Wyjazd do Holandii do pracy – co jest potrzebne i o czym należy pamiętać?

Holandia, porady, praca

wyjazd do Holandii

Wyjazd do obcego kraju w celach zarobkowych to nie lada wyzwanie zwłaszcza dla tych, którzy nigdy dotąd nie opuszczali granic Polski. Jest to niewątpliwie bardzo stresujące wydarzenie, niejednokrotnie spędzające sen z powiek. Osoba opuszczająca swoje rodzinne gniazdko musi uporać się nie tylko z kilkumiesięczną rozłąką z najbliższymi, ale przede wszystkim poradzić sobie z nową rzeczywistością i zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Nie ulega wątpliwości, że Holandia to bardzo popularny kraj, jeśli chodzi o poszukiwanie przez Polaków dobrze płatnej pracy sezonowej czy też stałej. Aby dobrze przygotować się do podróży w celach zarobkowych, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Praca w Holandii – co jest ważne?

Nie ulega wątpliwości, że Królestwo Niderlandów stanowi cel nie tylko wojaży wakacyjnych, lecz jest to miejsce, gdzie Polacy najchętniej emigrują, chcąc zarobić duże pieniądze. Kiedyś Holandia niemal każdemu kojarzyła się z wiatrakami, rowerami, tulipanami i wyśmienitymi serami. Obecnie to także znakomita szansa atrakcyjnych wyjazdów zarobkowych szczególnie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, które ułatwiają znalezienie pracy i zajmują się niezbędnymi formalnościami, często dodatkowo zapewniając zakwaterowanie i transport.

Dużym ułatwieniem jest fakt, że w tym niezwykle malowniczym kraju nie trzeba perfekcyjnie władać językiem urzędowym (niderlandzkim), ponieważ prawie z każdym Holendrem można porozumieć się po niemiecku lub angielsku. Liczne oferty pracy w Holandii to głównie pielęgnacja przepięknych tulipanów, uprawa truskawek oraz pomoc w gospodarstwie. Nie brakuje również angaży dla budowlańców, wykwalifikowanych robotników, opiekunek dla dzieci i pracowników produkcji. Zarobki w dużym stopniu uzależnione są od zaangażowania, doświadczenia i posiadanych umiejętności. Polacy emigrujący do tego kraju często decydują się na pracę na akord, która w niektórych przypadkach może nieść ryzyko wyzysku, ale z reguły jest niezwykle opłacalna.

Holenderski rynek pracy – podstawowe informacje

Przed podpisaniem umowy o pracę w Holandii trzeba mieć świadomość tego, że w tym państwie popularne są kontrakty zerowe, które stanowią najlepsze rozwiązanie dla emigrantów. Charakteryzują się brakiem określonych godzin pracy, które pracownik musi przepracować, aby otrzymać wynagrodzenie.

Po przyjeździe do Królestwa Niderlandów należy koniecznie złożyć wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego BSN, znanego również jako numer SOFI. Aby go otrzymać, trzeba przedstawić w urzędzie gminy aktualny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) oraz podać miejsce zakwaterowania. Gwarancją otrzymania numeru BSN od ręki jest legalne zatrudnienie oraz deklarowany minimum czteromiesięczny pobyt w tym kraju. Dokument nadawany jest jednorazowo, na całe życie. Zawiera pieczęć z urzędu, dane osobowe i składa się z unikatowej kombinacji 9 cyfr. Dzięki niemu możliwe jest nabycie uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego, którego koszt jest zależny od wybranego pakietu i zatrudniającej firmy.

Zorganizowanie transportu

Osoby, które nie mają prawa jazdy lub nie czują się na siłach, aby wyruszyć prywatnym samochodem w długą trasę, mogą wybrać opcję wylotu samolotem lub zdeklarować się na podróż busem. Nie ulega wątpliwości, że pierwszy wariant jest o wiele wygodniejszy, niemniej jednak trzeba pamiętać o limitach bagażowych. Dla osób wybierających się na dłuższą emigrację zarobkową zdecydowanie korzystniej będzie pojechać do Holandii czterokołowcem. Obecnie niemal wszyscy renomowani przewoźnicy oferują możliwość dotarcia pod każdy wskazany adres zakwaterowania (tzw. door to door).

Busy do Holandii to stosunkowo niedrogi wydatek, co pozwala nieco zaoszczędzić na podróży. Kolejną zaletą jest fakt, że doświadczeni kierowcy mają opracowane optymalne trasy i dokładnie znają topografię danego kraju. Wystarczy jedynie skontaktować się z biurem obsługi przewoźnika i ustalić odpowiedni termin. Ten niezwykle szybki i sprawny sposób przemieszczania się między krajami to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą zabrać ze sobą większą ilość bagaży. Ceny busów do Holandii są zależne od wielu czynników, głównie od odległości – im dłuższa trasa, tym większy koszt przejazdu.

Praca w Holandii – jak przygotować się na wyjazd?

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych wiąże się, rzecz jasna, z otrzymywaniem wynagrodzenia. Obowiązującą walutą w Królestwie Niderlandów jest euro, a pensja przelewana jest na konto bankowe. W związku z tym trzeba założyć własne konto walutowe, co ułatwi również finalizowanie płatności i regulowanie rachunków.

Przed wyjazdem do Holandii koniecznością jest znalezienie zakwaterowania, jeśli nie oferuje tego agencja pracy tymczasowej. W przypadku, gdy pracodawca zapewnia mieszkanie niedaleko miejsca pracy – warto upewnić się, jakie warunki tam panują.

Choć w Niderlandach nie ma obowiązku biegłego posługiwania się ich urzędowym językiem, a w firmie, gdzie chcesz podjąć zatrudnienie, pracują sami Polacy, to dobrze jest nieco rozwinąć umiejętności lingwistyczne. Będzie to niezwykle przydatne np. podczas robienia zakupów lub w gabinecie lekarskim.

euro

Co jest potrzebne na wyjazd do Holandii? – lista najpotrzebniejszych rzeczy

Każda osoba podchodzi do tego zagadnienia indywidualnie, niemniej jednak trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych przedmiotów. Dobre przygotowanie to podstawa, dlatego przed wyjazdem do Holandii należy zastanowić się, co na pewno się przyda.

Dokumenty aplikacyjne i tożsamości

Pakując najpotrzebniejsze rzeczy, nie wolno przeoczyć zabrania ze sobą dokumentów potwierdzających tożsamość, a więc dowodu osobistego i paszportu. Wyjeżdżając do Holandii lub do innego kraju, należącego do strefy Schengen, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, aczkolwiek można zabrać również paszport. Istotne jest, aby przed podróżą dokładnie sprawdzić ich datę ważności. Co więcej, nie warto nosić obu dokumentów razem, ponieważ jeśli któryś z nich ulegnie zniszczeniu, będzie można posługiwać się drugim.

Opuszczając granice Polski i szukając zatrudnienia samodzielnie lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji pracy, należałoby spakować także odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne w języku holenderskim.

Gotówka

Każdy, kto choć raz był za granicą w celach zarobkowych, wie, że początki bywają trudne i dopiero na miejscu okazuje się, czy w walizce znajduje się wszystko, co potrzebne. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, dobrze jest mieć przy sobie trochę waluty euro. Niemniej jednak pieniądze czy karty bankowe lepiej przechowywać w bezpiecznym miejscu, co zapewni zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą.

Środki medyczne i kosmetyki

Niezbędnym wyposażeniem każdej torby podróżnej jest dobrze przygotowana apteczka. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o lekach przyjmowanych stale, a w drugiej kolejności o opatrunkach, preparatach farmaceutycznych i suplementach, które mogą się przydać w nagłych przypadkach. Do nich zalicza się między innymi tabletki przeciwbólowe, środki do dezynfekcji, bandaże etc. Ulubione kosmetyki i środki higieniczne również powinny znaleźć się w walizce.

 

pakowanie się

Ubrania

Warunki pracy w Holandii bywają różne. Osoby, które „jadą za chlebem” mogą pracować w polu, szklarni lub w hali produkcyjnej. Ważne jest, aby dostosować ubiór do rodzaju wykonywanych obowiązków. Dlatego oprócz ubrań codziennych, trzeba wziąć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, czapki (ciepłą i z daszkiem), rękawiczki, specjalistyczne buty ochronne, bluzy, odzież termiczną, spodenki, koszulki etc.

Podsumowanie

Praca w Holandii kusi atrakcyjnym wynagrodzenie, dlatego tak dużo osób decyduje się na podjęcie pracy sezonowej w tym kraju. Oprócz spakowania najpotrzebniejszych rzeczy i zarezerwowania przejazdu podstawą jest dobra organizacja i co najważniejsze – pozytywne nastawienie.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.