Atrakcje turystyczne Podkarpacia

podróże, Polska, polskie góry

krajobraz

Polska jest bardzo zróżnicowanym geograficznie krajem i poszczególne jej części oferują bardzo różnorodne atrakcje. Na pewno ciekawym i wartym odwiedzenia województwem jest Podkarpacie. Podkarpacie, choć przez niektórych bywa niedoceniane, jest bardzo atrakcyjne turystycznie i każdego roku, bez względu na porę, cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Otóż Podkarpacie wyróżnia się zróżnicowaną florą i fauną, często niespotykaną nigdzie indziej, pięknymi krajobrazami i zabytkową architekturą, w tym i takimi obiektami, które znane są w całej Europie. Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Oto kilka (choć oczywiście nie wszystkie) najciekawszych propozycji do odwiedzenia. Sprawdź już teraz!

Miejsca na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Województwo podkarpackie stanowi niemałą gratkę dla turystów, gdyż nie brakuje tu miejsc i atrakcji z różnych kategorii – pozwala podziwiać malownicze krajobrazy górskie, napawać się bliskością natury oraz jest skarbnicą dziedzictwa kulturowego, gdyż nie brakuje tutaj zabytkowych budynków: zamków, kościołów, cerkwi – a więc każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Ogrom miejsc, które warto zobaczyć, nie pozwala na wymienienie ich wszystkich, jednak, planując wycieczkę, warto poznać przynajmniej kilka tych najpopularniejszych.

Bieszczady

„A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?” – to zdanie nie bez powodu przyjęło się w naszych codziennych rozmowach. Nie dziwi więc nas fakt, że zdecydowana większość osób, które decydują się na urlop, wybierają właśnie, znajdujące się na terenie Podkarpacia, Bieszczady – są one symbolem spokoju, wyciszenia i ucieczki od zgiełku miast. To jedne z najpiękniejszych gór w Polsce, gdzie można otoczyć się ciszą i bliskością natury. Oczywiście są one również pełne atrakcji, jednak głównym powodem tak dużej popularności jest po prostu piękno i różnorodność otaczającej natury.

Na pewno warto wybrać się nad Jezioro Solińskie, powstałe w wyniku spiętrzenia Solinki i Sanu, otoczone malowniczymi stokami górskimi. Jest to raj dla zwolenników rekreacyjnych wypraw czy sportów wodnych jak na przykład kajakarstwa. Można również wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym po zalewie.

Innym obowiązkowym do odwiedzenia punktem w Bieszczadach jest Chatka Puchatka, czyli najwyżej położone tam schronisko. Dokładniej Chatka Puchatka umiejscowiona jest na Połoninie Wetlińskiej i pierwotnie pełniła funkcję punktu obserwacyjnego. Wyróżnia się zapierającymi dech w piersiach widokami i bliskością natury. Ponadto jest to miejsce pozbawione wszelkich udogodnień, jak bieżąca woda czy elektryczność, co mogłoby się wydawać wadą, jednak nie do końca nią jest. Brak tego typu wygód nadaje Chatce Puchatka uroku i tworzy atmosferę intymności, odcięcia od świata i cywilizacji, a kto z nas nie marzy od czasu do czasu o takiej właśnie ucieczce?

A dla zwolenników górskich wypraw niemałą atrakcją będzie Krzemieniec, czyli najwyższy szczyt w znajdującej się w Polsce części Bieszczad, sięgający 1221 metrów n.p.m. Co ciekawe, na jego szczycie jest miejsce, w którym spotykają się granice Polski, Ukrainy i Słowacji.

bieszczady, krajobraz

Rezerwaty przyrody i parki narodowe

Podkarpacie to również miejsce, które z pewnością zadowoli miłośników przyrody – to prawdziwa skarbnica niezwykłych gatunków roślin i zwierząt. Na terenie województwa podkarpackiego znajdują się liczne rezerwaty przyrody oraz parki narodowe. Warto zatem odwiedzić Centrum Magurskiego Parku Narodowego, znajdującego się w Krempnej, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych czy Arboretum w Bolestraszycach. Ciekawymi miejscami są również Główny Szlak Beskidzki, który ciągnie się od Komańczy aż do Chryszczatej, rezerwat Zwięzło, który jest znany z Jeziorek Duszatyńskich (powstałych po długotrwałych deszczach w 1907 roku), Potok Olchowaty, czy rezerwat Prządki, gdzie można zobaczyć, powstałe w wyniku erozji, twory skalne.

Kościoły, cerkwie, zamki i muzea

Podkarpacie odznacza się również wieloma zabytkowymi obiektami, z których duża część znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na terenie województwa znajduje się ogromna liczba zabytkowych zamków, dworów, kościołów, cerkwi oraz skansenów. Nie sposób wymienić je wszystkie, ale na pewno do wartych odwiedzenia należy kościół w Haczowie, pochodzący z XV wieku, który jest największym w Europie wykonanym z drewna gotyckim kościołem. Ponadto nie można pominąć takich atrakcji jak: zespół zamkowy Lubomirskich w Łańcucie, Dwór Kombornia w Korczynie, który otaczany jest przez piękne stawy, Karpacka Troja w Trzcinicy, czyli skansen, na który składa się grodzisko i archeologiczny park, ruiny zamku Sobień czy cerkiew w Turzańsku. Nie brakuje również ciekawych muzeów, jak na przykład muzeum Zdzisława Beksińskiego – jednej z najbardziej tragicznych postaci polskiej historii sztuki – w którym znajduje się największa na świecie kolekcja jego dzieł.

zamek w Łańcucie, atrakcja

Winnice podkarpackie

Winnice w Polsce to niemała atrakcja dla smakoszy wina, a w szczególności właśnie te znajdujące się na Podkarpaciu. Dla wszystkich pasjonatów enoturystyki województwo podkarpackie jest punktem obowiązkowym – jest ono jednym z nielicznych miejsc w naszym kraju, gdzie uprawiana jest winorośl i gdzie odbywa się produkcja wina. Wino podkarpackie sięga swoich początków jeszcze w średniowieczu, kiedy to produkowano je w celach liturgicznych lub niekiedy do prywatnego użytku, jednak przełom nastąpił w 1984 roku, kiedy Roman Myśliwiec z Jasła założył pierwszą współczesną winnicę w Polsce – winnicę Golesz. Obecnie na Podkarpaciu znajduje się ponad 150 winnic, a każda prowadzona jest z niezwykłą pasją i zaskakuje wyjątkowymi winami. Chcąc udać się na zwiedzanie winnicy, warto rozważyć wycieczkę Karpackim Szlakiem Wina, który obejmuje łącznie 20 winnic (w tym 19 podkarpackich i 1 słowacką).

winorośl, winnice podkarpackie

Podsumowanie

Na Podkarpaciu mieści się wiele atrakcji i zabytków kultury – parki narodowe, zamki, muzea, winnice, szlaki górskie i wiele innych. Wymienione wyżej to tylko niewielka część, a więc jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia. Na Podkarpaciu żaden turysta nie musi obawiać się nudy – są tu rozrywki trafiające we wszystkie gusta: miłośników górskich spacerów i wypraw, pasjonatów architektur, a nawet smakoszy wina. A to wszystko jest tak blisko, wcale nie trzeba jechać daleko za granicę, by podziwiać piękne widoki i doznać niezapomnianych wrażeń – to wszystko mamy na Podkarpaciu, dlatego warto przy następnej okazji obrać właśnie taki cel podróży.

Tanie podróżowanie po Grecji

Tanie podróżowanie po Grecji

Na początku miałem tylko bilet do Aten i 350 euro. Miałem spędzić tam tydzień. Zostałem dwa i wróciłem z notatnikiem pełnym przemyśleń. Tanie podróżowanie po Grecji to nie sztuka oszczędzania – to sztuka zanurzenia się w miejscu, gdzie czas płynie wolniej, a uśmiech w tawernie jest wart więcej niż hotel z widokiem.

Nie będę opowiadał o Grecji z folderów biur podróży. Tu nie będzie o Santorini w sezonie ani o hotelach z basenem. Pokażę Ci, jak dotrzeć do miejsc, które Grecy zachowują dla siebie. I jak to wszystko zrobić, nie rozbijając świnki-skarbonki.

Najgroźniejsze zwierzęta w Hiszpanii

Najgroźniejsze zwierzęta w Hiszpanii

Hiszpania. Kraj flamenco, pomarańczy, intensywnego słońca i szumu fal Morza Śródziemnego. Dla większości turystów to wymarzony kierunek: Malaga, Sewilla, Majorka, góry Sierra Nevada… Ale pod tą pocztówkową powierzchnią kryje się natura znacznie bardziej dzika, niż mogłoby się wydawać. I nie mam na myśli byków z corridy.

Od kilku lat mieszkam częściowo w Andaluzji. W wolnych chwilach wędruję po Las Alpujarras, nurkuję w okolicach Cabo de Gata i analizuję zmiany klimatyczne w kontekście lokalnej fauny. Przez ten czas zebrałem sporo materiału, rozmawiałem z weterynarzami, biologami i rolnikami. I muszę przyznać: lista najgroźniejszych zwierząt w Hiszpanii zaskakuje. Nie krzyczy. Nie warczy. Często – kłuje, sączy albo czeka w ciszy.

Tanie podróżowanie po Włoszech

Tanie podróżowanie po Włoszech

Z Włochami mam skomplikowaną relację. Najpierw była zachłanność – chciałem zobaczyć wszystko: Rzym, Florencję, Wenecję. Potem przyszło zderzenie z rzeczywistością – ceny, tłumy, fast travel. Dopiero gdy zacząłem szukać głębiej, odkryłem prawdziwe Włochy. Te, w których espresso kosztuje 1 euro, a zachody słońca ogląda się z pustego wzgórza. Ten artykuł to wynik kilku lat obserwacji, notatek w kieszonkowym notesie i dziesiątek rozmów – od Sycylii po Piemont.

Najgroźniejsze zwierzęta w Stanach Zjednoczonych

Najgroźniejsze zwierzęta w Stanach Zjednoczonych

Kiedy myślisz o zagrożeniach ze strony zwierząt w Stanach Zjednoczonych, co pojawia się jako pierwsze? Rekiny u wybrzeży Florydy? Grizzly w Yellowstone? Kojoty podchodzące pod osiedla w Arizonie? Każda z tych scen ma coś wspólnego z rzeczywistością, ale tylko częściowo. Prawda o najbardziej niebezpiecznych zwierzętach USA jest mniej spektakularna, bardziej ukryta — a przez to groźniejsza.

Przez ostatnie trzy miesiące analizowałem dane z CDC, raporty stanowe dotyczące ataków zwierząt, oraz konsultowałem się z biologami z Florydy, Montany i Teksasu. To, co wyłania się z tych źródeł, to obraz nieoczywisty. Zwierzęta, które zabijają, to często nie te, których się boimy.

Tanie podróżowanie po Czechach

Tanie podróżowanie po Czechach

Czechy to kraj o “duszy nieoczywistej”. Wiele osób kojarzy je tylko z Pragą, piwem i knedlikami, ale to zaledwie początek opowieści. Jeśli masz ograniczony budżet, ale nieograniczoną ciekawość – ten kraj zaskoczy cię na każdym kroku. Przemierzając go z notatnikiem, biletem na pociąg i plecakiem, odkryłem dziesiątki sposobów, by podróżować tanio i intensywnie, nie tracąc przy tym jakości doznań.

Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce

Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce

Choć Polska nie kojarzy się z dziką naturą rodem z Amazonii czy Afryki Subsaharyjskiej, nasze łąki, lasy i góry skrywają więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o dramatyzowanie — ale o trzeźwe spojrzenie na zjawiska, które zbyt często są bagatelizowane. Jako ktoś, kto od lat obserwuje przyrodę i rozmawia z biologami terenowymi, ratownikami górskimi i leśnikami, widzę wyraźnie, że największe zagrożenie nie zawsze ma pazury i kły. Czasem wystarczy jedno ukłucie, ugryzienie lub… chwila nieuwagi.