Antykoncepcja awaryjna Co trzeba wiedzieć o planie B

porady, zdrowie

antykoncepcja awaryjna

Ostatnio wiele się słyszy o antykoncepcji awaryjnej. Plan B, znany również jako pigułka „dzień po” to skuteczny sposób zapobiegania niechcianej ciąży, jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub zabezpieczenie zawiodło. Antykoncepcja awaryjna w Polsce dostępna jest w formie dwóch tabletek dwóch marek: Escapelle oraz EllaOne. Są one dostępne w podobnej cenie, ale tylko i wyłącznie na receptę. Kto może przepisać receptę? I czy jest to możliwe przez Internet? Czy antykoncepcja awaryjna może spowodować, że w przyszłości nie znajdę w ciąże? Sprawdź. Poznaj mity o antykoncepcji awaryjnej, tabletek „dzień po”.

Co to jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to interwencja medyczna stosowana w celu zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda zapobiegania lub opóźniania zajścia w ciążę. Jest ona najskuteczniejsza, jeśli zostanie zastosowana w ciągu 72 godzin (5 dni) od stosunku bez zabezpieczenia. Pigułki “dzień po”zawierają syntetyczne hormony, które zapobiegają zajściu w ciążę poprzez zmianę składu śluzu szyjkowego, co zwiększa szanse na to, że plemniki nie będą w stanie dotrzeć do komórki jajowej i nie dojdzie do zapłodnienia. Wkładki wewnątrzmaciczne działają w inny sposób. Zawierają one toksyczną substancję chemiczną o nazwie lewonorgestrel, która powstrzymuje uwalnianie komórki jajowej z jajnika.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Działanie tabletek antykoncepcji awaryjnej polega na zapobieganiu owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej z jajnika do macicy, tak aby nie została ona zapłodniona przez plemniki. Antykoncepcja awaryjna może również zapobiegać przyczepieniu się plemnika do macicy, co w przeciwnym razie doprowadziłoby do zapłodnienia. Nie wpływają one w żaden sposób na plemniki.

Środki antykoncepcyjne dostępne w Polsce

W Polsce dostępne są różne doraźne tabletki antykoncepcyjne oraz wkładka wewnątrzmaciczna. Są one przepisywane przez lekarza i można je kupić tylko na receptę. Kosztują od 50 zł do 800 zł w zależności od marki. Pigułki te i wkładki wewnątrzmaciczne można kupić wyłącznie w aptece. Nie są one dostępne bez recepty.

Skutki uboczne stosowania planu B

Większość kobiet nie doświadcza żadnych skutków ubocznych stosowania pigułki „dzień po”. Jeśli pojawią się nudności lub wymioty, należy skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy nie jest to ciąża pozamaciczna (ciąża w jednym z jajowodów). Jeśli wystąpi gorączka lub obfite krwawienie, również należy skontaktować się z lekarzem.

Kto może przepisać antykoncepcję awaryjną? I jaka jest jej cena?

Antykoncepcję awaryjną można przepisać kobietom przez dowolnego lekarza. Cena wynosi od 50 do 180 PLN. W zależności od apteki. 

Czy można uzyskać receptę przez Internet?

Tak, można uzyskać receptę przez Internet (np. na Escapelle recepta). W Internecie dostępne są platformy, dzięki którym lekarz może wystawić elektroniczną receptę.

Podsumowanie

Antykoncepcja awaryjna jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania nieplanowanej ciąży, jeśli zawiodła antykoncepcja lub jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia. Można je również kupić przez Internet, ale lepiej wybrać się do stacjonarnej apteki. Jednak trzeba najpierw posiadać receptę.

materiał zewnętrzny

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Gniazdka i przyłącza elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego musisz zadbać o dobre ich rozmieszczenie, a dzięki temu z pewnością budynek stanie się w pełni funkcjonalny. Przy wyborze gniazdek kieruj się również kilkoma kluczowymi zasadami, a wtedy będziesz zadowolony z ich sposobu działania czy wyglądu.

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Zastanawiasz się nad wynajęciem hali namiotowej? W takim razie w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, do jakiego zastosowania jest ona przystosowana. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swoje poszukiwania. Zapewne w swojej okolicy znajdziesz różne hale namiotowe wynajem ich wymaga jednak zwrócenia uwagi na jeszcze wiele innych bardzo ważnych aspektów.

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Chętnie korzystasz z nowoczesnych rozwiązań w domu, biurze lub innym miejscu, gdzie spędzasz sporo czasu? W takim razie na pewno spodobają Ci się dystrybutory do wody. W końcu zapewniają stały dostęp do naprawdę smacznej i czystej wody. Dzięki temu możesz z łatwością zadbać o swoje zdrowie, wysoki poziom koncentracji oraz dobre samopoczucie. Poznaj pozostałe korzyści, jakie zapewnia to urządzenie.

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Nowoczesne, ozdobne, a do tego naprawdę funkcjonalne – właśnie takie są panele akustyczne dekoracyjne, które coraz częściej są wieszane na ścianach. Z ich pomocą możesz jeszcze lepiej podkreślić wyjątkowość aranżacji salonu, sypialni lub innego pomieszczenia. Weź też pod uwagę inne zalety, jakie wyróżniają tego typu wyposażenie.