Z wizytą w południowej Szwecji. Co warto zobaczyć w Skanii?

ciekawe miejsca, podróż - porady, Szwecja

Skania

Skania (szw. Skåne) to region w południowej Szwecji leżący nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Dzięki atrakcyjnemu położeniu Skania jest chętnie odwiedzana przez turystów z Polski, którzy wybierają się do Skandynawii na weekendową lub kilkudniową wycieczkę. Największym miastem Skanii jest Malmö, choć to tylko jedna z wielu ciekawych lokalizacji – w tym regionie znajdują się aż trzydzieści trzy gminy! Jeśli planujesz zatrzymać się na południu Szwecji, koniecznie sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić.

Malmö

Nie będziemy oryginalni i zaczniemy od Malmö, gdyż to właśnie to miasto jest najchętniej odwiedzane przez turystów. Malmö leży w południowo-zachodniej Szwecji i to właśnie tu znajduje się szwedzka część mostu nad Sundem (Öresundsbron), który łączy Malmö z Kopenhagą. Wystarczy więc pokonać 7845 metrów, by dostać się ze Szwecji do Danii, dlatego wiele osób kończy wizytę w Skanii w… Kopenhadze.

Co warto zobaczyć podczas podróży do stolicy Skanii? Największe atrakcje miasta to Muzeum Żeglugi i Techniki z okrętem podwodnym U3, renesansowy zamek Malmöhus, najwyższy w Szwecji budynek mieszkalny Turning Torso, a także średniowieczne śródmieście i XVI-wieczny Ratusz. Malmö to miasto portowe, dlatego nie brakuje tu również piaszczystych plaż oraz szerokiej oferty kawiarni i restauracji. 

Ystad

Jeśli Twoim celem jest południowa Szwecja, najlepszym środkiem transportu będzie prom pasażerski, który zabierze Cię prosto do Ystad. Połączenia ze Świnoujścia do Ystad realizuje między innymi polski operator promowy Unity Line. Choć wielu turystów traktuje Ystad jako krótki przystanek w podróży, warto się tu zatrzymać, zwłaszcza jeśli szukasz spokoju i ucieczki od codziennego zgiełku. 

Ystad urzeka XIII-wiecznym układem uliczek oraz szachulcowymi kamieniczkami. Miłośnicy zabytków sakralnych z pewnością zachwycą się Kościołem Mariackim, który leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, a także Kościołem św. Piotra z muzeum miejskim Ystads Stadsmuseum. Miasto jest również celem podróży fanów Kurta Wallandera, czyli fikcyjnej postaci stworzonej przez Henninga Mankella. Miłośnicy charyzmatycznego komisarza mogą przespacerować się pod jego dom (Mariagatan 10), zjeść kanapkę w ulubionej kawiarni Kurta (Fridolfs Konditori przy Lingsgatan 3) albo nabyć egzemplarz powieści Mankella w oryginale w księgarni, którą szczególnie upodobał sobie Wallander (Bokhandeln i Ystad przy Stortorget 3).

Lund

Około 20 km na północny wschód od Malmö leży Lund, miasto akademickie, w którym mieści się słynny Uniwersytet w Lund (znany też jako Regia Academia Carolina, czyli Królewski Karoliński Uniwersytet). Jest to jeden z największych ośrodków akademickich w krajach nordyckich, dlatego nic dziwnego, że na ulicach Lund znajdziemy mnóstwo studentów. 

Podczas wykopalisk archeologicznych w mieście znaleziono pozostałości najstarszego drewnianego kościoła w Skanii – szacuje się, że powstał około 990 roku. W czasach średniowiecza to właśnie Lund było tytułowane centrum gospodarczym Skanii, dopiero później zaszczyt ten przypadł Malmö. Jedna z największych atrakcji miasta to Katedra w Lund, która obecnie jest jedynym budynkiem sakralnym w Szwecji reprezentującym styl romański. Podczas wizyty w mieście warto również odwiedzić najstarsze muzeum archeologiczne w Europie – Historiska Museet vid Lunds universitet z 1805 roku.

Helsingborg

Kierując się dalej na północny zachód, trafimy do Helsingborga, który zachwyca neogotyckim Ratuszem i barokowymi uliczkami. Wielu turystów uważa tamtejszą starówkę za najpiękniejszą na świecie. Podczas wizyty warto też zobaczyć otoczony malowniczym parkiem Zamek Sofiero, który dawniej służył jako letnia rezydencja rodziny królewskiej. Odwiedziny najlepiej zaplanować na przełom maja i czerwca – to właśnie wtedy w ogrodzie zamkowym zakwitają przepiękne kwiaty. 

Jeśli już dotrzesz do Helsingborga, koniecznie skuś się na przeprawę promową do duńskiego Helsingøru. Prom płynie zaledwie 20 minut, a po dopłynięciu na turystów czeka prawdziwa atrakcja – słynny Zamek Kronborg, który stał się miejscem akcji szekspirowskiego „Hamleta”. To nie lada gratka dla miłośników literatury!

Kristianstad

Nieco ponad 100 km na wschód od Helsingborga leży Kristianstad, które przez Duńczyków bywa nazywane „Wioską Króla”. Miasto zostało bowiem w 1614 roku ufundowane przez duńskiego króla Chrystiana IV Oldenburga, którego herb do dziś pozostaje herbem Kristianstad. Zresztą sami Szwedzi nazywają je „najbardziej duńskim miastem w Szwecji”.

Lokalny kościół miejski Heliga Trefaldighetskyrkan bywa uznawany za jedną z najpiękniejszych renesansowych budowli w całej Europie Północnej. W Kristianstad znajdziemy też najniżej położony punkt na mapie Szwecji – Sveriges lägsta punkt leży niemal 2,5 metra poniżej poziomu morza. Jeśli jesteś miłośnikiem mrożących krew w żyłach historii, niecałe 20 km od Kristianstad znajdziesz Bäckaskog slott w Kiaby, czyli zamek uznawany za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Szwecji.

materiał zewnętrzny

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Translator dla podróżników – jakiego tłumacza wybrać?

Translator dla podróżników – jakiego tłumacza wybrać?

Bariera językowa często stanowi poważne wyzwanie dla świeżo upieczonych podróżników. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom, komunikacja z obcokrajowcami stała się znacznie łatwiejsza. Translatory to niezastąpione narzędzia dla każdego globtrotera. Ale jak wybrać najlepszy translator na podróż dla siebie?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo