Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Medycyna, porady, zdrowie

badania profilaktyczne

Robiąc badania kontrolne w regularnym odstępie czasu możemy nie tylko uchronić się przed obniżaniem jakości naszego życia, ale również je uratować. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie choroby, co umożliwia nam zapobieganie jej następstwom.

Badania profilaktyczne – po co je wykonywać?

Badania profilaktyczne są po to, aby przeprowadzać je regularnie w ramach kontroli naszego zdrowia pomimo braku pojawienia się objawów jakiejkolwiek choroby. Dzięki nim zwiększamy prawdopodobieństwo wykrycia jakiegoś zaburzenia w możliwie wczesnym stadium, który będzie łatwy do wyleczenia. Niestety, wiele osób bagatelizuje badania kontrolne i robią je dopiero wtedy, kiedy zauważą u siebie jakieś niepokojące ich objawy. Przyczyną takiego zachowania jest strach przed tym, co może w nich wyjść (ciężkie choroby) bądź po prostu brak motywacji (skoro nie ma żadnych objawów to po co robić badania?).

Fakty dotyczące badań profilaktycznych

Aby emocje nie zawładnęły nad logicznym myśleniem w sprawie wykonywania badań kontrolnych, dobrze jest przedstawić kilka faktów.

  1. TYLKO 44% kobiet w naszym kraju wykonuje badanie cytologiczne – niestety, jest to powód tego, że u części kobiet wykryto raka szyjki macicy na późnym etapie. W wyniku tego, leczenie tego nowotwory kończy się niepowodzeniem.
  2. Wykrycie cukrzycy na wczesnym etapie umożliwia uniknięcie wstrzykiwania insuliny – wykryty stan przedcukrzycowy daje możliwość na powstrzymanie choroby – wystarczy zrzucić kilka kilogramów i zmienić swoją dietę. Aby do tego jednak doszło i jednocześnie uniknąć wstrzykiwania sobie insuliny należy regularnie badać poziom glukozy we krwi.
  3. Wśród Polaków stale rośnie liczba zachorowań na raka jelita grubego – za 10 lat w naszym kraju na nowotwór jelita grubego będzie chorować 28 tysięcy osób rocznie! Kolonoskopia może okazać się sposobem na te statystyki.

Czym są testy przesiewowe?

Jest to rodzaj badań profilaktycznych. Wykonuje się w całej populacji lub w danej grupie, obarczonej szczególnym ryzykiem. To ile razy będzie ono wykonywane i w jakich odstępach czasu, zależy od płci i wieku badanych. Mogą być one stosowane tylko wtedy, kiedy:

  • znamy sposób na wykrycie pierwszych objawów lub czynników choroby, prowadzących do jej dalszego rozwoju,
  • metoda jest bezpieczna dla pacjenta,
  • posiadamy proste, skuteczne i stosunkowo tanie metody wykrywania chorób.

Gdzie można wykonać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne są przeważnie zalecane przez lekarza POZ bądź lekarza innej specjalizacji. Można je zrobić prywatnie bądź w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W Polsce wykonywane są badania przesiewowe w ramach wykrycia wczesnego stadium raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Kobiety po 25. roku życia raz na trzy lata mogą wykonać bezpłatną cytologią, a po 50. roku życia – raz na dwa lata mammografię. Jeżeli chodzi o kolonoskopię, która umożliwia wykrycie bezobjawowej fazy raka jelita grubego, to może ją wykonać każdy, kto ukończył 50 lat.

Wybierz swój pakiet badań!

W przychodni Jutro Medical możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb pakiet badań, dzięki któremu zapobiegniesz rozwojowi wielu chorób. Wystarczy wejść na stronę internetową przychodni i zapoznać się z ich ofertą -> https://jutromedical.com/sklep

materiał zewnętrzny

Kampery Buerstner – propozycja dla wymagających

Kampery Buerstner – propozycja dla wymagających

Wybór nowego kampera nie jest łatwą decyzją. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno własne oczekiwania w zakresie komfortu i wyposażenia pojazdu, jak i jego trwałość w długim okresie eksploatacji. Kluczowy wpływ na wszystkie te kwestie ma zabudowa, której jakość ostatecznie decyduje o satysfakcji właścicieli „domu na kołach”. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, szczególnie dobrą opinią cieszą się kampery Buerstner. Sprawdź, dlaczego warto postawić na pojazd kempingowy właśnie tego producenta.

Jaki zawór do baterii umywalkowej wybrać?

Jaki zawór do baterii umywalkowej wybrać?

W każdej instalacji wodnej znajdują się zawory. Jest to jej niezbędny element. Dzięki zaworom można w sposób bezpieczny oraz komfortowy korzystać nie tylko z baterii umywalkowej, ale i każdej innej, która znajduje się w danym gospodarstwie domowym. Dzięki zaworom w przypadku nagłej awarii czy remontu można natychmiast odciąć dopływ wody. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat doboru oraz rodzajów zaworów do baterii umywalkowych – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Tarot przez telefon to dobry pomysł?

Tarot przez telefon to dobry pomysł?

Czy Tarot przez telefon ma sens, dla kogo jest przeznaczony i czy to opcja, którą warto rozważyć? Zanim odpowiemy na to pytanie zerknijmy na rodzaje Tarota, bo również to może mieć znaczenie przy wyborze tej klasycznej już metody wróżb.

Mieszkania na sprzedaż w Płocku – Formuła Aparton

Mieszkania na sprzedaż w Płocku – Formuła Aparton

W ostatnich latach Płock przeżywa stabilny rozwój rynku mieszkaniowego, który przyciąga coraz więcej inwestorów i klientów. Miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla osób poszukujących mieszkań na własność, dzięki dogodnym warunkom lokalizacyjnym, rozbudowie infrastruktury i wysokiemu poziomowi komfortu życia. W poniższych akapitach przedstawiamy analizę rynku mieszkaniowego w Płocku, uwzględniającą najważniejsze trendy i czynniki wpływające na jego rozwój.