Z rodziną na wakacjach samochodem – 10 rzeczy, które warto wiedzieć

sie 14, 2023 | podróż - porady, wczasy

na wakacjach samochodem

Upragniony urlop już niebawem? Plany na samochodowe wakacje poczynione? A zatem w drogę! Zanim jednak faktycznie wyruszymy w trasę, nie możemy zapomnieć o tych kilka detalach, które mogą ułatwić drogę i uczynić ją znacznie bezpieczniejszą. Poznaj dziesięć rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem na wakacje samochodem.

Ubezpieczenie całej rodziny 

Wyjazd na wakacje to czas odpoczynku, regeneracji i wspólnej zabawy w najbliższym gronie. To także czas, w którym mogą wydarzyć się przeróżne losowe zdarzenia wpływające negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale przede wszystkim kieszenie.

Dlatego przed wyjazdem koniecznie wykupmy stosowne ubezpieczenie podróżne, a także zadbajmy o odpowiedni assistance naszego samochodu, dzięki któremu przemierzymy wiele kilometrów z poczuciem bezpieczeństwa i komfortu. 

Sprawdzenie stanu technicznego samochodu 

Samochód, który zawiezie nas na wyczekiwane wakacje, powinien być w świetnym stanie technicznym. Dlatego naszym obowiązkiem jest weryfikacja podstawowych kwestii jak stan płynów eksploatacyjnych, kondycja silnika, hamulców, czy akumulatora. 

Jeśli jednak nie znamy się na kwestiach motoryzacji, warto poświęcić kilkadziesiąt złotych na wykonanie szybkiego przeglądu, który w obiektywny sposób wykaże wszelkie problemy techniczne pojazdu. 

Podróż do innego kraju – nie zapomnij o winietach

Wyjeżdżając do innych krajów, musimy pamiętać o specjalnych winietach, które uprawniają nas do podróżowania za granicą. W przeszłości specjalnych naklejek musieliśmy szukać na przygranicznych stacjach benzynowych. I choć dzisiaj również ta forma winiet jest stosowana, znacznie wygodniej jest wykupić możliwość przejazdu za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Sprawdź przed podróżą, jak nabyć odpowiednią winietę na czas naszych wakacji samochodem. 

Jak wygląda stan opon w samochodzie? 

Opony to zdecydowanie najistotniejszy element, który musi być objęty naszymi przygotowaniami do podróży. Czy stan obecnych pozwoli nam przemierzyć setki, a być może tysiące kilometrów? Czy warunki w innych państwach są takie same jak u nas? 

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu naszego ogumienia, koniecznie dobierz komplet opon pasujących do naszego pojazdu. To gwarancja bezpieczeństwa i komfortu psychicznego, tak ważnego podczas wakacyjnego wyjazdu z rodziną. Jeśli często wyjeżdżamy, może czas przemyśleć zakup opon całorocznych, które zniosą z nas obowiązek regularnej wymiany zgodnie z warunkami panującymi na drogach?

Bagaż – jak się spakować, żeby starczyło miejsca dla wszystkich?

Odpowiednie zapakowanie całego wyjazdowego ekwipunku może przyprawić o zawrót głowy dosłownie każdego. I jeśli wybieramy się do hotelu, z pewnością wybierzemy kilka walizek. Co, jednak gdy nasze plany obejmują obozowanie na polach namiotowych? Nagle liczba dodatkowych elementów wyposażenia diametralnie wzrasta. Warto rozplanować bagaż odpowiednio wcześniej by sprawdzić, czy wszystko uda nam się spakować bez problemu. 

Obowiązkowe elementy wyposażenia – o tym nie wolno zapomnieć

Co, gdy złapiemy gumę na trasie? Takie przykre zdarzenia mogą się przytrafić każdemu, bez względu na to, jak dobrze jesteśmy przygotowani do podróży. Jeśli jednak dokładnie się spakowaliśmy, z pewnością w samochodzie nie zabraknie takich elementów, jak kamizelka odblaskowa, gaśnica, apteczka i trójkąt ostrzegawczy. 

To uniwersalne wyposażenie każdego pojazdu, za którego brak mogą grozić dotkliwe mandaty. Zanim wyjedziemy, upewnijmy się, że komplet podstawowego wyposażenia samochodu jest z nami na pokładzie. 

Jazda zgodnie z przepisami – nie tylko w Polsce

Jazda zgodna z przepisami i dostosowana do warunków pogodowych to klucz do bezpiecznego dotarcia do celu. To także oszczędność związana z brakiem nieprzewidzianych kosztów mandatów karnych. Jeśli jednak wybieramy się poza granice naszego kraju, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami panującymi na obcych drogach.

Limity prędkości, podstawowe zasady drogowe, a także najczęściej popełniane wykroczenia – to informacje, które mogą pomóc nam w bezpiecznym pokonaniu trasy, gdziekolwiek jesteśmy. 

Zatankuj do pełna

Choć sieć stacji benzynowych zagęszcza się z roku na rok, wciąż możemy natrafić na kilkuset kilometrowy odcinek trasy, na którym próżno będzie nam szukać miejsca do zatankowania. Podczas jazdy musimy uwzględniać takie scenariusze, dlatego warto już na samym początku drogi zatankować bak do pełna i uzupełniać go regularnie, gdy wskazówka będzie zbliżać się do ikonki połowy baku. Lepiej przyjechać z nadmiarem benzyny niż na środku ruchliwej drogi dzwonić po wsparcie. 

Zadbaj o odpoczynek na trasie 

Ile godzin przewidujemy na podróż samochodem? Bez względu na to, czy jest to 20 godzin, 10, czy nawet krótkie 3 godziny, musimy pamiętać o przerwach. I nie mowa tu tylko o przerwach na zatankowanie, ale także na krótki odpoczynek i regenerację, co w przypadku kierowców jest naprawdę ważne.

O przerwach z pewnością nie zapomnimy podróżując z dziećmi, jednak nawet bez nich powinniśmy w planie podróży uwzględnić odpoczynki. 

Przeanalizuj trasę i ściągnij mapy offline 

Nie wszędzie będziemy w stanie połączyć się z internetem – to kwestia, o której często zapominamy, będąc przyzwyczajonym do ciągłej jazdy z nawigacją. Dlatego przed podróżą warto przeanalizować trasę i ściągnąć na telefon mapę w wersji offline – to pozwoli nam bez problemu dojechać na miejsce w wyznaczonym czasie, bez błądzenia i niepotrzebnych nerwów. 

artykuł zewnętrzny

Hotel Mielno: Doskonałe Zakwaterowanie nad Morzem Bałtyckim

Hotel Mielno: Doskonałe Zakwaterowanie nad Morzem Bałtyckim

Mielno, malowniczo położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego, to jedno z najpopularniejszych nadmorskich miast w Polsce. Nie tylko piękna plaża i bogata historia przyciągają turystów do tego miejsca, ale także różnorodność hoteli i ośrodków wypoczynkowych. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego hotel Mielno jest doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną spędzić niezapomniane wakacje nad morzem.

Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce? Odkryj atrakcyjne ceny!

Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce? Odkryj atrakcyjne ceny!

Wynajem kampera staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla osób, które cenią sobie niezależność i swobodę w podróżach. Przed podjęciem decyzji o rezerwacji pojazdu, istotne jest jednak poznanie odpowiedzi na ważne pytanie: ile kosztuje wynajęcie kampera?

Urlop z dziećmi w Olecku – nie musi być nudno!

Urlop z dziećmi w Olecku – nie musi być nudno!

Olecko to malowniczo położone miasto, znajdujące się tuż nad jeziorem Oleckim Wielkim. To wspaniałe miejsce, gdzie rodziny z dziećmi mogą aktywnie spędzić wolny czas. Nie masz pomysłu na urlop? Warto wybrać się właśnie tam – do Olecka, gdzie nie brakuje atrakcji dla najmłodszych podróżników.