Zabawki dla młodszych i starszych

dzieci, porady, zabawa

domek dla lalek

Obecnie oferta zabawek dla dzieci jest tak szeroka i różnorodna, że wybór idealnego prezentu dla młodego członka rodziny może stanowić nie lada wyzwanie. Obdarowujący kierują się różnymi kryteriami wyboru. Jedni podpytują mniej lub bardziej dyskretnie o preferencje przyszłego obdarowanego, inni wybierają najbardziej popularne pozycje w wiodących sklepach, stacjonarnych czy internetowych. Część rodziców szuka również takich podarków, którymi będą mogli się cieszyć nie tylko najmłodsi, ale też oni sami…

Wspieranie rozwoju

Przy poszukiwaniu zabawek dla młodszych dzieci należy wziąć pod uwagę bardzo wiele różnych czynników. Na jakim poziomie jest obecnie dziecko, czym będzie chciało się bawić, co na danym etapie jest dla niego interesujące. Czy ma już jakieś swoje ulubione typy zabawek: może najchętniej bawi się pluszowymi przytulankami, może woli plastikowe figurki albo materiały plastyczne? Istotne i często podkreślane jest, by od najmłodszych lat pozwalać dziecku na rozwijanie jego kreatywności, na wykorzystywanie jej w tak wielu obszarach, jak tylko to możliwe. Doskonałym pomysłem na prezent dla ciekawskiego malucha będzie piankolina. Niejako następca plasteliny, piankolina ma wiele zasadniczych zalet. Po pierwsze – nie wysycha. Nawet zapomniane fragmenty będą się zatem nadawały do użycia, nawet po kilku dniach poza pudełkiem. Ten materiał jest bezpieczny dla dziecka, nie zawiera toksycznych substancji, a co więcej – nie brudzi! Można zatem pozwolić młodemu odkrywcy na prace na stole czy innej powierzchni, która dotychczas dotkliwie cierpiała przez dziecięce eksperymenty. Co więcej – małe dzieci dopiero uczą się i nabywają sprawności w operowaniu palcami. Wszelkie ćwiczenia, takie jak darcie papieru, przesypywanie piasku, czy właśnie ugniatanie plasteliny, modeliny lub piankoliny usprawniają ich rączki.

Pielęgnowanie więzi

Kolejna propozycja, bliska wielu pokoleniom, to zwykłe klocki drewniane. Znają je nie tylko rodzice, ale i dziadkowie, i pradziadkowie, a nawet i ich rodzice. Pozwalały one tworzyć całkowicie nowe światy, odtwarzać wioski i miasteczka, budować mosty, skomplikowane maszyny czy rakiety kosmiczne. Dawały mnóstwo możliwości i były elementami wielu zabaw – bo przecież można z nich było zbudować zarówno mieszkania dla lalek, jak i okopy dla żołnierzyków. To również doskonały stymulator kreatywności. Nadają się dla dzieci na różnym etapie rozwoju. Klocki mają również pewną zasadniczą zaletę, związaną z ich wielopokoleniową popularnością – są tym rodzajem zabawki, który jest atrakcyjny dla dzieci i nie nudzi się dorosłym. Zabawa klockami może być doskonałym pretekstem do spędzania wolnego czasu razem, rozmów z dzieckiem, poznawania go i badania jego zainteresowań, predyspozycji i fascynacji. Postawienie sobie wspólnego celu, np. wybudowania największego zamku bądź zorganizowanie konkursu, powiedzmy na najwyższą wieżę, będzie doskonałym źródłem wspomnień, okazją do pogawędek i zacieśniania więzi.

Kreatywne rozwiązania

I wreszcie ostatnie klasyki, mogące zaspokoić dziecięce potrzeby w obszarze zabawy i nauki, czyli domki dla lalek drewniane. Otwierają one przed bawiącymi się nieskończone morze możliwości. W domku dla lalki może powstać teatr, salon fryzjerski czy wspaniała piekarnia. Może w nim żyć rodzina, grupa przyjaciół, można w nim zorganizować przedszkole czy szkołę. Tego rodzaju zabawka posłuży każdemu młodemu odkrywcy. Atrakcyjna jest również możliwość przerabiania wnętrz z pomocą rodziców czy dziadków. Niejeden przyszły architekt może się wprawiać w pierwszym zabawkowym domku. Nowe tapety, zasłony, planowanie, z czego zrobić podłogi, jak pomalować czy wytapetować ściany – to wszystko da dziecku poczucie decyzyjności, tak ważne w dorosłym życiu. Przy odrobinie namysłu i niewielkiej ilości materiałów domki mogą być modyfikowane, rozbudowane, a jeśli kogoś poniesie fantazja – wzbogacone o ogród, taras czy basen. Wspólne planowanie pomoże dziecku rozwijać myślenie przestrzenne, zdolności matematyczne (w końcu ktoś musi policzyć, ile dywanika potrzebujemy do salonu, a ile drobnych kosteczek posłuży jako płytki łazienkowe). Urządzanie domku dla lalek będzie też dobrym sposobem na uczenie dzieci wykorzystywania ponownie rzeczy, które pozornie swoje najlepsze lata mają już za sobą.

I choć nie od dzisiaj psychologowie i pedagodzy alarmują, że zabawa jest główną “pracą” dla dzieci i powinna zabierać im większość czasu w ciągu dnia, dając szansę na bogaty rozwój i nabywanie umiejętności społecznych wśród rówieśników, to jednak współczesne dzieci mają coraz mniej czasu na spontaniczne rozrywki. Dlatego wybierając zabawki starajmy się, by były one przyjazne, użyteczne i miały potencjał zapraszania i włączania do działań wszystkich pokoleń.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.