Za ciemno? Latarka szperacz oświetli Ci drogę!

porady, Sprzęt turystyczny

latarka w lesie

Z racji wykonywanego zawodu często pracujesz nocą w trudnych warunkach? A może lubisz biwakować z przyjaciółmi? W takim razie wiesz, że są takie noce, podczas których panują iście egipskie ciemności. Szczególnie gdy księżyc zasłonią ciężkie chmury, a ognisko zgasi deszcz. Jak wtedy w ogóle znaleźć drogę do namiotu!? Nie mówiąc już o zaginionych, rannych ludziach, którym trzeba szybko pomóc. Strażacy, ratownicy GOPR i policjanci na pewno wiedzą jak bardzo liczy się czas w takich sytuacjach. Dlatego, tak ważne jest profesjonalne, mobilne źródło światła – dobra latarka szperacz. Na jakie funkcje powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz taką dla siebie? Sprawdź.

Czym jest latarka szperacz? Zastosowanie

Szperacze to specjalistyczny rodzaj latarek wykorzystywany przede wszystkim podczas misji ratunkowych. Mocuje się je na różnych pojazdach — samochodach, łodziach, a nawet śmigłowcach. Stanowią ważną część wyposażenia służb ratowniczych, wojska, straży granicznej oraz policji lądowej i wodnej. Ich najważniejszą rolą jest zapewnienie dużej ilości światła o dalekim zasięgu. Bardzo ważną cechą jest też odporność na uszkodzenia mechaniczne i zdolność do pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Latarki szperacz bardzo przydatne bywają też w zwykłych gospodarstwach domowych. Czasem zdarza się, że zabraknie prądu, a koniecznie trzeba odnaleźć ważną rzecz na ciemnym strychu. Cenią je sobie też dozorcy, pracownicy magazynów, ochrony i wszystkich miejsc trwale lub chwilowo odciętych od elektryczności. Latarki tego typu idealnie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest oświetlenie dużego terenu.

Jak wybrać szperacza? 4 najważniejsze cechy

Latarka szperacz musi być mocna, solidna, wygodna do przenoszenia i w pełni funkcjonalna. Koniecznie zwróć uwagę na te jej cechy:

Zasięg – powinien wynosić kilkaset metrów – im więcej, tym lepiej.

Moc strumienia świetlnego – czyli jego natężenie wyrażone w lumenach (lm). Wyższa wartość oznacza, że urządzenie wytwarza więcej światła.

Źródło światła – z reguły w latarkach typu szperacz stosuje się diody LED. To rozwiązanie zapewnia większą moc i energooszczędność.

Pojemność baterii – parametr ten wpływa bezpośrednio na czas pracy latarki. Ten powinien wynosić kilkanaście godzin.

Sprawdź też, z czego zostało wykonane urządzenie. Powinno być odporne na uszkodzenia i zarysowania. Dobrze sprawdzą się tu materiały syntetyczne, takie jak ABS, plastik czy guma.

latarka szperacz

Dodatkowe funkcje

Przed zakupem warto przyjrzeć się bliżej funkcjom, jakie oferuje urządzenie. Sprawdź, czy dany model akumulatorowej latarki szperacz będziesz mógł podłączyć do zapalniczki samochodowej. Zwróć uwagę czy wyposażona jest w panele boczne LED. Dzięki temu będziesz w stanie oświetlać pomieszczenia światłem rozproszonym, np. wnętrze namiotu. Niektóre modele dają nam możliwość wyboru temperatury barwowej – światła zimnego lub ciepłego. Ponadto mogą służyć, jako powerbanki do ładowania choćby smartfona.

Szperacze to świetna propozycja! Szczególnie dla tych, którzy od latarki oczekują niezawodności i wielofunkcyjności!

Wakacje w mieście nie muszą być nudne

Wakacje w mieście nie muszą być nudne

Z reguły ciężko jest spędzić całe dwa miesiące przerwy od zajęć szkolnych poza miejscem zamieszkania. Dzieci mieszkające w dużych ośrodkach miejskich nie muszą jednak przez resztę dni narzekać na brak interesujących zajęć. Szansą na ciekawe spędzenie wolnych dni od szkoły są półkolonie. Które z organizowanych w Poznaniu zajęć zasługują na szczególną uwagę?

Majówka z widokiem na morze

Majówka z widokiem na morze

Długi weekend majowy to idealny czas na aktywny wypoczynek z bliskimi na świeżym powietrzu w otoczeniu kwitnącej roślinności, śpiewów ptaków i szumu fal. Jak zaplanować majówkę, aby każda chwila była ciekawa, przyjemna i na długo zapadła w pamięć?

Kolonie dla młodego artysty – letnie propozycje

Kolonie dla młodego artysty – letnie propozycje

Pierwsze promienie słońca skłaniają do rozmyślania o nadchodzących wakacjach. Ponieważ ostatnie miesiące są trudne dla wszystkich, w tym dla młodzieży uczącej się w trybie zdalnym, warto zaplanować coś specjalnego.