Antykoncepcja awaryjna Co trzeba wiedzieć o planie B

porady, zdrowie

antykoncepcja awaryjna

Ostatnio wiele się słyszy o antykoncepcji awaryjnej. Plan B, znany również jako pigułka „dzień po” to skuteczny sposób zapobiegania niechcianej ciąży, jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub zabezpieczenie zawiodło. Antykoncepcja awaryjna w Polsce dostępna jest w formie dwóch tabletek dwóch marek: Escapelle oraz EllaOne. Są one dostępne w podobnej cenie, ale tylko i wyłącznie na receptę. Kto może przepisać receptę? I czy jest to możliwe przez Internet? Czy antykoncepcja awaryjna może spowodować, że w przyszłości nie znajdę w ciąże? Sprawdź. Poznaj mity o antykoncepcji awaryjnej, tabletek „dzień po”.

Co to jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to interwencja medyczna stosowana w celu zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda zapobiegania lub opóźniania zajścia w ciążę. Jest ona najskuteczniejsza, jeśli zostanie zastosowana w ciągu 72 godzin (5 dni) od stosunku bez zabezpieczenia. Pigułki “dzień po”zawierają syntetyczne hormony, które zapobiegają zajściu w ciążę poprzez zmianę składu śluzu szyjkowego, co zwiększa szanse na to, że plemniki nie będą w stanie dotrzeć do komórki jajowej i nie dojdzie do zapłodnienia. Wkładki wewnątrzmaciczne działają w inny sposób. Zawierają one toksyczną substancję chemiczną o nazwie lewonorgestrel, która powstrzymuje uwalnianie komórki jajowej z jajnika.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Działanie tabletek antykoncepcji awaryjnej polega na zapobieganiu owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej z jajnika do macicy, tak aby nie została ona zapłodniona przez plemniki. Antykoncepcja awaryjna może również zapobiegać przyczepieniu się plemnika do macicy, co w przeciwnym razie doprowadziłoby do zapłodnienia. Nie wpływają one w żaden sposób na plemniki.

Środki antykoncepcyjne dostępne w Polsce

W Polsce dostępne są różne doraźne tabletki antykoncepcyjne oraz wkładka wewnątrzmaciczna. Są one przepisywane przez lekarza i można je kupić tylko na receptę. Kosztują od 50 zł do 800 zł w zależności od marki. Pigułki te i wkładki wewnątrzmaciczne można kupić wyłącznie w aptece. Nie są one dostępne bez recepty.

Skutki uboczne stosowania planu B

Większość kobiet nie doświadcza żadnych skutków ubocznych stosowania pigułki „dzień po”. Jeśli pojawią się nudności lub wymioty, należy skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy nie jest to ciąża pozamaciczna (ciąża w jednym z jajowodów). Jeśli wystąpi gorączka lub obfite krwawienie, również należy skontaktować się z lekarzem.

Kto może przepisać antykoncepcję awaryjną? I jaka jest jej cena?

Antykoncepcję awaryjną można przepisać kobietom przez dowolnego lekarza. Cena wynosi od 50 do 180 PLN. W zależności od apteki. 

Czy można uzyskać receptę przez Internet?

Tak, można uzyskać receptę przez Internet (np. na Escapelle recepta). W Internecie dostępne są platformy, dzięki którym lekarz może wystawić elektroniczną receptę.

Podsumowanie

Antykoncepcja awaryjna jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania nieplanowanej ciąży, jeśli zawiodła antykoncepcja lub jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia. Można je również kupić przez Internet, ale lepiej wybrać się do stacjonarnej apteki. Jednak trzeba najpierw posiadać receptę.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.