Za ciemno? Latarka szperacz oświetli Ci drogę!

porady, Sprzęt turystyczny

latarka w lesie

Z racji wykonywanego zawodu często pracujesz nocą w trudnych warunkach? A może lubisz biwakować z przyjaciółmi? W takim razie wiesz, że są takie noce, podczas których panują iście egipskie ciemności. Szczególnie gdy księżyc zasłonią ciężkie chmury, a ognisko zgasi deszcz. Jak wtedy w ogóle znaleźć drogę do namiotu!? Nie mówiąc już o zaginionych, rannych ludziach, którym trzeba szybko pomóc. Strażacy, ratownicy GOPR i policjanci na pewno wiedzą jak bardzo liczy się czas w takich sytuacjach. Dlatego, tak ważne jest profesjonalne, mobilne źródło światła – dobra latarka szperacz. Na jakie funkcje powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz taką dla siebie? Sprawdź.

Czym jest latarka szperacz? Zastosowanie

Szperacze to specjalistyczny rodzaj latarek wykorzystywany przede wszystkim podczas misji ratunkowych. Mocuje się je na różnych pojazdach — samochodach, łodziach, a nawet śmigłowcach. Stanowią ważną część wyposażenia służb ratowniczych, wojska, straży granicznej oraz policji lądowej i wodnej. Ich najważniejszą rolą jest zapewnienie dużej ilości światła o dalekim zasięgu. Bardzo ważną cechą jest też odporność na uszkodzenia mechaniczne i zdolność do pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Latarki szperacz bardzo przydatne bywają też w zwykłych gospodarstwach domowych. Czasem zdarza się, że zabraknie prądu, a koniecznie trzeba odnaleźć ważną rzecz na ciemnym strychu. Cenią je sobie też dozorcy, pracownicy magazynów, ochrony i wszystkich miejsc trwale lub chwilowo odciętych od elektryczności. Latarki tego typu idealnie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest oświetlenie dużego terenu.

Jak wybrać szperacza? 4 najważniejsze cechy

Latarka szperacz musi być mocna, solidna, wygodna do przenoszenia i w pełni funkcjonalna. Koniecznie zwróć uwagę na te jej cechy:

Zasięg – powinien wynosić kilkaset metrów – im więcej, tym lepiej.

Moc strumienia świetlnego – czyli jego natężenie wyrażone w lumenach (lm). Wyższa wartość oznacza, że urządzenie wytwarza więcej światła.

Źródło światła – z reguły w latarkach typu szperacz stosuje się diody LED. To rozwiązanie zapewnia większą moc i energooszczędność.

Pojemność baterii – parametr ten wpływa bezpośrednio na czas pracy latarki. Ten powinien wynosić kilkanaście godzin.

Sprawdź też, z czego zostało wykonane urządzenie. Powinno być odporne na uszkodzenia i zarysowania. Dobrze sprawdzą się tu materiały syntetyczne, takie jak ABS, plastik czy guma.

latarka szperacz

Dodatkowe funkcje

Przed zakupem warto przyjrzeć się bliżej funkcjom, jakie oferuje urządzenie. Sprawdź, czy dany model akumulatorowej latarki szperacz będziesz mógł podłączyć do zapalniczki samochodowej. Zwróć uwagę czy wyposażona jest w panele boczne LED. Dzięki temu będziesz w stanie oświetlać pomieszczenia światłem rozproszonym, np. wnętrze namiotu. Niektóre modele dają nam możliwość wyboru temperatury barwowej – światła zimnego lub ciepłego. Ponadto mogą służyć, jako powerbanki do ładowania choćby smartfona.

Szperacze to świetna propozycja! Szczególnie dla tych, którzy od latarki oczekują niezawodności i wielofunkcyjności!

Zagraniczne wakacje jesienią – jak przygotować się do podróży?

Zagraniczne wakacje jesienią – jak przygotować się do podróży?

Gdy lato dobiega końca, wiele popularnych europejskich miast robi się o wiele mniej zatłoczonych. Można swobodnie zwiedzać najciekawsze zabytki, w spokoju odpoczywać nad wciąż ciepłym jeszcze morzem lub spacerować po górskich szczytach, podziwiając zmieniające kolory lasy. Zagraniczne wakacje jesienią będą równie ekscytujące, co letni wypoczynek, a przy tym mniej kosztowne. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dotyczących przygotowań do takiego wyjazdu. Obejmują one kompletowanie bagażu, planowanie zwiedzania i wybór ubezpieczenia turystycznego.

Czarter jachtów – jak to działa?

Czarter jachtów – jak to działa?

Mało kto posiada własny jacht. Nie oznacza to jednak, że nie możemy z nich korzystać – czarter jachtów to rozwiązanie, które umożliwi nam wypożyczenie jachtu i odbycie wspaniałego rejsu. Jak działa taki wynajem jachtów i o czym warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy?

Nauka języków obcych? Tylko u najlepszych

Nauka języków obcych? Tylko u najlepszych

Wybór dodatkowej nauki języka obcego to dziś trudna sprawa – na rynku jest wiele szkół i szeroka oferta organizatorów wyjazdów językowych. Jak zatem zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni? Przede wszystkim warto przeanalizować opinie kursantów oraz doświadczenie danej placówki. Wybierając kursy Atas, można być pewnym, że poznamy naukę języków w zupełnie nowym wydaniu.

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie propanem to niezwykle wygodny sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Jest ono doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą ogrzewać wnętrze gazem, a zarazem nie mają możliwości podłączenia obiektu do sieci. Jakie zbiorniki są niezbędne do ogrzewania propanem i jakie są zalety takiego źródła ciepła?