Turystyka górska – bezpieczeństwo i komfort na szlaku

polskie góry, porady, Sprzęt turystyczny

trekking

Góry są nie tylko piękne, ale również wymagające i niebezpiecznie. Zachwyt nad widokami może nagle przerwać gwałtowna zmiana pogoda. Ciemne chmury napływające na błękitne niebo dla nieprzygotowanej osoby mogą oznaczać poważne kłopoty… Wyruszając na górski szlak, trzeba być gotowym na wszystko. Brak wyobraźni, zbyt duża pewność siebie, nieodpowiedzialność, czy ignorowanie ostrzeżeń może doprowadzić do tragedii.

Rocznie setki osób potrzebuje pomocy TOPR. Dużo mniej pracy czekałoby ratowników, gdyby turyści z większym respektem podchodzili do gór. Nie jest to wypad za miasto, gdzie pomoc mamy „na wyciągnięcie ręki”. Wypadki się zdarzają, jesteśmy tylko ludźmi. Nawet osoby doświadczone mogą popełnić błąd. Dobrze jest jednak zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia takich sytuacji odpowiednio się przygotowując. Sprawdź, co należy zabrać na górską wędrówkę, aby bezpiecznie i komfortowo spędzić czas.

góry

Wygodne buty chroniące kostkę przed skręceniem

W turystyce pieszej najważniejszą częścią ubioru są odpowiednio dobrane buty. To one przez wiele godzin muszą dźwigać ciężar naszego ciała, zapewniając pewny, stabilny krok. Producenci butów stosują coraz to nowsze technologie pozwalające uzyskać buty wygodne, bezpieczne i wytrzymałe.

Bardzo częstym urazem w górach jest skręcenie kostki. Wystarczy chwila nieuwagi i śliski kamień może zakończyć naszą wędrówkę. Przed tego typu wypadkami uchronią nas wysokie buty trekkingowe https://allegro.pl/kategoria/obuwie-trekkingowe-wysokie-147803

Warto również zainwestować w dobrej jakości skarpetki trekkingowe. Zapewnią nam dodatkową ochronę przed odciskami, otarciami i wilgocią w bucie.

Ochrona ciała przed wychłodzeniem

Wędrówki po górskich szlakach wiążą się z ciągłym wysiłkiem fizycznym. Pot oblewający nasze ciało w chłodne dni może szybko doprowadzić do wychłodzenia organizmu i przeziębienia. Problem ten może w łatwy sposób rozwiązać bielizna termoaktywna https://allegro.pl/kategoria/odziez-bielizna-termoaktywna-147810. Nie ogranicza naszych ruchów, jednocześnie utrzymując pot z dala od ciała. Zimą chroni nas przed wyziębieniem, a latem przed przegrzaniem.

Dodatkowa ochrona przed wiatrem i deszczem

Pogoda w górach może zaskoczyć nawet doświadczonych piechurów. Niezwykle trudno jest przewidzieć, czy na bezchmurnym niebie, nagle nie zaczną formować się deszczowe chmury.

Zmiany pogody często występują tak gwałtownie, że nie ma możliwości w porę znaleźć suche schronienie. Aby komfortowo przemierzać szlaki nawet w deszczowej aurze, koniecznie trzeba zabrać ze sobą odzież, która ochroni nas przed opadami i wiatrem. Może być to cienka kurtka z kapturem, która nie zajmie nam dużo miejsca w plecaku.

Elektronika przydatna w górach

Przebywanie w górach to doskonały moment, aby odciąć się od życia codziennego, poczuć bliskość z naturą. Czym mniej sprzętu elektronicznego zabierzemy ze sobą tym lepiej. Są jednak urządzenia, które dla własnego bezpieczeństwa musimy mieć. Najważniejszy jest telefon, który w razie wypadku może uratować nam życie. Idealnie sprawdzą się modele wytrzymałe, z dużą pojemnością baterii. Dobrze mieć również ze sobą naładowany powerbank.

Kolejną bardzo ważna rzeczą, która musi się znaleźć w naszym ekwipunku jest latarka. Może zdarzyć się tak, że nie zdążymy dotrzeć do noclegowni przed zachodem słońca. Bez dobrego oświetlenia, każdy krok staje się niebezpieczny. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się latarka czołowa, która nie zajmuje rąk. Mocne źródło światła może nam również uratować życie w kryzysowej sytuacji, pomagając ratownikom zlokalizować nasze położenie. Pakując plecak przed górską wyprawą pamiętajcie, żeby zabrać latarki https://allegro.pl/kategoria/latarki-i-lampy-latarki-258182.

latarka w lesie

Cały sprzęt elektroniczny musimy chronić przed wilgocią. Najlepiej do tego celu sprawdzą się wodoodporne pokrowce lub mocne worki strunowe.

Jedzenie i picie na górskich szlakach

Przemierzanie górskich szlaków wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Bez dostarczania odpowiedniej ilości energii, możemy szybko opaść z sił. Dobrze mieć ze sobą batony energetyzujące, konserwy turystyczne lub lekkie i pożywne jedzenie liofilizowane. Do picia doskonale sprawdzi się termos gorącej czekolady, kawy lub herbaty. Wybierając się na dłuższa wyprawę warto zabrać palnik turystyczny, który pozwoli nam przygotować ciepły posiłek.

Urlop w malowniczo położonej Szczawnicy

Urlop w malowniczo położonej Szczawnicy

Szczawnica to niezwykle czarujące miasto uzdrowiskowe znajdujące się na pograniczu Beskidów Zachodnich oraz Pienin. Uroku dodaje również fakt, że leży ono nad przepięknym potokiem Grajcarek.

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek odwołania imprezy turystycznej?

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek odwołania imprezy turystycznej?

Nikt nie lubi, gdy planowana podróż nie może dojść do skutku. Jednak o ile z rozczarowaniem i zawodem dość łatwo możemy sobie poradzić, to finansowe konsekwencje odwołanej podróży mogą być bardzo dotkliwe. Proces odzyskiwania środków bywa trudny, długotrwały, a w wielu przypadkach – całkowicie niemożliwy. Warto więc rozważyć zakup ubezpieczenia kosztów imprezy turystycznej.

Noclegi w Karpaczu – jak wybrać odpowiednie dla siebie miejsce noclegowe?

Noclegi w Karpaczu – jak wybrać odpowiednie dla siebie miejsce noclegowe?

Karpacz jest jednym z tych miejsc, które z roku na rok zyskują na popularności. Wielu turystów coraz bardziej docenia Karkonosze, Śnieżkę czy ogrom lokalnych atrakcji. Na popularność Karpacza i jego okolic wpływa również nieprzeciętna baza noclegowa czy ceny, które potrafią być znacznie korzystniejsze, niż w innych, najpopularniejszych miejscowościach turystycznych w Polsce. Aby jednak cieszyć się doskonałym noclegiem, warto wybrać odpowiedni dla siebie nocleg.

Czym powinien wyróżniać się sklep internetowy z kawą?

Czym powinien wyróżniać się sklep internetowy z kawą?

Sklep internetowy z kawą to miejsce, w którym nawet najbardziej wymagający miłośnik kawy powinien znaleźć swoją ulubioną mieszankę. Na rynku dostępnych jest wiele ofert i każda z nich próbuje na skusić czymś innym. Zastanówmy się, co takiego powinien mieć dobry sklep internetowy, abyśmy chcieli zrobić w nim zakupy.