodu, ponieważ Turcja miała strategiczne położenie między Europą a ZSRR.

zobacz: 10 ciekawostek o NATO

10. Pierwsze cywilizacje na terenach dzisiejszej Turcji pojawiły się już ponad 10 tysięcy lat temu. Jednym z najstarszych znanych miast świata jest Çatalhöyük, które istniało około 7400 lat p.n.e. Ludzie tam budowali domy bez drzwi, a do środka wchodzili przez dach.

11. Troja, którą rozsławiła opowieść o wojnie trojańskiej z “Iliady” Homera, naprawdę istniała i znajdowała się w dzisiejszej Turcji. Ruiny tego starożytnego miasta odkrył niemiecki archeolog Heinrich Schliemann w XIX wieku.

12. W starożytności Anatolia (kraina historyczna w Turcji) była domem dla wielu potężnych cywilizacji, m.in. Hetytów, Lidyjczyków i Frygijczyków. Lidyjczycy jako pierwsi na świecie zaczęli używać monet do handlu, około VII wieku p.n.e.

13. W VI wieku p.n.e. tereny Anatolii podbiło Imperium Perskie. Dariusz I kazał wybudować Królewską Drogę, która łączyła Sardy w Anatolii z Suzą w Persji i miała ponad 2500 km długości.

14. Aleksander Wielki w IV wieku p.n.e. podbił Anatolię i pokonał Persów, rozpoczynając okres wpływów greckich. Miasta takie jak Efez, Pergamon i Milety stały się ważnymi ośrodkami kultury i nauki.

15. Rzymianie przejęli kontrolę nad Anatolią w II wieku p.n.e., a później w 330 roku cesarz Konstantyn Wielki uczynił Bizancjum nową stolicą Imperium Rzymskiego, zmieniając jego nazwę na Konstantynopol.

16. Po podziale Imperium Rzymskiego w 395 roku Konstantynopol stał się stolicą Cesarstwa Bizantyńskiego, które przetrwało ponad 1000 lat. Było jednym z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych państw średniowiecza.

17. W 1453 roku sułtan Mehmed II zdobył Konstantynopol, kończąc istnienie Bizancjum. Miasto zostało stolicą Imperium Osmańskiego i przemianowane na Stambuł. Zdobycie Konstantynopola uznaje się za koniec średniowiecza.

18. Imperium Osmańskie przez kilka wieków było jedną z największych potęg świata. Pod rządami Sulejmana Wspaniałego (1520–1566) obejmowało tereny od Europy Środkowej po Afrykę Północną i Bliski Wschód.

19. Osmańscy sułtani byli także kalifami, czyli przywódcami religijnymi świata muzułmańskiego. Po raz pierwszy tytuł ten przyjęto w XVI wieku, po podboju Egiptu.

20. W XVI i XVII wieku Imperium Osmańskie wielokrotnie próbowało zdobyć Wiedeń. Największa próba miała miejsce w 1683 roku podczas II oblężenia Wiednia, które zakończyło się klęską Osmanów i początkiem ich powolnego upadku.

21. W XIX wieku Imperium Osmańskie było nazywane “chorym człowiekiem Europy”, ponieważ traciło swoje terytoria i miało poważne problemy gospodarcze i polityczne.

22. Podczas I wojny światowej Imperium Osmańskie sprzymierzyło się z Niemcami i Austro-Węgrami. Po klęsce w 1918 roku Turcja została podzielona między zwycięskie państwa, a Stambuł i Izmir znalazły się pod okupacją.

23. Mustafa Kemal Atatürk, bohater wojny o niepodległość Turcji (1919–1923), doprowadził do utworzenia Republiki Turcji. 29 października 1923 roku ogłoszono powstanie nowego państwa, a Atatürk został jego pierwszym prezydentem.

24. Atatürk przeprowadził wiele reform, które zmieniły Turcję w nowoczesne państwo. Wprowadził alfabet łaciński zamiast arabskiego, zakazał noszenia fezu i oddzielił religię od państwa.

25. Do 1930 roku Turcja była nazywana oficjalnie Imperium Osmańskim, a nazwa “Turcja” stała się jej oficjalną nazwą dopiero po reformach Atatürka.

26. Podczas II wojny światowej Turcja była neutralna, ale dopiero w 1945 roku wypowiedziała wojnę Niemcom, aby dołączyć do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako państwo założycielskie.

27. W 1974 roku Turcja przeprowadziła inwazję na Cypr, zajmując północną część wyspy. Konflikt trwa do dziś, a Cypr Północny jest uznawany tylko przez Turcję.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.

17 ciekawostek o pracy w Holandii

17 ciekawostek o pracy w Holandii

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.

25 ciekawostek o historii Peru

25 ciekawostek o historii Peru

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Węgier (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Węgry planują budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych, a energia słoneczna stanowiła 88% produkcji energii odnawialnej w 2023 roku.

Nasi eksperci z Turcji


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...