Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu!

podróż - porady, praca

praca za granicą

Szukasz okazji na szybki zarobek? Bardzo prawdopodobne, że znajdziesz ją za granicą, gdzie zwłaszcza w okresie letnim jest zapotrzebowanie na sezonowych pracowników, a znacznie wyższe od krajowych stawki kuszą wielu Polaków. Sprawdź, czego będziesz potrzebował, nim ruszysz w taką podróż.

Praca za granicą – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Praca za granicą to dziś już standard. Bardzo wielu ludzi wybiera tę opcję, czy to osiedlając się poza Polską na stałe, czy opuszczając kraj tylko na pewien czas, np. by dorobić sobie podczas prac sezonowych. Czasem jednak wizja zarobku w euro sprawia, że zapomina się o podstawowych sprawach, takich jak choćby bezpieczeństwo.

Tymczasem zagrożeń czyhających na nieświadomego pracownika jest całe mnóstwo. Od pracy na czarno i ufania podejrzanym pośrednikom, po konsekwencje braku ubezpieczenia. Te ostatnie mogą boleśnie odczuć wszyscy wyjeżdżający, tymczasem żeby ich uniknąć, wystarczy kupić odpowiednią polisę. Ubezpieczenie turystyczne znajdziesz na mubi.pl, a rozszerzając je o dodatkowe opcje, zapewnisz sobie ochronę również na wyjazd do pracy.

Wybierając polisę na wyjazd do pracy poza granice Polski, trzeba mieć na uwadze, jakie będzie temu towarzyszyło ryzyko. Ubezpieczyciele inaczej traktują pracę umysłową, inaczej fizyczną, a jeszcze inaczej zajęcia szczególnie ryzykowne. W dwóch ostatnich kategoriach można liczyć na większy zakres ochrony, ale trzeba się spodziewać wyższej składki – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Ubezpieczenie do pracy sezonowej – czy to się opłaca?

“Przecież jadę tylko na miesiąc, co złego może się stać?”. Jeśli znalazłeś ofertę pracy sezonowej za granicą i przed wyjazdem zadajesz sobie takie pytanie, mamy dla Ciebie odpowiedź: stać się może absolutnie wszystko.

Możesz np. poważnie zranić się podczas wykonywania swoich obowiązków, ulec wypadkowi poza godzinami pracy, zachorować, zostać okradzionym, wyrządzić szkodę komuś innemu, itp. Możliwości jest bez liku! Za to skutki będą dla Ciebie zawsze tak samo bolesne, jeśli wcześniej uznasz, że obędziesz się bez ubezpieczenia, “bo przecież to krótki wyjazd”.

Niestety, nieprzewidziane sytuacje zdarzają się również podczas takich wypadów i choć nie możesz im zapobiec, jesteś w stanie uchronić się przed wieloma ich konsekwencjami. Tym bardziej, że ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw swoim klientom, oferując polisy obowiązujące przez krótki okres, np. na 30 czy 60 dni.

Co powinno gwarantować dobre ubezpieczenie do pracy za granicą?

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy (https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-do-pracy-za-granica/) możesz skonstruować zarówno w oparciu o czas, przez jaki będzie obowiązywać, ale również dowolnie ustalając jego zakres. Miej przy tym na uwadze, że ochrona, jakiej potrzebujesz podczas pracy za granicą, nie jest równoznaczna z tą zapewnioną przez ubezpieczenie turystyczne. Wprawdzie podstawowe elementy ubezpieczenia są w obydwu przypadkach takie same (np. NNW czy koszty leczenia), ale zakres gwarantowanej przez nie ochrony może być diametralnie różny.

Wybierając polisę dla siebie, musisz zatem nie tylko uwzględnić nie tylko czas i miejsce, w które się wybierasz, ale także określić, jaki rodzaj pracy będziesz wykonywał. Ta będzie miała kluczowe znaczenie przy ustalaniu zakresu niezbędnej ochrony. Pracownikom umysłowym może wystarczyć pakiet zbliżony do podstawowego, ale już Ci wykonujący cięższe fizyczne prace będą potrzebować zabezpieczenia o szerszym zakresie.

Szczegóły ochrony w konkretnych przypadkach będą się oczywiście różnić w zależności od ubezpieczyciela czy wybranej sumy ubezpieczenia. Im wyższa kwota zapisana w umowie, tym większa składka, ale też pewność, że polisa pokryje wszystkie wydatki, które bez ubezpieczenia musiałbyś ponieść samodzielnie. Co m.in. może sfinansować ubezpieczyciel?

  • Koszty leczenia – zagraniczna opieka medyczna, leczenie prywatne, zakup leków czy opatrunków.
  • Odszkodowanie za nieszczęśliwy wypadek – rekompensata w wysokości stosownej do stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu.
  • Odszkodowanie za spowodowanie szkody – rekompensata dla osoby trzeciej za szkody, jakich doznała z Twojej winy.
  • Usługi assistance – organizacja leczenia, rehabilitacji, transportu do kraju.

Poza zawieraniem tych podstawowych elementów, ubezpieczenie na wyjazd do pracy powinno być oczywiście dopasowane do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Można je zatem rozszerzyć np. o ochronę bagażu, pomoc na wypadek zaostrzenia się objawów chorób przewlekłych czy klauzulę alkoholową.

Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do pracy za granicę?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bezpłatne rozwiązanie oferowane przez NFZ dla podróżnych wyjeżdżających do jednego z krajów UE lub EFTA. Dokument ten potwierdza, że jego posiadacz jest uprawniony do otrzymania niezbędnej pomocy medycznej w ramach publicznej służby zdrowia kraju, w którym się znajduje.

Czy skoro istnieje możliwość zaopatrzenia się w taką kartę, to nie jest ona wystarczająca na wyjazd do pracy za granicę? Ograniczanie się tylko do niej jest obarczone sporym ryzykiem. Musisz pamiętać, że ochrona gwarantowana w ramach EKUZ jest tylko podstawowa. Za wszelkie usługi, zabiegi czy leki nieobjęte refundacją i tak musisz zapłacić z własnej kieszeni, co przy wystąpieniu poważnego wypadku mogłoby sprawić, że cały wyjazd stałby się nieopłacalny.

W porównaniu do tego rodzaju kosztów zakup ubezpieczenia przed wyjazdem jest naprawdę niewielki. Pamiętaj, że wydając kilkadziesiąt złotych na ubezpieczenie przed wyjazdem, możesz znacznie więcej zaoszczędzić w przyszłości.

Co warto zjeść w angielskiej restauracji – czyli praktyczna wiedza na wyjazdy?

Co warto zjeść w angielskiej restauracji – czyli praktyczna wiedza na wyjazdy?

Jednym z ważniejszych podróżniczych doświadczeń jest spróbowanie kuchni kraju, który się odwiedza. Z przygody tej nie można również zrezygnować w czasie wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Chociaż powszechnie wyspiarska kuchnia nie cieszy się uznaniem i uważana jest za mało wykwintną i wyszukaną, to istnieje kilka potraw wartych spróbowania. Na uwagę zasługują zarówno tradycyjne brytyjskie potrawy, jak i lokalne specjały Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Na jakie dania zwrócić uwagę w menu angielskich restauracji?

Jastarnia 2021? Sprawdź, dlaczego warto!

Jastarnia 2021? Sprawdź, dlaczego warto!

Morze Bałtyckie w swojej polskiej części ma nam do zaoferowania naprawdę wiele wspaniałych miejsc, gdzie mogą wypocząć rodziny z dziećmi, czy też osoby samotne. Znajdzie się tam również miejsce dla osób młodych, ale także dla seniorów, którzy chcą odpocząć na emeryturze. Jedną z propozycji, jakie można wziąć pod uwagę, jest Półwysep Helski oraz apartamenty w Jastarni.

Kubek termiczny na wyprawach górskich

Kubek termiczny na wyprawach górskich

Wyprawa w góry to oprócz wyjazdu nad morze jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży. Każda osoba wybierająca się na górskie szlaki, powinna być do tego bardzo dobrze przygotowana. Trzeba pamiętać, że dla dzieci jest to duża wyprawa – o wiele większa niż spacer po parku – i może stać się coś nieoczekiwanego. Warto być przygotowanym na różne okoliczności.

Jaki zegarek dla podróżnika wybrać?

Jaki zegarek dla podróżnika wybrać?

Mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, jednak wybierając się w podróż warto mieć czas pod kontrolą. Zegarki stworzone z myślą o podróżnikach nie służą jedynie do odmierzania czasu, ale również posiada wiele przydatnych funkcji, które pomogą przemierzać najtrudniejsze trasy. Na co zwrócić uwagę wybierając zegarek turystyczny?