Atrakcje turystyczne Podkarpacia

podróż - porady, Polska, polskie góry

krajobraz

Polska jest bardzo zróżnicowanym geograficznie krajem i poszczególne jej części oferują bardzo różnorodne atrakcje. Na pewno ciekawym i wartym odwiedzenia województwem jest Podkarpacie. Podkarpacie, choć przez niektórych bywa niedoceniane, jest bardzo atrakcyjne turystycznie i każdego roku, bez względu na porę, cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Otóż Podkarpacie wyróżnia się zróżnicowaną florą i fauną, często niespotykaną nigdzie indziej, pięknymi krajobrazami i zabytkową architekturą, w tym i takimi obiektami, które znane są w całej Europie. Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Oto kilka (choć oczywiście nie wszystkie) najciekawszych propozycji do odwiedzenia. Sprawdź już teraz!

Miejsca na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Województwo podkarpackie stanowi niemałą gratkę dla turystów, gdyż nie brakuje tu miejsc i atrakcji z różnych kategorii – pozwala podziwiać malownicze krajobrazy górskie, napawać się bliskością natury oraz jest skarbnicą dziedzictwa kulturowego, gdyż nie brakuje tutaj zabytkowych budynków: zamków, kościołów, cerkwi – a więc każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Ogrom miejsc, które warto zobaczyć, nie pozwala na wymienienie ich wszystkich, jednak, planując wycieczkę, warto poznać przynajmniej kilka tych najpopularniejszych.

Bieszczady

„A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?” – to zdanie nie bez powodu przyjęło się w naszych codziennych rozmowach. Nie dziwi więc nas fakt, że zdecydowana większość osób, które decydują się na urlop, wybierają właśnie, znajdujące się na terenie Podkarpacia, Bieszczady – są one symbolem spokoju, wyciszenia i ucieczki od zgiełku miast. To jedne z najpiękniejszych gór w Polsce, gdzie można otoczyć się ciszą i bliskością natury. Oczywiście są one również pełne atrakcji, jednak głównym powodem tak dużej popularności jest po prostu piękno i różnorodność otaczającej natury.

Na pewno warto wybrać się nad Jezioro Solińskie, powstałe w wyniku spiętrzenia Solinki i Sanu, otoczone malowniczymi stokami górskimi. Jest to raj dla zwolenników rekreacyjnych wypraw czy sportów wodnych jak na przykład kajakarstwa. Można również wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym po zalewie.

Innym obowiązkowym do odwiedzenia punktem w Bieszczadach jest Chatka Puchatka, czyli najwyżej położone tam schronisko. Dokładniej Chatka Puchatka umiejscowiona jest na Połoninie Wetlińskiej i pierwotnie pełniła funkcję punktu obserwacyjnego. Wyróżnia się zapierającymi dech w piersiach widokami i bliskością natury. Ponadto jest to miejsce pozbawione wszelkich udogodnień, jak bieżąca woda czy elektryczność, co mogłoby się wydawać wadą, jednak nie do końca nią jest. Brak tego typu wygód nadaje Chatce Puchatka uroku i tworzy atmosferę intymności, odcięcia od świata i cywilizacji, a kto z nas nie marzy od czasu do czasu o takiej właśnie ucieczce?

A dla zwolenników górskich wypraw niemałą atrakcją będzie Krzemieniec, czyli najwyższy szczyt w znajdującej się w Polsce części Bieszczad, sięgający 1221 metrów n.p.m. Co ciekawe, na jego szczycie jest miejsce, w którym spotykają się granice Polski, Ukrainy i Słowacji.

bieszczady, krajobraz

Rezerwaty przyrody i parki narodowe

Podkarpacie to również miejsce, które z pewnością zadowoli miłośników przyrody – to prawdziwa skarbnica niezwykłych gatunków roślin i zwierząt. Na terenie województwa podkarpackiego znajdują się liczne rezerwaty przyrody oraz parki narodowe. Warto zatem odwiedzić Centrum Magurskiego Parku Narodowego, znajdującego się w Krempnej, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych czy Arboretum w Bolestraszycach. Ciekawymi miejscami są również Główny Szlak Beskidzki, który ciągnie się od Komańczy aż do Chryszczatej, rezerwat Zwięzło, który jest znany z Jeziorek Duszatyńskich (powstałych po długotrwałych deszczach w 1907 roku), Potok Olchowaty, czy rezerwat Prządki, gdzie można zobaczyć, powstałe w wyniku erozji, twory skalne.

Kościoły, cerkwie, zamki i muzea

Podkarpacie odznacza się również wieloma zabytkowymi obiektami, z których duża część znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na terenie województwa znajduje się ogromna liczba zabytkowych zamków, dworów, kościołów, cerkwi oraz skansenów. Nie sposób wymienić je wszystkie, ale na pewno do wartych odwiedzenia należy kościół w Haczowie, pochodzący z XV wieku, który jest największym w Europie wykonanym z drewna gotyckim kościołem. Ponadto nie można pominąć takich atrakcji jak: zespół zamkowy Lubomirskich w Łańcucie, Dwór Kombornia w Korczynie, który otaczany jest przez piękne stawy, Karpacka Troja w Trzcinicy, czyli skansen, na który składa się grodzisko i archeologiczny park, ruiny zamku Sobień czy cerkiew w Turzańsku. Nie brakuje również ciekawych muzeów, jak na przykład muzeum Zdzisława Beksińskiego – jednej z najbardziej tragicznych postaci polskiej historii sztuki – w którym znajduje się największa na świecie kolekcja jego dzieł.

zamek w Łańcucie, atrakcja

Winnice podkarpackie

Winnice w Polsce to niemała atrakcja dla smakoszy wina, a w szczególności właśnie te znajdujące się na Podkarpaciu. Dla wszystkich pasjonatów enoturystyki województwo podkarpackie jest punktem obowiązkowym – jest ono jednym z nielicznych miejsc w naszym kraju, gdzie uprawiana jest winorośl i gdzie odbywa się produkcja wina. Wino podkarpackie sięga swoich początków jeszcze w średniowieczu, kiedy to produkowano je w celach liturgicznych lub niekiedy do prywatnego użytku, jednak przełom nastąpił w 1984 roku, kiedy Roman Myśliwiec z Jasła założył pierwszą współczesną winnicę w Polsce – winnicę Golesz. Obecnie na Podkarpaciu znajduje się ponad 150 winnic, a każda prowadzona jest z niezwykłą pasją i zaskakuje wyjątkowymi winami. Chcąc udać się na zwiedzanie winnicy, warto rozważyć wycieczkę Karpackim Szlakiem Wina, który obejmuje łącznie 20 winnic (w tym 19 podkarpackich i 1 słowacką).

winorośl, winnice podkarpackie

Podsumowanie

Na Podkarpaciu mieści się wiele atrakcji i zabytków kultury – parki narodowe, zamki, muzea, winnice, szlaki górskie i wiele innych. Wymienione wyżej to tylko niewielka część, a więc jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia. Na Podkarpaciu żaden turysta nie musi obawiać się nudy – są tu rozrywki trafiające we wszystkie gusta: miłośników górskich spacerów i wypraw, pasjonatów architektur, a nawet smakoszy wina. A to wszystko jest tak blisko, wcale nie trzeba jechać daleko za granicę, by podziwiać piękne widoki i doznać niezapomnianych wrażeń – to wszystko mamy na Podkarpaciu, dlatego warto przy następnej okazji obrać właśnie taki cel podróży.

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo


Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?