Turystyka górska – bezpieczeństwo i komfort na szlaku

polskie góry, porady, Sprzęt turystyczny

trekking

Góry są nie tylko piękne, ale również wymagające i niebezpiecznie. Zachwyt nad widokami może nagle przerwać gwałtowna zmiana pogoda. Ciemne chmury napływające na błękitne niebo dla nieprzygotowanej osoby mogą oznaczać poważne kłopoty… Wyruszając na górski szlak, trzeba być gotowym na wszystko. Brak wyobraźni, zbyt duża pewność siebie, nieodpowiedzialność, czy ignorowanie ostrzeżeń może doprowadzić do tragedii.

Rocznie setki osób potrzebuje pomocy TOPR. Dużo mniej pracy czekałoby ratowników, gdyby turyści z większym respektem podchodzili do gór. Nie jest to wypad za miasto, gdzie pomoc mamy „na wyciągnięcie ręki”. Wypadki się zdarzają, jesteśmy tylko ludźmi. Nawet osoby doświadczone mogą popełnić błąd. Dobrze jest jednak zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia takich sytuacji odpowiednio się przygotowując. Sprawdź, co należy zabrać na górską wędrówkę, aby bezpiecznie i komfortowo spędzić czas.

góry

Wygodne buty chroniące kostkę przed skręceniem

W turystyce pieszej najważniejszą częścią ubioru są odpowiednio dobrane buty. To one przez wiele godzin muszą dźwigać ciężar naszego ciała, zapewniając pewny, stabilny krok. Producenci butów stosują coraz to nowsze technologie pozwalające uzyskać buty wygodne, bezpieczne i wytrzymałe.

Bardzo częstym urazem w górach jest skręcenie kostki. Wystarczy chwila nieuwagi i śliski kamień może zakończyć naszą wędrówkę. Przed tego typu wypadkami uchronią nas wysokie buty trekkingowe https://allegro.pl/kategoria/obuwie-trekkingowe-wysokie-147803

Warto również zainwestować w dobrej jakości skarpetki trekkingowe. Zapewnią nam dodatkową ochronę przed odciskami, otarciami i wilgocią w bucie.

Ochrona ciała przed wychłodzeniem

Wędrówki po górskich szlakach wiążą się z ciągłym wysiłkiem fizycznym. Pot oblewający nasze ciało w chłodne dni może szybko doprowadzić do wychłodzenia organizmu i przeziębienia. Problem ten może w łatwy sposób rozwiązać bielizna termoaktywna https://allegro.pl/kategoria/odziez-bielizna-termoaktywna-147810. Nie ogranicza naszych ruchów, jednocześnie utrzymując pot z dala od ciała. Zimą chroni nas przed wyziębieniem, a latem przed przegrzaniem.

Dodatkowa ochrona przed wiatrem i deszczem

Pogoda w górach może zaskoczyć nawet doświadczonych piechurów. Niezwykle trudno jest przewidzieć, czy na bezchmurnym niebie, nagle nie zaczną formować się deszczowe chmury.

Zmiany pogody często występują tak gwałtownie, że nie ma możliwości w porę znaleźć suche schronienie. Aby komfortowo przemierzać szlaki nawet w deszczowej aurze, koniecznie trzeba zabrać ze sobą odzież, która ochroni nas przed opadami i wiatrem. Może być to cienka kurtka z kapturem, która nie zajmie nam dużo miejsca w plecaku.

Elektronika przydatna w górach

Przebywanie w górach to doskonały moment, aby odciąć się od życia codziennego, poczuć bliskość z naturą. Czym mniej sprzętu elektronicznego zabierzemy ze sobą tym lepiej. Są jednak urządzenia, które dla własnego bezpieczeństwa musimy mieć. Najważniejszy jest telefon, który w razie wypadku może uratować nam życie. Idealnie sprawdzą się modele wytrzymałe, z dużą pojemnością baterii. Dobrze mieć również ze sobą naładowany powerbank.

Kolejną bardzo ważna rzeczą, która musi się znaleźć w naszym ekwipunku jest latarka. Może zdarzyć się tak, że nie zdążymy dotrzeć do noclegowni przed zachodem słońca. Bez dobrego oświetlenia, każdy krok staje się niebezpieczny. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się latarka czołowa, która nie zajmuje rąk. Mocne źródło światła może nam również uratować życie w kryzysowej sytuacji, pomagając ratownikom zlokalizować nasze położenie. Pakując plecak przed górską wyprawą pamiętajcie, żeby zabrać latarki https://allegro.pl/kategoria/latarki-i-lampy-latarki-258182.

latarka w lesie

Cały sprzęt elektroniczny musimy chronić przed wilgocią. Najlepiej do tego celu sprawdzą się wodoodporne pokrowce lub mocne worki strunowe.

Jedzenie i picie na górskich szlakach

Przemierzanie górskich szlaków wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Bez dostarczania odpowiedniej ilości energii, możemy szybko opaść z sił. Dobrze mieć ze sobą batony energetyzujące, konserwy turystyczne lub lekkie i pożywne jedzenie liofilizowane. Do picia doskonale sprawdzi się termos gorącej czekolady, kawy lub herbaty. Wybierając się na dłuższa wyprawę warto zabrać palnik turystyczny, który pozwoli nam przygotować ciepły posiłek.

Czarter jachtów – jak to działa?

Czarter jachtów – jak to działa?

Mało kto posiada własny jacht. Nie oznacza to jednak, że nie możemy z nich korzystać – czarter jachtów to rozwiązanie, które umożliwi nam wypożyczenie jachtu i odbycie wspaniałego rejsu. Jak działa taki wynajem jachtów i o czym warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy?

Nauka języków obcych? Tylko u najlepszych

Nauka języków obcych? Tylko u najlepszych

Wybór dodatkowej nauki języka obcego to dziś trudna sprawa – na rynku jest wiele szkół i szeroka oferta organizatorów wyjazdów językowych. Jak zatem zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni? Przede wszystkim warto przeanalizować opinie kursantów oraz doświadczenie danej placówki. Wybierając kursy Atas, można być pewnym, że poznamy naukę języków w zupełnie nowym wydaniu.

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie propanem to niezwykle wygodny sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Jest ono doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą ogrzewać wnętrze gazem, a zarazem nie mają możliwości podłączenia obiektu do sieci. Jakie zbiorniki są niezbędne do ogrzewania propanem i jakie są zalety takiego źródła ciepła?

Jak przechowywać i podawać nalewki?

Jak przechowywać i podawać nalewki?

Produkujesz wina lub nalewki i chciałbyś zadbać o odpowiednie przechowywanie swoich trunków? Poniżej znajdziesz najlepsze rodzaje butelek na nalewki, na pewno wybierzesz coś dla siebie i przy okazji pogłębisz swoją wiedzę na ten temat.