Za ciemno? Latarka szperacz oświetli Ci drogę!

porady, Sprzęt turystyczny

latarka w lesie

Z racji wykonywanego zawodu często pracujesz nocą w trudnych warunkach? A może lubisz biwakować z przyjaciółmi? W takim razie wiesz, że są takie noce, podczas których panują iście egipskie ciemności. Szczególnie gdy księżyc zasłonią ciężkie chmury, a ognisko zgasi deszcz. Jak wtedy w ogóle znaleźć drogę do namiotu!? Nie mówiąc już o zaginionych, rannych ludziach, którym trzeba szybko pomóc. Strażacy, ratownicy GOPR i policjanci na pewno wiedzą jak bardzo liczy się czas w takich sytuacjach. Dlatego, tak ważne jest profesjonalne, mobilne źródło światła – dobra latarka szperacz. Na jakie funkcje powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz taką dla siebie? Sprawdź.

Czym jest latarka szperacz? Zastosowanie

Szperacze to specjalistyczny rodzaj latarek wykorzystywany przede wszystkim podczas misji ratunkowych. Mocuje się je na różnych pojazdach — samochodach, łodziach, a nawet śmigłowcach. Stanowią ważną część wyposażenia służb ratowniczych, wojska, straży granicznej oraz policji lądowej i wodnej. Ich najważniejszą rolą jest zapewnienie dużej ilości światła o dalekim zasięgu. Bardzo ważną cechą jest też odporność na uszkodzenia mechaniczne i zdolność do pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Latarki szperacz bardzo przydatne bywają też w zwykłych gospodarstwach domowych. Czasem zdarza się, że zabraknie prądu, a koniecznie trzeba odnaleźć ważną rzecz na ciemnym strychu. Cenią je sobie też dozorcy, pracownicy magazynów, ochrony i wszystkich miejsc trwale lub chwilowo odciętych od elektryczności. Latarki tego typu idealnie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest oświetlenie dużego terenu.

Jak wybrać szperacza? 4 najważniejsze cechy

Latarka szperacz musi być mocna, solidna, wygodna do przenoszenia i w pełni funkcjonalna. Koniecznie zwróć uwagę na te jej cechy:

Zasięg – powinien wynosić kilkaset metrów – im więcej, tym lepiej.

Moc strumienia świetlnego – czyli jego natężenie wyrażone w lumenach (lm). Wyższa wartość oznacza, że urządzenie wytwarza więcej światła.

Źródło światła – z reguły w latarkach typu szperacz stosuje się diody LED. To rozwiązanie zapewnia większą moc i energooszczędność.

Pojemność baterii – parametr ten wpływa bezpośrednio na czas pracy latarki. Ten powinien wynosić kilkanaście godzin.

Sprawdź też, z czego zostało wykonane urządzenie. Powinno być odporne na uszkodzenia i zarysowania. Dobrze sprawdzą się tu materiały syntetyczne, takie jak ABS, plastik czy guma.

latarka szperacz

Dodatkowe funkcje

Przed zakupem warto przyjrzeć się bliżej funkcjom, jakie oferuje urządzenie. Sprawdź, czy dany model akumulatorowej latarki szperacz będziesz mógł podłączyć do zapalniczki samochodowej. Zwróć uwagę czy wyposażona jest w panele boczne LED. Dzięki temu będziesz w stanie oświetlać pomieszczenia światłem rozproszonym, np. wnętrze namiotu. Niektóre modele dają nam możliwość wyboru temperatury barwowej – światła zimnego lub ciepłego. Ponadto mogą służyć, jako powerbanki do ładowania choćby smartfona.

Szperacze to świetna propozycja! Szczególnie dla tych, którzy od latarki oczekują niezawodności i wielofunkcyjności!

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Coraz częściej ludzie na całym świecie, w tym także i w Polsce, podróżują dalej i dalej. Prym wiedzie tutaj transport lotniczy oraz kolejowy, choć wiele osób lubi korzystać z własnych samochodów albo przewozów autokarowych. Warto tutaj z pewnością zainwestować w dobrej jakości torby podróżne np. walizki średniej wielkości.

Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

Najbardziej tradycyjnym, najpopularniejszym i kluczowym preparatem do pielęgnacji obuwia jest pasta do butów. W szczególności, jeśli chodzi o buty ze skóry naturalnej, obuwie eleganckie, tzw. wizytowe. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni skóry widać każde zabrudzenie, zmatowienie i zadrapanie, więc niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, by wybrane buty stanowiły wartościowe uzupełnienie stylizacji na wyjście do teatru, szkolną uroczystość czy jubileuszową galę w pracy.