Wyjazd do Norwegii – co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Norwegia, podróż - porady, wczasy

Planujesz wyjazd do Norwegii i zastanawiasz się, w jaki sposób się do niego przygotować? To zasadne pytanie, zwłaszcza że kraj fiordów nie należy do Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, co trzeba ze sobą zabrać i jak zorganizować swoją podróż. Oto najważniejsze informacje.

Czy do Norwegii potrzebny jest paszport?

Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jednak z uwagi na podpisane bilateralne umowy z krajami UE wjazd do tego kraju przez obywatela Polski nie wymaga przedstawienia paszportu. Dlatego jak najbardziej możliwy jest lot do Norwegii na dowód osobisty. Ten dokument tożsamości w zupełności wystarcza przy krótkich pobytach w tym państwie, np. turystycznych czy związanych z pracą sezonową.

 – Warto przy tym pamiętać, że paszport może się przydać osobom przyjeżdżającym do Norwegii na dłużej, w celach zarobkowych. Będzie wymagany np. do otwarcia w pełni funkcjonalnego konta bankowego – wyjaśnia ekspert firmy ATS Anna Stankiewicz, która zajmuje się świadczeniem usług konsultingowych dla firm i osób prywatnych z Polski przebywających w kraju fiordów.

Warto przy tym pamiętać, że poza dowodem osobistym / paszportem mogą Ci się przydać:

  • EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego,
  • prawo jazy – dokument zdobyty w Polsce umożliwia prowadzenie pojazdów w Norwegii.

Jak wyjechać do Norwegii na dłużej?

Krótki wyjazd do Norwegii, na okres do 3 miesięcy, nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na pobyt czy też dopełnienia obowiązku meldunkowego. Jeżeli jednak chcesz pozostać w tym kraju na dłużej, np. w celu wykonywania pracy zarobkowej, konieczne jest zgłoszenie swojego pobytu w Utenriksdepartementet, czyli Urzędzie ds. Cudzoziemców (UDI Utlendingsdirektoratet).

Przy wyjazdach na dłużej, w poszukiwaniu pracy, warto również zabrać ze sobą:

  • przetłumaczone na angielski lub norweski dokumenty potwierdzający zdobyte wykształcenie,
  • potwierdzenia uzyskanych certyfikatów językowych,
  • akt zawarcia małżeństwa/akty urodzenia dzieci, jeśli planujesz wyjazd z rodziną.

Zorza polarna w Norwegii

Wyjazd do Norwegii – jak przygotować się finansowo?

Norwegia na polskie standardy jest drogim krajem, dlatego – nawet jeżeli planujesz podjąć natychmiast pracę zarobkową – przygotuj się finansowo na wyjazd. Ceny tutaj mogą Cię zaskoczyć – zarówno w kontekście wydatków na żywność, jak i na wynajem mieszkania/pokoju, jak i transportu czy wydatków na benzynę. Dlatego podróż samochodem do Norwegii może być mniej opłacalna niż samolotem.

Co zabrać do Norwegii – pogoda

Klimat w Norwegii jest znacznie bardziej surowy niż w Polsce, zwłaszcza na północy kraju. Dlatego warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, nawet wyjeżdżając tu latem. W miesiącach wakacyjnych temperatury są przyjemnie wysokie, jednak wieczorem może być chłodno.

Pamiętaj też, że wybierając się w region poza koło podbiegunowe, będziesz się mierzyć z nocą polarną zimą (trwa nawet 61 dni) i dniem polarnym latem, co wymaga przystosowania się do takich warunków.

W dobie pandemii należy też zwrócić uwagę na dodatkowe wymagania i restrykcje. Obecnie konieczne jest np. wcześniejsze zarejestrowanie swojego pobytu online. Konieczne może być też przeprowadzenie testu w kierunku COVID-19 czy odbycie kwarantanny. Norwegia uznaje jednak unijne certyfikaty szczepienia.

Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Sprawdź, dlaczego warto podróżować busem

Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Sprawdź, dlaczego warto podróżować busem

W dzisiejszych czasach podróżowanie oraz zwiedzanie krajów Europy nie stanowi żadnego problemu, dlatego tak często decydujemy się na wyjazd do zachodnich państw. Motywacją są niezwykłe krajobrazy, tętniące życiem miasta, renomowane uczelnie lub źródło zarobku. Jednym z aspektów, który dotyczy się wszystkich podróżujących, jest wybór środka transportu. Większość osób decyduje się na podróżowanie busem organizowane przez profesjonalne firmy przewozowe. To doskonałe rozwiązanie, by bezpiecznie i na czas dotrzeć na miejsce. Żeby jednak tak było, powinniśmy postawić na sprawdzoną firmę. W dzisiejszym artykule podpowiemy jaki środek transportu wybrać i gdzie szukać sprawdzonych firm.

Spodenki rowerowe – jak wybrać odpowiednie?

Spodenki rowerowe – jak wybrać odpowiednie?

Odpowiednie przygotowanie do jeżdżenia na rowerze, stanowi podstawę. Jednym spośród koniecznych elementów wyposażenia, będą spodenki rowerowe. Odznaczają się one specjalnie zaprojektowanym fasonem, który znacznie poprawia komfort podczas jazdy. Jak wybrać odpowiednie spodenki na rower? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.