Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Medycyna, porady, zdrowie

badania profilaktyczne

Robiąc badania kontrolne w regularnym odstępie czasu możemy nie tylko uchronić się przed obniżaniem jakości naszego życia, ale również je uratować. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie choroby, co umożliwia nam zapobieganie jej następstwom.

Badania profilaktyczne – po co je wykonywać?

Badania profilaktyczne są po to, aby przeprowadzać je regularnie w ramach kontroli naszego zdrowia pomimo braku pojawienia się objawów jakiejkolwiek choroby. Dzięki nim zwiększamy prawdopodobieństwo wykrycia jakiegoś zaburzenia w możliwie wczesnym stadium, który będzie łatwy do wyleczenia. Niestety, wiele osób bagatelizuje badania kontrolne i robią je dopiero wtedy, kiedy zauważą u siebie jakieś niepokojące ich objawy. Przyczyną takiego zachowania jest strach przed tym, co może w nich wyjść (ciężkie choroby) bądź po prostu brak motywacji (skoro nie ma żadnych objawów to po co robić badania?).

Fakty dotyczące badań profilaktycznych

Aby emocje nie zawładnęły nad logicznym myśleniem w sprawie wykonywania badań kontrolnych, dobrze jest przedstawić kilka faktów.

  1. TYLKO 44% kobiet w naszym kraju wykonuje badanie cytologiczne – niestety, jest to powód tego, że u części kobiet wykryto raka szyjki macicy na późnym etapie. W wyniku tego, leczenie tego nowotwory kończy się niepowodzeniem.
  2. Wykrycie cukrzycy na wczesnym etapie umożliwia uniknięcie wstrzykiwania insuliny – wykryty stan przedcukrzycowy daje możliwość na powstrzymanie choroby – wystarczy zrzucić kilka kilogramów i zmienić swoją dietę. Aby do tego jednak doszło i jednocześnie uniknąć wstrzykiwania sobie insuliny należy regularnie badać poziom glukozy we krwi.
  3. Wśród Polaków stale rośnie liczba zachorowań na raka jelita grubego – za 10 lat w naszym kraju na nowotwór jelita grubego będzie chorować 28 tysięcy osób rocznie! Kolonoskopia może okazać się sposobem na te statystyki.

Czym są testy przesiewowe?

Jest to rodzaj badań profilaktycznych. Wykonuje się w całej populacji lub w danej grupie, obarczonej szczególnym ryzykiem. To ile razy będzie ono wykonywane i w jakich odstępach czasu, zależy od płci i wieku badanych. Mogą być one stosowane tylko wtedy, kiedy:

  • znamy sposób na wykrycie pierwszych objawów lub czynników choroby, prowadzących do jej dalszego rozwoju,
  • metoda jest bezpieczna dla pacjenta,
  • posiadamy proste, skuteczne i stosunkowo tanie metody wykrywania chorób.

Gdzie można wykonać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne są przeważnie zalecane przez lekarza POZ bądź lekarza innej specjalizacji. Można je zrobić prywatnie bądź w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W Polsce wykonywane są badania przesiewowe w ramach wykrycia wczesnego stadium raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Kobiety po 25. roku życia raz na trzy lata mogą wykonać bezpłatną cytologią, a po 50. roku życia – raz na dwa lata mammografię. Jeżeli chodzi o kolonoskopię, która umożliwia wykrycie bezobjawowej fazy raka jelita grubego, to może ją wykonać każdy, kto ukończył 50 lat.

Wybierz swój pakiet badań!

W przychodni Jutro Medical możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb pakiet badań, dzięki któremu zapobiegniesz rozwojowi wielu chorób. Wystarczy wejść na stronę internetową przychodni i zapoznać się z ich ofertą -> https://jutromedical.com/sklep

materiał zewnętrzny

Poszerz horyzonty! – zostań opiekunem wycieczek!

Poszerz horyzonty! – zostań opiekunem wycieczek!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka możliwości pozwalających na rozwinięcie swoich umiejętności, poznanie nowych ludzi oraz zwiedzenie ciekawych miejsc. Jedną z takich opcji jest praca jako opiekun wycieczek. To zajęcie, które nie tylko daje szansę na satysfakcjonujące spędzenie czasu, ale również na zdobycie cennych doświadczeń. W artykule przyjrzymy się, dlaczego warto zainwestować w Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek, jakie korzyści niesie za sobą Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek online oraz jakie umiejętności można zdobyć dzięki temu kursowi.

Saszetki dla kota z różnymi smakami – jak wprowadzać nowe smaki do diety?

Saszetki dla kota z różnymi smakami – jak wprowadzać nowe smaki do diety?

Dieta kota powinna być nie tylko zdrowa, ale także różnorodna, aby zaspokoić jego potrzeby żywieniowe i smakowe. Wprowadzenie różnorodności smaków w diecie może przynieść liczne korzyści zarówno zdrowotne, jak i psychologiczne. Saszetki to wygodna forma karm mokrych dla kota, która umożliwia łatwe i bezpieczne wprowadzanie nowych smaków do diety zwierzęcia. Kluczowe jest dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb kota, w tym preferencji smakowych oraz wymagań zdrowotnych.

Analiza przewagi opon Continental – dlaczego są uznawane za jedne z najlepszych opcji dla kierowców?

Analiza przewagi opon Continental – dlaczego są uznawane za jedne z najlepszych opcji dla kierowców?

Myśląc o bezpieczeństwie oraz komforcie jazdy, nie można pominąć roli opon. To one są kluczowym elementem, od którego zależy przyczepność, hamowanie, a nawet zużycie paliwa. Dlaczego więc opony Continental są uznawane za jedne z najlepszych na rynku? Zapewniają nie tylko wyjątkową kontrolę na każdej nawierzchni, ale także innowacyjne technologie poprawiające wydajność jazdy, co potwierdzają liczne testy i opinie kierowców. Przeanalizujmy, co stoi za ich dominacją.

Górski rower elektryczny: Twoja przepustka do zdrowia i przygody

Górski rower elektryczny: Twoja przepustka do zdrowia i przygody

Rowery elektryczne MTB pozwalają na dłuższe przejazdy i intensywniejszy trening serca. Kombinacja tradycyjnej jazdy ze wsparciem silnika to idealna forma cardio. Każda taka podróż to dawka endorfin dostarczana bezpośrednio do mózgu. Spróbuj swoich sił podczas weekendowych wycieczek lub wybierz codzienną trasę do pracy.