Wyjazd do Norwegii – co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

artykuły, Norwegia, podróż - porady, wczasy

Planujesz wyjazd do Norwegii i zastanawiasz się, w jaki sposób się do niego przygotować? To zasadne pytanie, zwłaszcza że kraj fiordów nie należy do Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, co trzeba ze sobą zabrać i jak zorganizować swoją podróż. Oto najważniejsze informacje.

Czy do Norwegii potrzebny jest paszport?

Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jednak z uwagi na podpisane bilateralne umowy z krajami UE wjazd do tego kraju przez obywatela Polski nie wymaga przedstawienia paszportu. Dlatego jak najbardziej możliwy jest lot do Norwegii na dowód osobisty. Ten dokument tożsamości w zupełności wystarcza przy krótkich pobytach w tym państwie, np. turystycznych czy związanych z pracą sezonową.

 – Warto przy tym pamiętać, że paszport może się przydać osobom przyjeżdżającym do Norwegii na dłużej, w celach zarobkowych. Będzie wymagany np. do otwarcia w pełni funkcjonalnego konta bankowego – wyjaśnia ekspert firmy ATS Anna Stankiewicz, która zajmuje się świadczeniem usług konsultingowych dla firm i osób prywatnych z Polski przebywających w kraju fiordów.

Warto przy tym pamiętać, że poza dowodem osobistym / paszportem mogą Ci się przydać:

  • EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego,
  • prawo jazy – dokument zdobyty w Polsce umożliwia prowadzenie pojazdów w Norwegii.

Jak wyjechać do Norwegii na dłużej?

Krótki wyjazd do Norwegii, na okres do 3 miesięcy, nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na pobyt czy też dopełnienia obowiązku meldunkowego. Jeżeli jednak chcesz pozostać w tym kraju na dłużej, np. w celu wykonywania pracy zarobkowej, konieczne jest zgłoszenie swojego pobytu w Utenriksdepartementet, czyli Urzędzie ds. Cudzoziemców (UDI Utlendingsdirektoratet).

Przy wyjazdach na dłużej, w poszukiwaniu pracy, warto również zabrać ze sobą:

  • przetłumaczone na angielski lub norweski dokumenty potwierdzający zdobyte wykształcenie,
  • potwierdzenia uzyskanych certyfikatów językowych,
  • akt zawarcia małżeństwa/akty urodzenia dzieci, jeśli planujesz wyjazd z rodziną.

Zorza polarna w Norwegii

Wyjazd do Norwegii – jak przygotować się finansowo?

Norwegia na polskie standardy jest drogim krajem, dlatego – nawet jeżeli planujesz podjąć natychmiast pracę zarobkową – przygotuj się finansowo na wyjazd. Ceny tutaj mogą Cię zaskoczyć – zarówno w kontekście wydatków na żywność, jak i na wynajem mieszkania/pokoju, jak i transportu czy wydatków na benzynę. Dlatego podróż samochodem do Norwegii może być mniej opłacalna niż samolotem.

Co zabrać do Norwegii – pogoda

Klimat w Norwegii jest znacznie bardziej surowy niż w Polsce, zwłaszcza na północy kraju. Dlatego warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, nawet wyjeżdżając tu latem. W miesiącach wakacyjnych temperatury są przyjemnie wysokie, jednak wieczorem może być chłodno.

Pamiętaj też, że wybierając się w region poza koło podbiegunowe, będziesz się mierzyć z nocą polarną zimą (trwa nawet 61 dni) i dniem polarnym latem, co wymaga przystosowania się do takich warunków.

W dobie pandemii należy też zwrócić uwagę na dodatkowe wymagania i restrykcje. Obecnie konieczne jest np. wcześniejsze zarejestrowanie swojego pobytu online. Konieczne może być też przeprowadzenie testu w kierunku COVID-19 czy odbycie kwarantanny. Norwegia uznaje jednak unijne certyfikaty szczepienia.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.