Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Medycyna, porady, zdrowie

badania profilaktyczne

Robiąc badania kontrolne w regularnym odstępie czasu możemy nie tylko uchronić się przed obniżaniem jakości naszego życia, ale również je uratować. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie choroby, co umożliwia nam zapobieganie jej następstwom.

Badania profilaktyczne – po co je wykonywać?

Badania profilaktyczne są po to, aby przeprowadzać je regularnie w ramach kontroli naszego zdrowia pomimo braku pojawienia się objawów jakiejkolwiek choroby. Dzięki nim zwiększamy prawdopodobieństwo wykrycia jakiegoś zaburzenia w możliwie wczesnym stadium, który będzie łatwy do wyleczenia. Niestety, wiele osób bagatelizuje badania kontrolne i robią je dopiero wtedy, kiedy zauważą u siebie jakieś niepokojące ich objawy. Przyczyną takiego zachowania jest strach przed tym, co może w nich wyjść (ciężkie choroby) bądź po prostu brak motywacji (skoro nie ma żadnych objawów to po co robić badania?).

Fakty dotyczące badań profilaktycznych

Aby emocje nie zawładnęły nad logicznym myśleniem w sprawie wykonywania badań kontrolnych, dobrze jest przedstawić kilka faktów.

  1. TYLKO 44% kobiet w naszym kraju wykonuje badanie cytologiczne – niestety, jest to powód tego, że u części kobiet wykryto raka szyjki macicy na późnym etapie. W wyniku tego, leczenie tego nowotwory kończy się niepowodzeniem.
  2. Wykrycie cukrzycy na wczesnym etapie umożliwia uniknięcie wstrzykiwania insuliny – wykryty stan przedcukrzycowy daje możliwość na powstrzymanie choroby – wystarczy zrzucić kilka kilogramów i zmienić swoją dietę. Aby do tego jednak doszło i jednocześnie uniknąć wstrzykiwania sobie insuliny należy regularnie badać poziom glukozy we krwi.
  3. Wśród Polaków stale rośnie liczba zachorowań na raka jelita grubego – za 10 lat w naszym kraju na nowotwór jelita grubego będzie chorować 28 tysięcy osób rocznie! Kolonoskopia może okazać się sposobem na te statystyki.

Czym są testy przesiewowe?

Jest to rodzaj badań profilaktycznych. Wykonuje się w całej populacji lub w danej grupie, obarczonej szczególnym ryzykiem. To ile razy będzie ono wykonywane i w jakich odstępach czasu, zależy od płci i wieku badanych. Mogą być one stosowane tylko wtedy, kiedy:

  • znamy sposób na wykrycie pierwszych objawów lub czynników choroby, prowadzących do jej dalszego rozwoju,
  • metoda jest bezpieczna dla pacjenta,
  • posiadamy proste, skuteczne i stosunkowo tanie metody wykrywania chorób.

Gdzie można wykonać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne są przeważnie zalecane przez lekarza POZ bądź lekarza innej specjalizacji. Można je zrobić prywatnie bądź w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W Polsce wykonywane są badania przesiewowe w ramach wykrycia wczesnego stadium raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Kobiety po 25. roku życia raz na trzy lata mogą wykonać bezpłatną cytologią, a po 50. roku życia – raz na dwa lata mammografię. Jeżeli chodzi o kolonoskopię, która umożliwia wykrycie bezobjawowej fazy raka jelita grubego, to może ją wykonać każdy, kto ukończył 50 lat.

Wybierz swój pakiet badań!

W przychodni Jutro Medical możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb pakiet badań, dzięki któremu zapobiegniesz rozwojowi wielu chorób. Wystarczy wejść na stronę internetową przychodni i zapoznać się z ich ofertą -> https://jutromedical.com/sklep

materiał zewnętrzny

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Papugi to aktywne ptaki, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Oprócz przestronnej klatki warto zadbać także o atrakcyjne dla ptaka zabawki, dzięki którym będzie mógł harmonijnie się rozwijać i miło spędzać czas. Huśtawka dla papug jest jednym z obowiązkowych elementów pojawiających się w klatce, który umożliwia zabawę i stymulację umysłową ptaka.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo